17هزار و493 هكتار از محصولات زراعی استان بوشهر بیمه شد

17هزار و493 هكتار از محصولات زراعی استان بوشهر بیمه شد

به گزارش آبیاری ایرنا- مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: از شروع سال زراعی جاری تا حالا 17هزار و 493 هکتار از محصولات زراعی و سبزی و صیفی این استان زیر پوشش بیمه قرار گرفته است.


رضا حسین پور روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: از این مقدار مزارع بیمه شده ۱۲هزار و ۳۴۵ هکتار گندمزار و مابقی سایر محصولات زراعی است.
وی بیان کرد: امسال در سطح ۱۵ هزار و ۴۵۵ هکتار گندم آبی و ۹۲ هزار هکتار دیم در استان بوشهر کشت شده است که تا حالا معادل ۱۱ درصد شامل یکهزار و ۴۹۵ هکتار گندم دیم و ۱۰ هزار و ۸۵۰ هکتار گندمزارهای آبی این استان بیمه شده است.
حسین پور افزود: امسال ۲۵۰ هکتار از مزرعه های استان زیر کشت محصول کلزا رفته اما تا حالا کلزاکاران نسبت به بیمه این مزارع هیچ اقدامی انجام نداده اند.
وی افزود: با توجه به این که بیمه پذیری مزرعه های گندم و کلزا از اول مهر شروع و تا اختتام دی ماه ادامه دارد انتظار می رود برای پیش گیری از بروز خسارت های احتمالی ناشی از سرما زدگی و سایر موارد دیگر کشاورزان نسبت به بیمه مزارع خود اقدام نمایند.
به گفته حسین پور همین طور برای اولین بار امسال بیمه پذیری محصولات سبزی و صیفی نیز اعلام شده و براین اساس ۲۰ درصد حق بیمه در این بخش را کشاورزان و ۸۰ درصد را دولت پرداخت می کند.
مدیرزراعت سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: تا حالا ۳۸۹ هکتار از هندوانه و خربزه کاری های این استان بیمه شده و با توجه به این که تا نیمه بهمن ماه فرصت بیمه برای این محصولات تعیین شده است انتظار می رود کشاورزان این بخش نیز نسبت به بیمه محصولات خود اقدام نمایند.
وی تصریح کرد: همین طور تا حالا از سطح ۱۱هزار و ۲۰۰ هکتار مزرعه های گوجه فرنگی استان بوشهر ۲هزار و ۶۸۵ هکتار معادل ۲۲ درصد بیمه شده است.
مدیرزراعت سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: سال قبل سرجمع ۳۹۰ میلیارد ریال بابت غرامت محصولات کشاورزی به بهره برداران زراعی و باغی استان بوشهر پرداخت گردید.
وی با اشاره به استقبال کم کشاورزان استان بوشهر از بیمه محصولات کشاورزی اظهار داشت: با توجه به این که هزینه های تولید افزایش یافته به تبع آن هزینه، غرامت و خسارت های پرداختی نیز باید افزایش یابد این درحالی است که این تناسب رعایت نمی گردد.
حسین پور بیان کرد: هرچند در ۲ سال قبل با به موقع پرداخت کردن غرامت ها، اطلاع رسانی گسترده و اجرای برنامه های آموزشی و ترویجی فعالیت خوبی در بخش بیمه انجام شد اما به سبب اینکه مبلغ غرامت به نسبت افزایش هزینه تولید رشد نکرده همچنان کشاورزان انگیزه کافی برای بیمه محصولات خودرا ندارند.
مدیرزراعت سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: همین طور در کنار حق بیمه ای که کشاورز برای بیمه محصولات خود پرداخت می کند دولت نیز باید سهم خودرا در این بخش پرداخت کند اما به دلیلهای مختلف پرداخت این سهم بموقع پرداخت نمی گردد و پرداخت غرامت ها از جانب صندوق بیمه به سبب تامین نشدن بموقع منابع مالی با تاخیر انجام می شود.
منبع:

1399/10/28
17:38:23
0.0 / 5
1139
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد