اختصاصی آبیاری؛

سه طرح پژوهشی تولید بذر در جنوب كرمان اجرا شد

سه طرح پژوهشی تولید بذر در جنوب كرمان اجرا شد

رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب کرمان از اجرای سه طرح پژوهشی تولید بذر محصولات گلخانه ای در این مرکز آگاهی داد.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، احمد آئین روز سه شنبه با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی دفتر جیرفت، این بذرها را شامل گوجه فرنگی، فلفل های دلمه ای معمولی و کشیده عنوان و زمان تولید نهایی بذر گوجه فرنگی را سال ۱۴۰۱ و فلفل ها را ۱۴۰۰ اعلام نمود.

وی تهیه بذر محصولات سبزی، صیفی و گلخانه ای کشور را باتوجه به تحریم ها چالشی برای بخش کشاورزی دانست و اظهار داشت: در همین راستا مرکز تحقیقات کشاورزی وارد عمل شده و در حال تولید سه نوع بذر مورد نیاز بخش کشاورزی و کشاورزان است.
آئین با اشاره به اینکه امسال ۴۹ رقم جدید بذر در کشور عرضه شد، اظهار داشت: مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان همگام با دیگر مراکز تحقیقات کشور با تلاش وافر اعضای هیات علمی خود توانست بذر جدید کُنجد به نام «کنجد هلیل» تولید نماید.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی جنوب کرمان اضافه کرد: تعداد ارقام اصلاح شده کُنجد در کشور محدود بوده و تولید رقم هلیل برای اولین بار، خدمتی ماندگار در این حوزه به حساب می آید.
آئین با اشاره به اینکه سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی کشور بیش از ۷۰۰ رقم جدید بذر کشاورزی ساخته است، بیشترین رقم را متعلق به محصول گندم دانست و از همکاری مرکز تحقیقات جنوب کرمان در این دستاورد بزرگ آگاهی داد.
وی با اشاره به اینکه تحقیقات بستگی به مرزها ندارد، خواهان مشارکت بیشتر اعضای هیات علمی دانشگاه ها در این بخش شد.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی جنوب کرمان با اشاره به اینکه تحقیقات کشاورزی باید آموزش و ترویج داده شود، یکی از ماموریت های ذاتی مرکز تحقیقات را نظارت بر پروسه تولید بذر و صدور گواهی بذر دانست.
آئین با اشاره به اینکه در زمینه تولید گندم بذری در منطقه جنوب کرمان خودکفا هستیم، از نظارت، ثبت و گواهی هشت هزار تن گندم بذری در جنوب کرمان آگاهی داد. وی با اشاره به اینکه در زمینه تولید گندم بذری در منطقه جنوب کرمان خودکفا هستیم، از نظارت، ثبت و گواهی هشت هزار تن گندم بذری در جنوب کرمان آگاهی داد.
وی به تولید نهال استاندارد در جنوب کرمان اشاره نمود و از فعالیت نهالستان تولید نهال مرکبات در بخش اسفندقه جیرفت آگاهی داد و اظهار داشت: الان ۲ نهالستان مجوز دار در جنوب استان کرمان فعالیت می نمایند.
تولید گردوی پیوندی

آئین با اشاره به اینکه تولید گردوی پیوندی را در جنوب کرمان شروع کردیم، اظهار داشت: امسال ژنتیک های برتر منطقه را همراه با سایر ارقام تجاری پیوند زدیم و چهار پایلوت و نمونه در چهار منطقه کوهپایه ای انتخاب کردیم.
وی همین طور به آفت مگس مدیترانه ای در مناطقه کوهپایه ای جنوب کرمان اشاره نمود و این آفت را خطرناک برشمرد.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی جنوب کرمان با اشاره به اینکه آفت مگس مدیترانه ای میزبان زیادی دارد، اظهار داشت: شناسایی بیولوژی (زیست شناسی) این آفت در دست بررسی بوده و در کنار این فعالیت تحقیقاتی، مبارزه با این آفت هم بوسیله جهاد کشاورزی در دست اجرا است.
«مگس میوه مدیترانه ای از آفات مخرب جهانی است که نسبت به سایر گونه های مگس میوه دارای دامنه میزبانی وسیع تری است و می تواند بیشترین خسارت را به بار بیاورد. هلو، خرمالو، انجیر، سیب زرد، آلو و گلابی و مرکبات همچون میزبان های این آفت هستند»
آئین همین طور به بیماری جاروک لیموترش اشاره نمود و اظهار داشت: این بیماری در دهه ۸۰ خسارت زیادی به باغ های لیموی جنوب کرمان وارد کرد بدین جهت رقم لیموی پارسی را بعنوان جایگزین به باغداران معرفی کردیم.
«بیماری جاروک مشمول نظارت و قرنطینه داخلی است و ریشه کنی آن از راه انهدام درختان بیمار در دستور کار سازمان حفظ نباتات کشور قرار دارد. از بین گونه های مرکبات فقط لیمو، بالنگ و لیموشیرین به این بیماری مبتلا می شوند»

آئین اضافه کرد: در حوزه آموزش همین طور آموزش کارکنان جهاد کشاورزی و مباحث مهارت آموزی برای بازماندگان از تحصیل و هنرستان های کشاورزی در این مجموعه انجام می شود.
وی قدمت مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان را سال ۱۳۴۸ اعلام نمود و نام این مجموعه را در ابتدای فعالیت «آزمایشگاه آفات گیاهان» دانست.
او حوزه فعالیت مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان را شامل تحقیقات و پژوهش های کاربردی و آموزش و ترویج اعلام نمود.
وی با اشاره به اینکه در بخش تحقیقات کشاورزی، همه بخش ها فعال است، اظهار داشت: در بخش آموزش نیز روند آموزش بهره برداران در حال انجام می باشد.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی جنوب کرمان با اشاره به اینکه در سال ۱۳۶۶ مرکز تحقیقات علاوه بر جنوب کرمان، شهرستان بم در (شرق استان کرمان) را نیز تحت پوشش داشت، اظهار داشت: در سال ۱۳۸۳ حوزه مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان در هفت شهرستان جنوبی این منطقه تعریف شد.
وی سابقه تاریخی مرکز تحقیقات جنوب کرمان را نشان از ظرفیت بالای کشاورزی این منطقه دانست و از شکوفایی هر چه بیشتر این بخش طی سالهای اخیر آگاهی داد.
آئین با اشاره به اینکه ستاد مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان واقع در شهر علی آباد جیرفت است، از استقرار یک واحد پردیس آموزش کشاورزی در کهنوج، یک مجموعه در رودبار جنوب و یک مرکز تحقیقات هم در بخش اسفندقه جیرفت آگاهی داد.
وی با اشاره به اینکه سالانه بیش از چهار و نیم میلیون تُن انواع محصولات کشاورزی در جنوب کرمان تولید می شود، از کمبود اعضای هیات علمی این مرکز باتوجه به سابقه تاریخی این مرکز و ظرفیت تولید چهار درصد محصولات کشاورزی کشور، گلایه نمود.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی جنوب کرمان با اشاره به اینکه مجموع اعضای هیات علمی و غیر هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان ۲۰ نفر هستند، خواهان جذب بیشتر اعضای هیات علمی و نیروی انسانی برای این مجموعه شد.
وی عملکرد پژوهشگران مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان را بالاتر از میانگین کشوری اعلام نمود و اظهار داشت: باتوجه به خروجی های این مرکز نسبت به تعداد پژوهشگران، از میانگین کشوری بالاتر هستیم.1399/11/28
21:22:09
0.0 / 5
1254
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد