حقابه كشاورزان گناوه ودیلم از سد چم شیر محقق می شود؟

حقابه كشاورزان گناوه ودیلم از سد چم شیر محقق می شود؟

به گزارش آبیاری ˮچم شیرˮ یکی از سدهای بزرگ دردست راه اندازی ایران است که کشاورزان شهرستان های گناوه و دیلم استان بوشهر هم همچون استان های کهگیلویه و بویر احمد و خوزستان چشم انتظار بهره مندشدن از مزایای این طرح ملی هستند.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، این سد که در نزدیکی شهرستان گچساران در جنوب کهگیلویه و بویراحمد روی رودخانه زهره در دست راه اندازی است، بلندترین سد وزنی از نوع بتنی غلتکی ایران به شمار می آید که برپایه طرح مطالعاتی این پروژه ملی و مصوب دولت مقرر است با بهره برداری از آن نیاز آبی بخشی از زمین های کشاورزی استان های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و بوشهر را تأمین کند.
بهره مندی از آب سد چم شیر، آرزوی دیرینه کشاورزان شهرستان های گناوه و دیلم در شمال استان بوشهر است که محقق شدن آن رونقی باردیگر به کشاورزی این منطقه خواهد بخشید و تحولی نوین در رونق اقتصادی و اشتغال این مناطق ایجاد خواهد نمود.
باتوجه به اینکه مهم ترین علل موانع توسعه و ترغیب کشاورزان به فعالیتهای کشاورزی در شهرستان های گناوه و دیلم کمبود شدید آب است، با آبیاری اراضی این مناطق از سد چم شیر، تنوع محصولات زراعی و باغی در این مناطق که ناچیز و محدود است، بیشتر و پربارتر می شود.
راه برون رفت از وضعیت کنونی حوزه کشاورزی این شهرستان ها که دارای زمین های حاصلخیز و مستعدی هستند، آبیاری از راه سد چم شیر است که پیامد آن پویایی و تحول در این مناطق، اشتغال زایی و پیشگیری از مهاجرت دائم و فصلی روستائیان خواهد بود.
کشاورزان شهرستان های گناوه و دیلم انتظار دارند با آغاز به کار کامل طرح سد چم شیر که مقرر است حداکثر تا بهار سال ۱۴۰۱ به صورت کامل افتتاح شود، سهم حقابه این مناطق فراموش نشود و تحقق یابد.
با توجه به اهمیت طرح انتقال آب از سد چم شیر به اراضی کشاورزی دیلم و گناوه، انتظار می رود مسؤلان استان بوشهر با قدرت، از حق و حقوق کشاورزان این مناطق دفاع کنند.
معاون امور عمرانی فرماندار دیلم اظهار داشت: این شهرستان با عنایت به زمین های مستعد کشاورزی، دومین شهرستان استان بوشهر بعد از دشتستان در این بخش است که ظرفیت زیادی در زمینه کشت محصولات زراعی همچون گندم و جو دارد.
محمد طاهری اضافه کرد: جاری شدن آب سد چم شیر به جلگه حاصلخیز و مستعد لیراوی شهرستان دیلم سبب تحول و شکوفایی بخش کشاورزی و ایجاد اشتغال در این شهرستان می شود.
وی به فرآیند و پیگیرهای به عمل آمده با کارفرمای طرح سد چم شیر اشاره نمود و اظهار داشت: مطالعه مرحله اول طرح شبکه آبیاری و زهکشی این سد در سال ۱۳۷۴ شروع شد و در تیرماه ۱۳۸۴ به تصویب کارفرمای وقت سازمان آب منطقه ای فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد رسید.
معاون فرماندار دیلم افزود: با عنایت به واگذاری اجرای طرح از شرکت آب منطقه ای به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، محل بند تنظیمی طرح در مخزن سد چم باستان که توسط آب خوزستان در حال مطالعه بود، قرار می گرفت، کارفرمای جدید( آب و نیرو) با سرعت، مطالعات جدیدی آغاز کرد و گزینه نهایی در سال ۱۳۹۱ به تائید کارفرما رسید.
طاهری اظهار داشت: در این ارتباط عملیات اجرایی شامل بندهای تنظیمی، انحرافی، تونل انتقال، نیروگاه برق آبی متوسط و شبکه آبیاری و زهکشی در چهار واحد عمرانی در دشت لیراوی و حیات داود شهرستان های دیلم و گناوه آغاز شد.
معاون امور عمرانی فرماندار دیلم اظهارکرد: تخصیص آب موردنیاز این طرح در سال ۱۳۸۳ که از سدمخزنی چم شیر تأمین می شد، ۵۱۴ میلیون مترمکعب در سال برای آبیاری ۳۶ هزار هکتار اراضی استان بوشهر در دشت های مورد اشاره بود.
وی بیان نمود: بر این اساس تونل و بند تنظیمی انحرافی و اراضی آبخور برپایه تخصیص ۵۱۴ میلیون مترمکعب طراحی و عملیات اجرایی در سال ۱۳۹۲ شروع و شرکت سابیر، پیمانکار بند تنظیمی انحرافی و تونل انتقال و شرکت آب تابان، پیمانکار نیروگاه و شبکه آبیاری و زهکشی مشغول بکار شدند.
وی اضافه کرد: در صورتی که شرکت سابیر، بخشی از بند تنظیمی انحرافی و آبگیر و حفاری تونل را به طول ۱۸۰۰ متر انجام داده بود و شرکت آب تابان مشغول اجرای قسمت انتهایی تونل، حوضچه آبگیر نیروگاه و عملیات آبیاری و زهکشی در چهار واحد عمرانی دشت لیراوی مشغول بکار بود و عملیات اجرایی شبکه آبیاری و زهکشی واحد عمرانی ۳ ( نزدیکی روستای عامری دیلم) تقریبی به اتمام رسیده بود، بنا بر تصمیم وزارت نیرو در سال ۱۳۹۴ سهمیه تخصیص آب دشت لیراوی و حیات داود دیلم و گناوه استان بوشهر از ۵۱۴ میلیون مترمکعب در سال به ۶۰ میلیون مترمکعب کاهش یافت.
وی اظهارکرد: با عنایت به کم شدن میزان سهمیه آب این دشت ها از سد چم شیر، باید در طرح و اجرای آن مجدد بازبینی انجام می شد که این کار توسط کارفرما( آب و نیرو) با دقت و سرعت شروع و با عنایت به کاهش تخصیص آب طرح آبیاری ۳۶ هزار هکتاری از دستور کار خارج شد و بر کشت گلخانه ای در اراضی ملی این شهرستان تاکید شد.
طاهری اظهار داشت: باتوجه به اینکه از میزان تخصیص ۶۰ میلیون مترمکعب در سال برای این طرح، ۴۰ میلیون مترمکعب برای آبیاری کشت گلخانه ای و ۲۰ میلیون مترمکعب برای تأمین آب بخش صنعت در استان بوشهر در نظر گرفته شده بود اما مجدد برپایه تصمیم جدید در سال ۱۳۹۵، مقدار تخصیصی آب بخش صنعت حذف و فقط ۴۰ میلیون مترمکعب آبیاری کشت گلخانه ای به مساحت ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار در اراضی ملی در نظر گرفته شد.
وی افزود: برپایه سهم ۴۰ میلیون مترمکعبی در سال، بخش آبیاری و نیروگاه پس از خروجی تونل حذف شد و سامانه انتقال آب از خروجی تونل تا محل های کشت گلخانه ای دشت لیراوی در دست اجرا بود.
طاهری اضافه کرد: پس از تصمیم گیری کاهش تخصیص آب از ۵۱۴ میلیون به ۶۰ میلیون مترمکعب در سال، عملیات آبیاری و زهکشی در این شهرستان متوقف گردید و پیمانکاران نسبت به برچیدن کارگاه خود اقدام نمودند و عملیات اجرایی به صورت کلی در این منطقه تحویل کارفرما شد.
معاون امور عمرانی فرمانداری دیلم اظهار داشت: در ادامه فراز و نشیب ها و فرآیند این طرح، پیمانکار تونل و سد شرکت سابیر، عملیات اجرایی بند تنظیمی انحرافی و آبگیر را با عنایت به کم شدن تخصیص آب، متوقف کرد اما عملیات تونل ادامه یافت.
وی اضافه کرد: درحالیکه عملیات حفاری تونل به طول ۲ هزارو ۳۰۰ متر انجام شده بود، در اوایل سال ۱۳۹۸ با عنایت به بارندگی های زیاد و طغیان رودخانه زهره، آب وارد تونل شد که دستگاه حفاری تونل صدمات و خسارات زیادی دید.
معاون فرماندار دیلم یادآورشد: پس از فروکش کردن سیلاب، عملیات آب کشی و لجن برداری توسط پیمانکار شروع شد اما به علت تأمین نشدن مالی، پیمانکار تابحال این دستگاه را راه اندازی نکرده است.
طاهری بیان نمود: در زمان حاضر این تونل و کل پروژه با پیشرفت فیزیکی حدود ۴۰ درصد به دلیل تأمین نشدن نقدینگی متوقف شده است.
معاون امورعمرانی فرمانداری دیلم اظهار داشت: باتوجه به اینکه برخورداری اراضی کشاورزی دیلم و گناوه از آب سد چم شیر در طرح دیده شده است، نشستی در سال ۹۸ در دفتر معاون امور عمرانی استاندار بوشهر با حضور دستگاههای مرتبط برگزار و تصمیم هایی اتخاذ شد و تاکنونز پیگیری ها ادامه دارد.
وی اضافه کرد: برای تحقق حقابه کشاورزان شهرستان های شمالی استان بوشهر، مجمع نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی و و مسؤلان استان باید تاحصول نتیجه دفاع کنند.
فرماندار گناوه اظهار داشت: بهره مند شدن اراضی کشاورزی این شهرستان از آب سد چم شیر که در طرح دیده و تاکید شده، حق کشاورزان این منطقه است و نباید از این حق محروم شوند.
غلامرضا مهرجو اضافه کرد: طبق اعلام متولیان این طرح، مقرر شده بود که سهمی برای شهرستان های شمالی استان بوشهر در نظرگرفته شود و براین اساس حق این مناطق نباید نادیده گرفته شود.
وی بیان نمود: سد چم شیر تنها نقطه امید کشاورزی پایدار برای ۲ شهرستان شمالی استان بوشهر است که با تأمین سهم موردنیاز از آب آن، تحول شگرفی در بخش کشاورزی شمال استان بوشهر به وجود خواهد آورد.
فرماندارگناوه اظهار داشت: این شهرستان دارای اراضی مستعد و حاصلخیز کشاورزی است که با سرازیر شدن آب سد چم شیر، روند کشت دراین منطقه ازحالت دیم به آبی تبدیل گشته و می تواند نتایج و ثمرات ارزشمندی بخصوص ارتقای عملکرد در سطح هکتار و رونق و توسعه بیش ازپیش کشاورزی بدنبال داشته باشد.
وی بیان نمود: برای محقق شدن سهم حقابه این شهرستان از سد چم شیر پیگیری لازم تا حصول نتیجه خواهد شد.
کارفرمای شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران طرح شبکه آبیاری و زهکشی سد چم شیر اظهار داشت: مطالعه مرحله اول طرح شبکه آبیاری و زهکشی چم شیر در سال ۱۳۷۴ و عملیات اجرایی آن جهت انتقال آب به دشت لیروای و حیات داود در سال ۱۳۹۲ آغاز شد اما از سال ۹۸ تعطیل شده است.
رستمی اضافه کرد: میزان حقابه ای که قرار بود در زمان اولیه مطالعه و اجرای طرح به شهرستان های گناوه و دیلم اختصاص پیدا کند، ۵۰۰ میلیون مترمکعب در سال بود که این میزان به ۴۰ میلیون مترمکعب کاهش یافته است.
وی اظهار داشت: باتوجه به اینکه نبود اعتبار یکی از علل متوقف شدن این طرح بوده است در صورتیکه تامین گردد، کارفرما شروع بکار خواهد نمود.
وی اظهارکرد: برای فعال شدن مجدد این طرح و تخصیص اعتبار لازم باید مسؤلان استان بوشهر و نمایندگان آن در مجلس شورای اسلامی به این مورد ورود کرده و تلاش و رایزنی مستمری داشته باشند.
کارفرمای طرح شبکه آبیاری و زهکشی سد چم شیر اضافه کرد: در این ارتباط پیگیری هایی با مسؤلان استان بوشهر انجام گرفته اما تابحال نتیجه ای حاصل نشده است.
وی یادآورشد: کارگاه و تجهیزات این طرح در مرز استان بوشهر از سمت شهرستان دیلم مستقر است و آمادگی لازم برای ادامه طرح درصورت تأمین اعتبار وجود دارد.
شهرستان های گناوه ودیلم در شمال استان بوشهر از نقاط گرمسیری و کم آب کشور است که زمین های کشاورزی در این مناطق بدلیل نبود منابع آب به صورت دیم و در فصل پاییز کشت می شود.1399/10/20
19:23:53
0.0 / 5
1455
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد