دبیر كانون مرغ داران گوشتی:

قیمت تمام شده مرغ زنده كیلویی ۱۲ هزارتومان است

قیمت تمام شده مرغ زنده كیلویی ۱۲ هزارتومان است

به گزارش آبیاری دبیر كانون مرغ داران گوشتی كشور اظهار داشت: باتوجه به هزینه های تمام شده تولید و افزایش دو برابری نرخ دانه، قیمت واقعی هر كیلوگرم مرغ زنده 12 هزار تومان است در صورتیكه تولیدكنندگان با نرخ مصوب سال قبل این محصول را می فروشند.


«پرویز فروغی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به ضرر هنگفت صنعت مرغ گوشتی کشور در ماه های اخیر اشاره نمود و اضافه کرد: حالا هر کیلوگرم مرغ زنده را درب مرغداری ها با نرخ بین ۱۰ هزار تا ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان می فروشند که در بعضی شهرها با برخورد سازمان تعزیرات حکومتی روبرو شده اند.
به گفته دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور، قیمت مصوب مرغ زنده برای سال ۹۸ حدود هشت هزار و ۵۵۰ تومان بود که با نرخ تمام شده امسال تفاوت زیادی دارد.
وی اظهارداشت: حالا در شهر مشهد با تولیدکنندگانی که مرغ زنده را کیلویی ۱۰ هزارتومان می فروشند، برخورد می شود در صورتیکه تولیدکنندگان در حال ضرر هستند.
کمبود تولید مرغ و افزایش قیمت
دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور اشاره کرد: طی روزهای اخیر با افزایش قیمت گوشت مرغ در بازار روبرو می باشیم برای اینکه به علت افزایش هزینه های تمام شده تولید همچون نهاده های طیور، تولیدکنندگان توان تولید ندارند.
وی کمبود نقدینگی تولیدکنندگان را علت اصلی کاهش روند تولید دانست و اضافه کرد: بطور مثال یک واحد تولیدی برای تامین ۱۰۰ تن دان با مبلغ دو هزارو ۵۰۰ تومان ۲۵۰ میلیون تومان باید هزینه می کرد امسال با افزایش دو برابری قیمت دان باید همان نهاده را با ۵۰۰ میلیون تومان خریداری کند.
به گفته فروغی، در صورت ادامه این روند در ماه آینده گرفتار کمبود عرضه گوشت مرغ در بازار می شویم.
کمبود و افزایش دو برابری قیمت دان
دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور با اشاره به اینکه حالا تولیدکنندگان با معضل کمبود دان روبرو هستند افزود: حالا قیمت هر کیلوگرم کنجاله سویا در بازار هفت هزار تومان و ذرت دو هزارو ۷۰۰ تومان است، بدین سبب تولیدکنندگان توان خرید خوراک طیور با این قیمت ها و عرضه محصول با قیمت مصوب سال قبل را ندارند.
فروغیاضافه کرد: به علت افزایش نرخ بیش از پیش نهاده های طیور، تولید این محصول کاهش یافته است و ادامه این روند به ضرر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه تقاضا برای گوشت مرغ نرمال نیست، اظهار داشت: در صورت افزایش مصرف این محصول قیمت به بیش از ۲۰ هزارتومان افزایش می یابد بدین سبب انتظار می رود دولت برای رفع اشکال تولیدکنندگان صنعت طیور چاره ای بیندیشد.

تولیدکنندگان، توان عرضه مرغ زنده با قیمت هشت هزار و ۵۵۰ تومان را ندارند
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور نیز در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: باتوجه به افزایش مولفه های تولید در امسال، تولیدکنندگان امکان عرضه مرغ زنده با قیمت هشت هزار و ۵۵۰ تومان را ندارند و در حال زیان هستند.
«حبیب اسدالله نژاد» اضافه کرد: حالا بر طبق افزایش نرخ نهاده ها و دیگر مولفه های تولید، قیمت مرغ زنده بین ۱۱ هزار و ۵۰۰ تا ۱۲ هزار تومان است و عرضه آن کمتر از این قیمت موجب کاهش توان تولید خواهد شد.
وی براین باور است که اگر دولت کنجاله سویا و ذرت مورد نیاز صنعت طیور را با قیمت مصوب تامین کند، عرضه مرغ زنده کمتر از ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان ضرر تولید را به دنبال دارد و این امر امکان پذیر نیست.
به گفته اسدالله نژاد، طبق مصوبه سال قبل نهاده های طیور، قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده هشت هزار و ۵۵۰ تومان و گوشت مرغ ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان محاسبه شده بود اما امسال با افزایش نرخ دان امکان عرضه مرغ زنده با قیمت مصوب سال قبل نیست.
وی اشاره کرد: حالا تولید گوشت مرغ طبق روال در حال انجام می باشد و کمبودی در این حوزه نداریم.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور اظهار داشت: هر ساله در این فصل به علت شدت گرما و افزایش تلفات با اندکی کاهش تولید روبرو می شویم که این امر در افزایش قیمت محصول نهایی موثر است.
اسدالله نژاد افزود: برای تولید متعادل گوشت مرغ در کشور نیاز است که طبق روال گذشته در هر دوره بین ۱۰۰ تا ۱۰۵ قطعه جوجه ریزی صورت بگیرد تا صنعت با مشکل جدی روبرو نشود.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، حالا قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در بازار مصرف بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان است.منبع:

1399/04/03
23:06:07
5.0 / 5
2190
تگها: فروش
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد