انجمن صنایع روغن نباتی:

افزایش تقاضای روغن نباتی ناشی از زمزمه های تغییر نرخ ارز است

افزایش تقاضای روغن نباتی ناشی از زمزمه های تغییر نرخ ارز است

انجمن صنایع روغن نباتی ایران اعلام نمود: زمزمه های تغییر نرخ ارز کالاهای اساسی منجر به افزایش تقاضا در بازار روغن نباتی شده است.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا، به دنبال تصمیم کمیسیون تلفیق مجلس برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی و تعیین نرخ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان برای تسعیر ارز، نگرانی های درباره افزایش هزینه تامین کالاهای مختلف همچون روغن به وجود آمده بود.
در این راستا، انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران اعلام نمود: طی ماه های اخیر موضوعاتی نظیر تغییر نرخ ارز بارها از زبان برخی افراد مطرح شده و همین مورد منجر به افزایش تقاضا در بازار روغن نباتی شده است.
قرار نیست تا اختتام امسال ارز روغن تغییر کند و همین طور سال آینده نیز به نظر نمی رسد که ارز آن تغییری نخواهد کرد اما زمزمه های تغییر ارز سبب شده تقاضای خرید روغن در بازار افزایش یابد بطوریکه بر طبق آمار موجود، تقاضای روغن نباتی در فروشگاه های زنجیره ای طی هفته گذشته ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش داشته است.
در این گزارش آمده است: افزایش تقاضا و مشکلات ارزی دو آفت مهم بازار روغن نباتی است و باتوجه به تولید و توزیع ۱۷۷ هزار تن انواع روغن نباتی توسط کارخانجات طی دی ماه سال جاری همچنان کمبود روغن در بعضی استانها و شهرستان ها خصوصاً استان های مرزی به گوش می رسد که با برنامه ریزی های انجام شده به زودی رفع می شود و هیچ کمبودی در تامین روغن مایع وجود ندارد.
این اخبار در حالی به گوش می رسد که برمبنای آمار موجود، میزان تولید روغن نباتی نسبت به دی ماه سال قبل افزایش داشته است و کارخانجات روغن نباتی برنامه ریزی لازم برای تولید همین میزان روغن در بهمن و اسفندماه را در دستور کار قرار داده اند و از هفته آتی مشکلی در تامین روغن مایع خانوار نخواهیم داشت و مشکل روغن نیمه جامد نیز به زودی مرتفع خواهد شد.

نیاز سالانه کشور به روغن خام یک میلیون و ۹۰۰ هزارتن است که حدود یک میلیون ۴۰۰ هزارتن معادل ۷۵ تا ۸۰ درصد از محل واردات و ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن از استحصال دانه های روغنی تامین می شود.
اکنون روغن خام و قسمتی از دانه روغنی از کشورهای روسیه، مالزی، اوکراین، برزیل و آرژانتین تامین می شود.


1399/11/14
22:27:55
0.0 / 5
983
تگها: فروش
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد