مدیركل حفاظت محیط زیست استان همدان:

طرح جامع مدیریت تالاب آق گل نهایی می شود

طرح جامع مدیریت تالاب آق گل نهایی می شود

همدان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان اعلام نمود: با برگزاری چهارمین نشست مدیریت تالاب آق گل، طرح جامع مدیریت این تالاب نهایی می شود.


محسن جعفری نژادبسطامی در نشست مجازی با اعضای سازمان های مردم نهاد محیط زیستی استان همدان، بیان نمود: مدیریت تالاب ها جوانب گوناگونی دارد که در طرح مدیریت جامع تالاب آق گل همه این جوانب درنظر گرفته می شود.
وی افزود: ظرفیت های طبیعی زیادی در استان همدان وجود دارد و در عین حال وسعت مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست در همدان محدود و حدود سه درصد است و این مورد حساسیت حفظ زیستگاه های استان را زیاد می کند.
جعفری نژادبسطامی مطرح کرد: در مجموع حدود ۳.۱ درصد از سطح استان حفاظت شده و ۱۰.۴ درصد هم مناطق شکار ممنوع را شامل می شود و مناطقی از استان برای ارتقای سطح مدیریت پیشنهاد شده که با موانع گوناگونی مواجه می باشد.
وی در ادامه بیان نمود: ارتقای غار سراب به اثر طبیعی ملی، ارتقای کوهستان الوند به منطقه حفاظت شده و ارتقای منطقه حفاظت شده خانگرمز به پناهگاه حیات وحش در دستور کار شورایعالی محیط زیست قرار گرفته است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان تاکید کرد: در کنار توسعه معادن، شهرنشینی و کشاورزی باید مساله حفاظت از زیستگاه ها را در استان همدان مورد توجه جدی قرار داد و این مورد را در برنامه های آمایشی توسعه ای استان لحاظ کرد تا زیستگاه ها بیشتر از این با چالش مواجه نشوند.
وی در بخش دیگری با اشاره به اینکه ۱۶ صدم درصد استان همدان با مساحت ۳۱۴۵ هکتار را تالاب تشکیل داده است، اظهار داشت: تالاب ها از عوامل کلیدی در وقوع یا کنترل پدیده هایی مثل گردوغبار، سیل، گرمایش کره زمین، گسترش آفات، بیماری ها و مسائل بهداشتی به شمار می روند و جایگاه بسیار مهمی در حیات انسان دارند.
جعفری نژادبسطامی اظهار نمود: در استان همدان هفت تالاب داریم که تالاب های آق گل، شیرین سو، آبشینه و اکباتان بعنوان منطقه شکارممنوع شناخته شده اند و تالاب های چم شور و پیرسلمان اسدآباد و سد کلان ملایر هم در رده بندی تالاب ها قرار می گیرند و از گونه های شاخص کنار تالابی همدان می توان به سنجاب زمینی، مار آبی و انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی اشاره نمود.
وی بیان نمود: رویکرد مدیریت سنتی تالاب ها مقطعی، کوتاه مدت، فاقد برنامه مدون و منسوخ شده است و در مدیریت جامع تالاب ها باید به همه ابعاد مبحث همچون جوامع محلی توجه کرد تا نتیجه حاصل شود.
وی با اشاره به اینکه عوامل گوناگونی احیاء و حفظ تالاب های استان را با چالش مواجه کرده است، اضافه کرد: چرای بی رویه دام در مراتع اطراف تالاب، مزاحمت های انسانی، تبدیل اراضی تالابی به اراضی زراعی، شکار غیرمجاز، اجرای طرح های گردشگری و وسعت کم زیستگاه ها همچون چالش های تالاب های استان همدان است.
وی اظهار داشت: در چشم اندازی طرح مدیریت جامع تالاب آق گل، این تالاب با اکوسیستم پایدار و واجد کارکردهای اکولوژیکی، هیدرولوژیکی و هیدروژئولوژیکی با جنبه های تاریخی، اقتصادی و گردشگری با محوریت و مدیریت جامعه محلی دیده شده که هدف این طرح ایجاد مدیریت یکپارچه زیست بومی در حوزه آبریز تالاب آق گل و تأمین معیشت جوامع محلی و حفظ احیای تالاب است.
وی اظهار نمود: تدوین طرح مدیریت تالاب چم شور اسدآباد پس از نهایی شدن طرح مدیریت جامع تالاب آق گل توسط دبیرخانه مدیریت زیست بومی تالاب های استان همدان آغاز خواهد شد و در تدوین این طرح هم ارگان های حفاظت محیط زیست، آب منطقه ای، جهادکشاورزی، میراث فرهنگی و گردشگری، منابع طبیعی و آبخیزداری و جوامع محلی حضور فعال خواهند داشت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان در انتها ابرازامیدواری کرد که با مشارکت جوامع محلی بتوانیم زیستگاه ها و تالاب ها را برای آیندگان حفظ و احیاء نماییم.
به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، در ادامه این نشست که به صورت وبینار برگزار شد، اعضای سازمان های مردم نهاد استان همدان به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.1399/11/04
22:38:33
0.0 / 5
1158
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد