با دستور رییس جمهوری در چهل و سومین هفته افتتاح جهش تولید؛

بهره برداری از طرح های ملی منابع طبیعی و آبخیزداری در كشور شروع شد

بهره برداری از طرح های ملی منابع طبیعی و آبخیزداری در كشور شروع شد

آبیاری: بهره برداری از بیش از 3 هزار پروژه مهم منابع طبیعی و آبخیزداری، شبکه آبیاری و زهکشی در اراضی غرب و شمال غرب و استان گلستان با سرمایه گذاری بیش از 5 هزار و 610 میلیارد تومان شروع شد.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، ۳ هزار و ۵۶۹ پروژه مربوط به منابع طبیعی و آبخیزداری، ۲۵ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی اراضی غرب و شمال غرب و ۷۸ هزار هکتار زهکشی اراضی استان گلستان در چهل و سومین برنامه افتتاح جهش تولید به صورت ویدئوکنفرانس به دستور رئیس جمهوری به بهربرداری رسید.
در این مراسم در بخش آب و خاک کشاورزی هم ۲۵ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی اراضی غرب و شمال غرب کشور و ۷۸ هزار هکتار زهکشی اراضی در استان گلستان به بهره برداری می رسد.
این پروژه ها برای ۱۰۵ هزار و ۷۷۱ نفر اشتغالزایی به وجود می آورد.
بیش از ۷۰ درصد از اراضی کشاورزی استان گلستان از دیرباز با مشکلات زهکشی مواجه بوده است، برای حل این چالش مطالعات طرح جامع تحت عنوان "طرح ۲۸۰هزار هکتاری زهکشی استان گلستان" مشتمل بر ۱۵ پروژه بزرگ زهکشی تهیه و عملیات اجرائی آن شروع شد.
نخستین پروژه این طرح با مصوبه سفر اول رئیس جمهوری در سطح ۲۲ هزار هکتار شروع شد. تا حالا وزارت جهاد کشاورزی در سطح ۴۸ هزار هکتار، (۳۴ هزار هکتار در منطقه گمیشان، ۱۰ هزار هکتار در منطقه گنبد کاووس و ۴ هزار هکتار در سایر مناطق استان) را اجرا کرده است.
با راه اندازی شبکه های زهکشی در استان گلستان، درآمد خالص کشاورزان در کشت آبی و دیم به ترتیب ۵۸ و ۱۵۹ درصد و شاخص راندمان آب آبیاری بدون احتساب استفاده مجدد از زه آب ۴۴ درصد افزایش خواهد یافت و سالانه حدود ۲۲۵ میلیون مترمکعب زه آب استحصال خواهد شد که حدود ۱۰۰ میلیون متر مکعب آن با کیفیت بسیار مطلوب خواهد بود.
در سفر دوم رئیس جمهوری به استان گلستان، اجرای طرح در ۵۰ هزار هکتار دیگر از اراضی در دستور کار قرار گرفت که امروز ۷۸ هزارهکتار به بهره برداری رسید.
مجموع سطح شبکه زهکشی راه اندازی شده در سـال های گذشته به حدود ۱۲۸ هزار هکتار می رسد و این پروژه به یکی از طرح های بزرگ زهکشی و اصلاح اراضی در سطح خاورمیانه و در تاریخ مهندسی آب ایران تبدیل خواهد شد.
یکی از بزرگترین پروژه های کشور که در دولت یازدهم و دوازدهم شروع شده، پروژه راه اندازی شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور است.
دولت در مرداد سال ۹۳ طرح شبکه های آبیاری و زهکشی متناظر با رودخانه های غرب و شمال غرب کشور را در دستور کار قرار داد و آنرا با عنایت مقام معظم رهبری مصوب کرد و اجرای آن با اعتباری معادل هشت میلیارد دلار از اعتبارات محل صندوق توسعه ملی در سال ۹۴ توسط وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی شروع شد.
در این راستا، اجرای طرح جامع شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور در ۱۰ استان به مساحت ۲۲۷ هزارهکتار شروع شد که ۷۷ هزار هکتار آن به بهره برداری رسیده است و ۲۵ هزار هکتار دیگر امروز به بهره برداری می رسد.
از این طرح حدود ۳۰ هزار هکتار دیگر در دستور کار قرار دارد که تا آخر سال ۱۳۹۹ به بهره برداری خواهد رسید.
هدف از اجرای این طرح، بهره برداری مناسب از آب، خاک و منابع تولید، تثبیت جمعیت در مناطق روستایی، افزایش تولیدات کشاورزی، اشتغالزایی مؤثر و در نهایت، افزایش درآمد و رفاه روستاییان و توسعه مناطق غرب وشمال غرب کشور است.
بهره برداری از۲۵ هزار هکتار از این طرح با اعتباری بالغ بر۷۸۰ میلیارد تومان انجام شده و ۲۲ هزار فرصت شغلی را به وجود آورده است.


منبع:

1399/11/09
12:22:33
0.0 / 5
1099
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد