استاندار خبر داد:

بسیج امكانات خوزستان برای مهار آتش در خائیز

بسیج امكانات خوزستان برای مهار آتش در خائیز

به گزارش آبیاری خوزستان استاندار خوزستان با اشاره به ادامه حریق در منطقه خائیز كه در مرز بین استانهای خوزستان و كهگیلویه و بویراحمد قرار دارد، اظهار داشت: تمام فرمانداران خوزستان از امروز امكانات شان را بسیج كنند تا در صورت لزوم، امكانات به سمت منطقه اعزام شود.غلامرضا شریعتی در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران خوزستان با موضوع پیشگیری، آمادگی و مقابله با حریق که امروز (۱۱ خردادماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، خطاب به فرمانداران درباب همکاری با دستگاه های مختلف اظهار نمود: ما مشاهده کردیم که در آتش سوزی های رخ داده، همه مسئولان پای کار بودند. ممکنست در زمان انجام کار، افرادی از یکدیگر انتظار بیشتری داشته باشند و این مساله طبیعی است اما با متهم کردن یکدیگر، زحمات، تلاش و کار یکدیگر را ضایع نکنید. متهم کردن یکدیگر صحیح نیست.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، وی با تاکید بر ضرورت همکاری فرمانداران با دستگاه های متولی مهار آتش سوزی ها اضافه کرد: در چنین شرایطی نباید این مساله که چه کسی مسئول یا پشتیبان است، نمود پیدا کند. درست است که تخصص و مدیریت چنین کارهایی بر عهده اداره کل منابع طبیعی است اما فرمانداران، رؤسای شورای کمیته مدیریت بحران هر شهرستان هستند و قدرت بسیج امکانات شهرستان را دارند. در صورتیکه قدرت و توان مدیرکل یک اداره یا رئیس یک سازمان، در حد بسیج امکانات خود آن مجموعه است اما فرماندار در منطقه حاکمیتی شهرستان خود می تواند همه امکانات را بسیج کند تا کار به سرانجام برسد.

استاندار خوزستان اظهار داشت: فرمانداران باید از منابع طبیعی حفاظت کنند؛ اگر از این منابع حفاظت نشود با تبعات بعد از آن مواجه می شویم و مسائل دیگری خواهیم داشت. اقدامات مناسب، برکات بعدی و عدم اقدام، تبعات بعدی را به دنبال خواهد داشت.

شریعتی با اشاره به پدیده ریزگردها در خوزستان و بروز بیماری هایی ناشی از آن، اظهار داشت: سال های زیادی گرفتار خشکسالی بودیم و سهم حق آبه طبیعت را ندادیم؛ زمین مانند موجود زنده عمل و مقاومت می کند اما اگر بمیرد دیگر به هیچ محرکی واکنش نشان نمی دهد.

وی اضافه کرد: مشاهده کردیم که گرد و خاک، همه استان خوزستان را در بر گرفت و همه را درگیر کرد اما همه دست به دست هم دادیم و حدود ۳۰۰ هزار هکتار از کانون های ریزگرد را مدیریت کردیم، البته بارش خوبی نیز داشتیم که دراین زمینه موثر بوده است. بدین سبب به هر موضوعی که دقت کنیم اساسا نتیجه حاصل می شود و اگر دست به دست هم دهیم مشکلات حل می شوند پس نباید دنبال مقصر باشیم.

استاندار خوزستان با اشاره به وقوع حریق در منطقه خائیز اظهار داشت: منطقه خائیز بین خوزستان و استان کهگیلویه و بویراحمد است اما اگر این دو استان بخواهند یکدیگر را مقصر کنند، با ادامه آتش سوزی سرمایه های مملکت از بین می رود. صحبت های منطقه ای به نوعی، فرهنگ و نگاه ما را زیر سوال می برد. آنچه اهمیت دارد، مهار آتش و حفظ سرمایه های خدادادی و در نتیجه کمتر لطمه دیدن منابع است.

وی اظهار داشت: وظایفی که بر عهده اداره کل منابع طبیعی گذاشته شده است با امکانات، نیروی انسانی و تجهیزات آن همخوانی ندارد بدین سبب اگر ما در زمان وقوع حوادث کمک نکنیم، مردم منطقه لطمه می بینند و در معرض خطر قرار می گیرند.

شریعتی اشاره کرد: مدیران دستگاه های اجرایی و فرمانداران به هیچ وجه حق ندارند یکدیگر را متهم کنند و کسی را مقصر جلوه دهند. حتی اگر استان های همجوار نیز آنها را مقصر عنوان کنند، جواب ندهند و تنها وظیفه شان را انجام دهند.

استاندار خوزستان با اشاره به وقوع دیگر آتش سوزی های اخیر در خوزستان، اظهار داشت: ما در یک روز همزمان در پنج نقطه خوزستان شاهد وقوع آتش سوزی بودیم. در منطقه خائیز حدودا آتش کنترل شده بود اما با وزش باد و طوفان، باردیگر آتش شعله ور شد. حالا همه بسیج شده اند و در حال تلاش هستیم تا آتش مهار شود. هم اکنون تنها در این منطقه درگیر هستیم.

شریعتی اشاره کرد: تمام فرمانداران خوزستان از امروز امکانات شان را بسیج کنند تا در صورت لزوم، امکانات به سمت منطقه اعزام شود. جمعیت هلال احمر نیز تا حد امکان پشتیبانی های لازم را انجام دهد. امروز نیز یکی دو عملیات در این منطقه خواهند داشت. همه دستگاه های اجرایی که امکاناتی در دست دارند، باید امکانات خودرا بسیج کنند.

استاندار خوزستان افزود: فرماندار بهبهان امروز انتظار داشت که هلی کوپتر به سمت این منطقه اعزام شود. هوانیروز باید هماهنگی برای اعزام هلی کوپتر را انجام دهد تا این مساله حل شود.

وی با اشاره به در پیش رو بودن تابستانی گرم، بیان کرد: همه عوامل باید در آماده باش باشند و فرمانداران باید هر دو هفته یکبار جلسه کمیته مدیریت بحران را تشکیل بدهند و شرایط را بررسی نمایند و پیش بینی های لازم را داشته باشند. بمنظور پیش گیری از حوادث باید در صورت ضرورت امکانات مورد نیاز در مناطق لطمه پذیرتر مستقر شوند.

شریعتی با اعلان اینکه هیچ عذری دراین زمینه پذیرفته نیست، اظهار داشت: همه دستگاه ها موظف می باشند همراه باشند و طبق دستور رئیس کمیته مدیریت بحران عمل کنند. دهیاران نیز باید بسیج شوند و تجهیزات مورد نیاز را خریداری و بعد از آن، از تجهیزات خود نگهداری کنند.

استاندار خوزستان اظهار داشت: جهاد کشاورزی نیز می تواند بیمه زراعی کشاورزانی که سبب وقوع حریق می شوند و بی احتیاطی می کنند را حذف کند. دراین زمینه با دادگستری صحبت می نماییم تا دادستانی اطلاعیه ای صادر کند.

منبع:

1399/03/11
23:02:53
5.0 / 5
2604
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد