رییس سازمان دامپزشكی كشور:

بیماری آنفلوانزای پرندگان در واحدهای صنعتی كنترل شد

بیماری آنفلوانزای پرندگان در واحدهای صنعتی كنترل شد

به گزارش آبیاری رئیس سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: با اقدامات صورت گرفته، بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در واحدهای صنعتی استان های درگیر کنترل شده است.


«علی صفر ماکنعلی» روز چهارشنبه در نشست خبری مراسم رونمایی سندملی بهداشت دام عشایر و به مناسبت دهه فجر و درباره وضعیت شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور اضافه کرد: بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان وسیع ترین و شدیدترین بیماری مختص به پرندگان در قاره های مختلف است به صورتی که از آغاز سال ۲۰۲۱ تا ۲۳ روز بعد آن در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا بخصوص فرانسه ۲۹۹ کانون بیماری رخ داده است و کشور ما از این قاعده مستثنی نیست.
وی افزود: سازمان دامپزشکی کشور برای مدیریت این بیماری سه نسخه را برای استان های شمالی، استان های با تراکم با جمعیت تراکم شیوع و استان هایی که در معرض ورود ویروس قرار دارند اجرایی کرده است.
رییس سازمان دامپزشکی کشور اظهارداشت: حالا در کشور بیشتر از ۷۵ میلیون قطعه طیور تخمگذار در واحدهای پرورشی داریم و روز گذشته تولید تخم مرغ سه هزار و ۶۷ تن بود که ۶۶۷ تن آن مازاد بر نیاز است و الان هشت میلیون قطعه مرغ تخمگذار مازاد داریم.
وی خاطرنشان کرد: با عنایت به شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در واحدهای صنعتی استان خراسان جنوبی گزارش این بیماری سه هفته با تأخیر اعلام گردید و بعد از آن عملیات رصد، پایش، تشخیص، تایید و مهار و معدوم سازی بیماری انجام شد.
بازگشت واحدهای درگیر بیماری آنفلوانزا بعد از ۴۲ روز
ماکنعلی با اشاره به اینکه حالا مشکلی در این استان نداریم، اظهار داشت: واحدهای حذف شده در این استان طی یک دوره ۴۲ روزه در صورتیکه تاییدیه کمیته ممیزی را داشته باشند می توانند به چرخه تولید باز گردند.
رییس سازمان دامپزشکی کشور ضمن اشاره به اینکه ۳۵ نقطه کشور را تحت برنامه رصد، پایش، تایید، تشخیص، مهار و معدوم سازی بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تحت پوشش قرار دارند، اضافه کرد: گزارش هایی از مشاهده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان های آذربایجان شرقی، البرز، تهران، قزوین، خراسان جنوبی، اردبیل، مرکزی، کرمانشاه و مازندران داشته ایم و شناسایی شده است.
به گفته وی، در تالاب میقان یک هزارو ۲۶۴ قطعه پرنده تلف شدند اما با اقدامات انجام شده به واحدهای صنعتی و روستایی سرایت نکرده است به صورت مثال در مازندران هیچ واحد صنعتی درگیرنشده است.
وی با اشاره به اینکه استان خراسان جنوبی تنها استانی است که واحدهای صنعتی آن درگیر شده اند، افزود: در استان خراسان جنوبی یک واحد صنعتی بعد از سه هفته پنهان کاری سبب شد واحدهای مجاور هم درگیر شوند.
ماکنعلی ضمن اشاره به اینکه واحدهایی که بیمه بوده اند غرامت دریافت می کنند، اظهارداشت: کل خسارت ناشی از این بیماری تابحال ۱.۲ میلیارد تومان بوده ضمن اینکه میزان طیور معدوم شده چندان زیاد نیست.
رکورد کاهش بیماری تب برفکی طی ۱۵ سال
رییس سازمان دامپزشکی کشور درباره بیماری تب برفکی اظهار داشت: برنامه کنترل بیماری تب برفکی با همکاری سازمان جهانی بهداشت دام بر اساس سطح مخاطره انجام شده است.
وی افزود: برای کنترل بیماری تب برفکی سه بخش درنظر گرفته شد که در بخش اول، واحدهای صنعتی است که سازوکار برنامه سازمان دامپزشکی واکسیناسیون به روش آماده باش است.
به گفته وی، در تمامی واحدهای صنعتی افراد مورد تایید سازمان می توانند واکسن را از مراکز مجاز دریافت نمایند و نظارت براین کار انجام می شود.
ماکنعلی اضافه کرد: بیماری تب برفکی در گاوداری های شیری در ۱۵ سال گذشته کاهش داشته و رکورد زده است به صورتی که شیر و فرآورده های لبنی ساخته شده در کشور استانداردهای اوراسیا را داراست به صورتی که فراورده های ان به کشورهای مختلف صادر می شود.
وی افزود: اقدام بعدی در این حوزه در حوزه دامداری های روستایی است و واکسیناسیون بر اساس سطح مخاطره انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه موفق به تولید واکسن تب برفکی و واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور شده ایم اظهارداشت: حالا چندین شرکت دانش بنیان به همراه موسسه سرم سازی رازی در آینده مقرر است تولید واکسن تب برفکی کشور را انجام دهند.
تخم مرغ باز تفاوتی با تخم مرغ بسته بندی ندارد
رییس سازمان دامپزشکی کشور ضمن اشاره به طرح ارتقای کیفیت تخم مرغ که توسط سازمان دامپزشکی و بخش خصوصی عملیاتی می شود به مردم اطمینان داد: تمامی تخم مرغ هایی که در واحدهای پرورشی تولید می شوند دارای پروانه بهداشتی و تحت سازمان دامپزشکی کشور هستند و هیچ تفاوتی بین تخم مرغ بسته بندی و باز نیست.
به گفته وی، تابحال گزارشی در خصوص اینکه مصرف تخم مرغ تولیدی در واحدهای پرورشی سبب ایجاد بیماری یا مسمومیت در فردی شده باشد، نداشته ایم.


ماکنعلی درباره برخی ادعاها در خصوص کاهش تولید تخم مرغ اظهارداشت: سازمان دامپزشکی آمار دقیق تولید تخم مرغ کشور را به صورت روزانه و ثبت در سامانه دارد به صورتی که با مازاد تولید روبرو می باشیم و اگر با قیمت های بالا به دست مصرف کنندگان می رسد مشکلات در زنجیره توزیع است.
رییس سازمان دامپزشکی کشور درباره عرضه لبنیات سنتی اظهار داشت: بطور حتم فراورده های لبنی که به بازار عرضه می شوند باید برچسب داشته باشند و تحت نظارت سازمان دامپزشکی کشور عرضه شوند و اگر محصولی خارج از این شبکه ارائه شود مراتب برای برخورد با متخلفان گزارش شود.
وی اضافه کرد: حالا برنامه ملی کنترل باقی مانده ها در محصولاتی مانند عسل، تخم مرغ، گوشت مرغ و شیر در حال اجراست.
رکورد کاهش بیماری لکه سفید میگو
ماکنعلی اظهار داشت: سال جاری با رصد و پایش و برقراری شبکه های ملی تشخیص پیشرفته، بیماری لکه سفید میگو کاهش یافته به صورتی که در این خصوص رکورد زده ایم به صورتی که بیشتر از ۱۰ هزار تن میگو در سطح زیر کشت فعلی افزایش داشته است.
۱۷۳ هزار واحد پرورش قزل آلا
وی با اشاره به اینکه ایران رتبه اول تولید قزل آلا در آبهای سطحی دنیا را داراست اظهار داشت: حالا بیشتر از ۱۷۳ هزار واحد پرورش قزل آلا در کشور داریم و این محصول در چارچوب پروتکل های بهداشتی وارد بازار اوراسیا می شود.
رییس سازمان دامپزشکی کشور ضمن اشاره به آمار صادرات محصولات کشاورزی اضافه کرد: در ۹ ماهه سال جاری بیشتر از ۶۵ هزارتن تخم مرغ و بیشتر از ۳۵ هزارتن گوشت مرغ صادر گردیده است.
افزایش جمعیت دام سبک و سنگین در سالجاری
ماکنعلی اظهارداشت: طبق آمارها جمعیت گاو و گوساله کشور سال جاری به پنج میلیون و ۴۱۰ هزار راس و جمعیت گوسفند و بز به ۶۳ میلیون و ۲۵۰ هزار راس رسیده است در حالیکه جمعیت دام سنگین در سال ۹۷ چهار میلیون ۲۳۰ هزار راس و دام سبک بیشتر از ۱۰ میلیون راس افزوده شده است.
ابلاغ برنامه تولید مرغ نیمچه گوشتی تا ۴۰ روزگی
رییس سازمان دامپزشکی کشور درباره مرغ سایز اظهار داشت: مرغ سایز یک اصطلاح غلط است اما برنامه پرورش مدیریت سنی مرغ گوشتی ابلاغ گردیده و در حال اجراست به صورتی که پرورش دهندگان مرغ گوشتی نباید بیشتر از ۴۰ روز نیمچه های گوشتی را نگهداری کنند.
رونمایی از سند ملی بهداشت دام عشایر
«شاهپور علایی مقدم» رئیس سازمان امور عشایری کشور هم اظهار داشت: حالا ۲۰درصد گوشت مورد نیاز کشور توسط عشایر تولید می شود و با عنایت به جایگاه آنها در تولید گوشت قرمز توجه به عرضه خدمات دامپزشکی و سلامت دام آنها حائز اهمیت می باشد.
وی با اشاره به اینکه طی یک برنامه شش ساله تولید گوشت قرمز توسط عشایر از ۱۶۲ هزار تن به ۲۰۰ هزار تن رسیده است، اظهار داشت: از ۸۶۰ هزار تن گوشت قرمز مورد نیاز در کشور ۲۰۰هزار تن آن توسط عشایر تولید می شود. یعنی هر یک نفر عشایر گوشت قرمز مورد نیاز ۱۶ نفر را تولید می کند.
رییس سازمان امور عشایری کشور با اشاره به اینکه عشایر نماد اقتصاد مقاومتی هستند و بیشترین اثر گذاری را در تولید و حفظ محیط زیست دارند اضافه کرد: بر مبنای آخرین آمار عشایر با جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری در چارچوب ۲۴۶ هزار خانوار در ۵۹ درصد از پهنه جغرافیایی کشور پراکنده هستند.
علایی مقدم خاطرنشان کرد: با عنایت به جایگاه عشایر در تولید گوشت قرمز در کشور، رسیدگی به امور عشایر در دام و عرضه خدمات دامپزشکی به آنها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، مراسم رونمایی سندملی بهداشت دام عشایر با حضور رئیس سازمان دامپزشکی و رئیس سازمان امور عشایری کشور و نماینده ای سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی رونمایی گردید.منبع:

1399/11/08
23:20:22
0.0 / 5
1165
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد