یك مقام مسوول:

مبارزه اصولی با آفات كشاورزی، تضمینی برای امنیت غذایی كشور است

مبارزه اصولی با آفات كشاورزی، تضمینی برای امنیت غذایی كشور است

به گزارش آبیاری رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اظهار داشت: مبارزه اصولی با آفات کشاورزی، تضمینی برای امنیت غذایی کشور است و مبارزه نکردن با افت ملخ صحرایی روزانه خسارت سنگینی به مزارع درگیر وارد می سازد.


به گزارش روز سه شنبه سازمان حفظ نباتات کشور، « کیخسرو چنگلوایی» با اشاره به حفظ امنیت غذایی کشور اضافه کرد: سیستان و بلوچستان در میان استان های درگیر مبارزه با ملخ صحرایی با ۳۴ درصد بیشترین سطح مبارزه را داشت.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به اهمیت نقش اقدامات حفظ نباتات در ارتقای امنیت غذایی کشور اظهار داشت: چنانچه در سیستان و بلوچستان مبارزه اصولی مقابل ملخ صحرایی انجام نمی شد، روزانه بیش از ۴۵ میلیارد ریال به تولیدات بخش کشاورزی استان خسارت وارد می شد.
چنگلوایی، همکاری سازمان حفظ نباتات کشور در زمینه تشکیل آمادگاه دائمی مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان را مورد تاکید قرار داد.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، مدتی پیش سازمان فائو درباب احتمال هجوم دستجات ۱۰۰ میلیونی آفت ملخ صحرایی از بهمن ماه جاری به ایران هشدارداد و در همین ارتباط سازمان حفظ نباتات کشور برای آمادگی مبارزه با این آفت برای تهیه سم و سمپاش در سطح بیش از یک میلیون هکتار نیاز به ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار را اعلام نمود.
سال ۹۸ هجوم ملخ صحرایی توسط دیده بانی سازمان حفظ نباتات کشور در استان های جنوبی کشور مشاهده شد و نزدیک به یک میلیون هکتار تحت مبارزه قرار گرفت.
همچنین در تاریخ ۳۰ بهمن سال ۹۷ مبارزه با ملخ صحرایی در سطح ۷۵۰ هزار هکتار از ۹ استان جنوبی کشور همچون سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان، بوشهر، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و خراسان جنوبی عملیاتی شد.
ملخ های صحرایی در راه حرکت خود با تغذیه از سبزینه های مختلف جنگل ها، باغ های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می برند و باتوجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند و موجب قحطی در منطقه مورد هجوم می شوند.
امسال نخستین دسته های ملخ از کویت، هند و پاکستان به کشور ما وارد شدند و از شروع آبان ماه امسال تاکنون، مبارزه با آفت ملخ صحرایی در سطح ۱۱۹ هکتار از اراضی دو استان هرمزگان و بوشهر انجام شد.منبع:

1399/11/14
23:39:13
0.0 / 5
1131
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد