یك مقام مسئول خبر داد:

پیش بینی تولید 180 هزار تن قارچ امسال

پیش بینی تولید 180 هزار تن قارچ امسال

آبیاری: معاون مدیرکل دفتر امور گلخانه ها و گیاهان زینتی و قارچ های خوراکی وزارت جهاد کشاورزی تولید 180 هزارتن قارچ خوراکی دکمه ای در سطح بیش از 900 هکتار واحد پرورش قارچ خوراکی را امسال پیش بینی نمود.


«الهام فتاحی فر» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه کرد: سال قبل (۱۳۹۸ ) حدود ۱۷۰ هزارتن قارچ خوراکی دکمه ای در سطح ۸۶۰ هکتار در استان های مختلف کشور تولید شده است.
معاون مدیرکل دفتر امور گلخانه ها و گیاهان زینتی و قارچ های خوراکی وزارت جهاد کشاورزی با اعلان اینکه قارچ خوراکی در ۳۰ استان کشور تولید می شود، اظهارداشت: بر طبق گزارش های موجود تهران، البرز، اصفهان، خراسان رضوی، فارس و قزوین عمده استان های تولید کننده قارچ خوراکی کشور هستند.
وی اشاره کرد: بر طبق آمارها سال ۱۳۹۸، حدود ۶ هزارتن قارچ خوراکی به ارزش ۸.۷ میلیون دلار به کشورهای هدف همچون امارات، عراق، کویت، روسیه و کشورهای منطقه صادر شد.
فتاحی فر، قیمت گذاری قارچ خوراکی ناشی از عرضه و تقاضا دانست و اظهار داشت: هم اکنون بیشترین قارچ تولیدی کشور از نوع قارچ دکمه ای است که مصرف سرانه بیشتری نیز دارد.
وی به عرضه قارچ های صدفی در بازار اشاره نمود و اضافه کرد: بر طبق آمار سال ۹۸، حدود ۳۰۰ تن قارچ صدفی در کشور تولید شد.
وی اظهارداشت: عرضه قارچ های خوراکی دکمه ای و صدفی به شکل بسته بندی و فله ای منعی برای خرید و فروش ندارد و مردم می توانند بدون هیچ نوع نگرانی این کالا را از فروشگاه های معتبر و میادین میوه و تره بار خریداری کنند.
معاون مدیرکل دفتر امور گلخانه ها و گیاهان زینتی و قارچ های خوراکی وزارت جهاد کشاورزی به شهروندان سفارش کرد: برای مصرف محصولات قارچ خوراکی بهتر است از محصولات بسته بندی دارای برچسب خریداری و مصرف کنند تا در صورت هر گونه مشکل کالا قابلیت ردیابی داشته باشد.
فتاحی فر از هموطنان خواست تا در فصول رویش قارچ های خودرو و وحشی در طبیعت، از برداشت و مصرف اینطور قارچ ها در رویشگاه های طبیعی (جنگل ها، دشت ها و ارتفاعات) و خرید از دست فروشان و مکان های غیرمعتبر اجتناب کنند.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، اخیرا با انتشار اخباری در شبکه های مجازی در خصوص ورود قارچ های سمی به بازار نگرانی هایی برای مردم به وجود آمد که معاون مدیرکل دفتر امور گلخانه ها و گیاهان زینتی و قارچ های خوراکی وزارت جهاد کشاورزی انتشار این اخبار را کذب و مربوط به سالهای ۹۷ تا ۹۸ برداشت قارچ های سمی از عرصه های طبیعی و جنگلی دانست.منبع:

1399/10/20
22:52:13
0.0 / 5
1581
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد