پرواز هواپیما بر فراز جنگل ها جهت بررسی روند تخریب

پرواز هواپیما بر فراز جنگل ها جهت بررسی روند تخریب

به گزارش آبیاری رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به اینكه مقرر است جهت بررسی روند تغییرات در جنگل های شمال كشور هواپیمای سبكی به صورت ماهانه، پروازی را بر فراز این جنگل ها انجام دهد، اظهار داشت: همین طور بنا شده است هواپیمای آتش نشانی كه در سال 97 از آن رونمایی شده بود برای كمك به اطفای حریق در جنگل ها در حالت آماده باش قرار داشته باشد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، با شروع گرما و خشک شدن پوشش گیاهی شعله های آتش در جنگل ها و مراتع کشور به جان طبیعت افتاد. این آتش نه فقط از طبیعت جان ها گرفت بلکه دل دوستداران آنرا داغدار از دست دادن دو تن از نیروهای اطفای حریق کرد. از شروع سال جاری تابحال برمبنای اعلام منابع رسمی آتش سوزی های جنگلی و مرتعی که بیشتر به سبب بی احتیاطی مردم و گردشگران رخ می دهد، حدود ۸۰۰۰ هکتار از عرصه های منابع طبیعی را درگیر خود کرده است.

هرچند که عوامل مختلفی همچون نبود بالگرد برای اطفای بموقع آتش سبب گسترش آن در جنگل های کشور طی روزهای گذشته شده است اما انتقاداتی نیز به سازمان های متولی همچون سازمان محیط زیست و سازمان جنگل ها در زمینه پیش بینی و پیشگیری بموقع شده است. در کشورهای مختلف دنیا اینگونه آتش سوزی ها با بهره گیری از تجهیزاتی نوین مانند ماهواره، پهپاد و دوربین گذاری ها مدیریت می شوند. کمبود این تجهیزات در سازمان متولی عرصه های منابع طبیعی کشور در آتش سوزی های اخیر بیش از هر زمان دیگری به چشم آمد.
وقوع ۷۵۰ مورد آتش سوزی طی سه ماه اخیر
مسعود منصور - رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری - به ایسنا می گوید: از شروع سال تابحال حدود ۷۵۰ مورد آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور به وقوع پیوسته است که جز چند مورد محدود از آنها مابقی در کوتاه ترین زمان ممکن خاموش شد. این وضعیت نشاندهنده اتخاذ تمهیدات و انجام پیش بینی ها برای مدیریت آتش سوزی در عرصه های طبیعی کشور و شناسایی نقاط بحرانی است.
حل مشکل بالگردها
منظور رئیس سازمان جنگل ها از موارد محدود طولانی شدن آتش در جنگل ها، منطقه خائیز و گچساران در استان های کهگیلویه و بویر احمد و خوزستان و بوشکان بوشهر است. آتش در جنگل های این استانها حدود دو تا چهار روز ادامه یافت.

«دلیل طولانی شدن آتش در این مناطق صعب العبور بودن منطقه و نبود بالگرد بود.» منصور ضمن بیان این نکته ادامه می دهد: متاسفانه در آتش سوزی های این مناطق ناهماهنگی های بین نیروهای مسلح برای اعزام بالگرد به منطقه وجود داشت اما حالا با پیش بینی اعتبارات ویژه و ورود دولت این مشکل رفع شده است.»
تا اختتام سال همه استانها به پهپاد رصد آتش سوزی مجهز می شوند
او در ادامه به خرید تجهیزات جدید برای اطفای حریق و ارسال آن به استانها اشاره می کند و می افزاید: «امیدواریم تا آخر سال همه استانها را به پهپاد رصد آتش سوزی مجهز نماییم همین طور با هماهنگی های صورت گرفته مقرر است که هواپیمای سبکی به صورت ماهانه، پروازی را بر فراز جنگل های شمال انجام دهد تا بتوانیم روند تخریب و تغییرات جنگل ها و مراتع را به صورت ماهانه بررسی نماییم همین طور حدود یک ماه است که مرکز کنترل و پایش عرصه های منابع طبیعی کشور در یگان حفاظت سازمان جنگل ها به راه افتاده است. ما در این مرکز تصاویر ماهواره ای از آتش سوزی های کره زمین را دریافت می نماییم و بعد از تطبیق آن با نقشه ها از وقوع آتش در جنگل ها و مراتع باخبر می شویم.»

جنگل های زاگرس که قبل از این نیز به سبب بیماری قارچ زغالی و انواع تخریب های دیگر همچون قاچاق چوب ضعیف شده بودند، این دفعه در قسمتی از قسمت های خود بیش از ۷۲ ساعت شعله های داغ آتش را در نبود بالگردها برای جابه جایی نیروهای اطفا و آبپاشی تحمل کرد. بعد از این رخداد سازمان برنامه و بودجه اعتبارات جدیدی را برای مدیریت حریق های جنگلی پیش بینی نمود. رئیس سازمان جنگل ها می گوید که هدف ما این است که با اعتبارات جدید علاوه بر تامین تجهیزات پیش بینی حریق، از بالگردها بطور دائمی برای اطفای حریق استفاده نمائیم.
از هواپیمای آتش نشان چه خبر؟
منصور در ادامه درباره هواپیمای آتش نشانی که در سال ۹۷ از آن رونمایی و قرار شد که در حریق جنگلی از آن استفاده شود، توضیح داد: این هواپیما تجهیزاتی دارد که در زمان اطفای حریق به آن متصل و برای آبگیری آماده می شود. ما تاکید کرده ایم که این هواپیما باید در حالت آماده باش قرار داشته باشد تا اگر نیاز بود نسبت به اعزام آن اقدام گردد.

رییس سازمان جنگل ها در آخر بر اهمیت حفظ جنگل های زاگرس و توجه بیشتر تمام دستگاه ها به این اکوسیستم تاکید می کند و می گوید: معتقدم باتوجه به پوشش انبوه گیاهی امسال و تعدد حریق ها اگر اقدامات پیشگیرانه همچون شناسایی نقاط بحرانی و مدیریت نیروهای اطفا نبود لطمه های بیشتری به دنبال این حریق ها به جنگل ها و مراتع کشور وارد می شد.

منبع:

1399/04/01
15:06:38
5.0 / 5
2177
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد