كم بارشی فراگیر در ایران

كم بارشی فراگیر در ایران

آبیاری: بارش ها در کشور از شروع مهرماه تا حالا حدود 30 درصد کمتر از نرمال بوده است همین طور میزان نزولات جوی از شروع سال آبی زراعی (مهرماه) تا حالا در تمامی استانها به جز چهار استان کمتر از میانگین طولانی مدت گزارش شده است.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، براساس آخرین اطلاعات مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از مهرماه تا حالا در کل کشور ۸۲ میلیمتر بارش داشته ایم که این میزان نسبت به میانگین طولانی مدت کشور حدود ۳۰ درصد کمتر گزارش شده است.

از سویی دیگر بارش ها در ایران نسبت به سال قبل نیز ۴۰ درصد کمتر شده است و تمامی استانها به جز چهار استان اردبیل، البرز، تهران و قم با کم بارشی مواجه اند.

بر اساس این اطلاعات، بارش ها در سه استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان به ترتیب ۸۹.۵ درصد، ۸۹ درصد و ۶۲ درصد کمتر از میانگین طولانی مدت است بدین سبب این استانها در وضعیت کم بارشی شدید قرار دارند.

از سویی دیگر بارش ها از شروع مهر ماه تا حالا در دو استان پربارش گیلان و مازندران نیز به ترتیب حدود ۱۷.۵ درصد و ۲۳ درصد کمتر از میانگین طولانی مدت گزارش شده است.

احد وظیفه - رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی - قبل از این در گفت و گویی با ایسنا با اشاره به اینکه طی سال آبی جاری کم بارشی فراگیر و خشکسالی گسترده در ایران دور از انتظار نیست، گفته بود که در بیشتر استان های کشور در جنوب، جنوب شرق، جنوب غرب و شرق این شرایط محسوس خواهد بود حتی برای استان های شمالی کشور خصوصاً گلستان نیز وضعیت خوبی پیش بینی نمی گردد.

به گفته وظیفه برمبنای مدلهای اقلیمی پیش بینی می شود که تا آخر سال آبی با خشکسالی متوسط و شدید در کشور مواجه باشیم بدین سبب انتظار می رود که دستگاه های متولی خصوصاً وزارت نیرو برای ذخیره آب در کشور و مدیریت بهینه آن برنامه ریزی کنند.

منبع:

1399/11/23
22:48:00
0.0 / 5
1082
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد