تاج ركورد شكنی تولید بر سر كارگر ساده مرغداری

تاج ركورد شكنی تولید بر سر كارگر ساده مرغداری

آبیاری: یک کارگر ساده اهل روستای « شانتراش » از توابع بخش بندپی غربی بابل با طی پله های ترقی در شغلی که از جان و دل برایش مایه می گذاشت موفق شد امسال عنوان پرورش دهنده نمونه کشوری را در تولید مرغ مادر گوشتی به خود اختصاص داده و تاج نمونه ملی را بر سر نهد.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، مصطفی عباس نژاد شانی مدیرعامل مجتمع پرورش مرغ مادر گوشتی « پیوند » است. او سال ۷۲ بعنوان یک کارگر ساده و روز مزد در مرغداری مشغول به کار شد و بعد از ۲۷ سال تلاش و پشتکار شبانه روزی توانست به درجه ای از تولید برسد که از سایر رقبای خود در کشور پیشی بگیرد.
این تولید کننده جوان که متولد ۱۳۵۸ است، حالا چهلمین سال زندگیش را پشت سر گذاشته است. عباس نژاد شانی که تنها تا مقطع سوم راهنمایی تحصیل کرد، می گوید که به علت مشکلات مالی و این که باید کمک کار خانواده در تامین معاش می شد، مجبور شد تحصیل را کنار بگذارد و از سن ۱۴ سالگی بعنوان کارگر ساده در یک مرغداری مشغول کار شود. او پس از چند سال که به صورت شبانه روزی در مرغداری کارگری کرد، به این فکر افتاد که برای خودش مرغداری راه اندازی کند، ولی نه بودجه این کار را داشت و نه در سن و سالی بود که بتواند مراحل قانونی تحقق چنین آرزویی را طی نماید.
این تولید کننده نمونه بابلی می گوید که برای رسیدن به آرزویش منتظر تامین بودجه و رسیدن به سن قانونی نماند. « ابتدا با پولی که از محل درآمد کارگری جمع کرده بودم، یک سالن ۲ هزار قطعه ای اجاره کردم. هنوز نوجوان بودم و خیلی ذوق و شوق داشتم. مرغداری شده بود تمام زندگیم. با اجاره سالن نخستین کاری که کردم این بود که ظرفیت تولید را افزایش دهم. برای این کار هم باید به دنبال سالن های بزرگ تر می رفتم. کار را به همین ترتیب ادامه دادم. به مرور سالن های بزرگ تری اجاره کردم تا این که ظرفیت خودم را به اجاره سالن ۴۰ هزار قطع ای اجاره ای رساندم ».
اداره سالن های اجاره ای اما نتوانست سقف آرزوهای عباس نژاد به حساب می آید. او بعد از اینکه متوجه شد قسمتی از دسترنجش را باید بابت اجاره سالن ها به دیگران بدهد، تصمیم گرفت تا برای خودش سالن بزند. به سن ۱۸ سالگی که رسید آستین ها را بالا زد تا در دستگاههای اجرائی را برای گرفتن مجوز از پاشنه در بیاورد. وقتی از خاطراتش از آن دوران می گوید، برق موفقیت و سرزندگی را می توان از چشمانش خواند. می گوید: « تا سال ۷۶ همچنان سالن اجاره می کردم. هر دوره ای که تمام می شد به فکر سالن بزرگ تر می افتادم. سرانجام به این نتیجه رسیدم که باید برای خودم سالن داشته باشم. همان سال که دیگر زیر و بم کارها را یاد گرفته بودم و تا کارهای کسب مجوز و پیچیدگی های اداری هم آشنا شده بودم، به دنبال کسب مجوز سالن رفتم و موفق شدم مجوز تولید مرغ گوشتی را دریافت کنم ».
گرفتن مجوز سالن تازه ابتدای سربالایی راهی بود که این تولید کننده نمونه بابلی آغاز کرده بود. قدم بعدی بعد از کسب مجوز، پولی کلانی بود که نیاز داشت. واژه « کلان » را خودش به کار می برد و ادامه می دهد: « سال ۱۳۷۷ با دریافت ۷۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی در یک زمین چهار هزار متری مجوز مرغداری گوشتی را به اجرا گذاشتم و کار را با پرورش ۱۵ هزار قطعه مرغ مادر شروع کردم.
او وقتی هم که به مجوز و مرغداری مخصوص خودش هم رسید، باز هم احتیاط را چاشنی تلاش و پشتکارش کرد. داشتن یک سالن برایش کافی نبود و بنابراین هم با گذشت زمان کوشش کرد تا ظرفیت مرغداریش را افزایش دهد. او الان با طی مراحل تکامل، ۲ واحد مرغداری دارد که ۸۰ هزار قطعه مرغ مادر نگهداری می کند و در یک دوره ۱۴ میلیون قطعه جوجه یکروزه گوشتی تولید می کند.
این تولید کننده ملی که خود زمانی کارگر ساده یک مرغداری بود، هم اکنون صاحب ۲ مرغداری نمونه و بزرگ است که یکصد نفر در آن مشغول کار هستند. بااینکه ضرورت تامین معاش سبب شده بود تا عباس نژاد در میانه تحصیل مدرسه را را مدرک تحصیلی سوم راهنمایی ترک کند و پایش به دبیرستان نرسید، ولی در این زمان با همان پشتکاری که به دنبال کسب وکار تخصصی اش بود، موفق شد ادامه تحصیلاتش را از سر بگیرد و فراتر از آن خودش را به دانش روز مجهز و دکترای مدیریت ستاندن کند.

رکودشکنی پرورش مرغ مادر با شعار کیفیت اساس ماندگاری
این تولید کننده نمونه ملی در یک سال قبل از هر مرغ ۱۷۰ جوجه یکروزه گوشتی تولید کرده است. این آمار نه فقط در کشور بی سابقه بوده است بلکه میانگین جهانی تولید هر مرغ ۱۴۸ جوجه است و همین رکورد شکنی بود که نام او را بعنوان تولید کننده موفق در پرورش مرغ مادر ثبت کند.
عباس نژاد شانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا یکی از رموز موفقیت در این حوزه را علاوه بر توکل بر خداوند متعال، علاقه مندی و تلاش و پیگیری شبانه روزی خود برشمرد و اظهار داشت: به علت اینکه از دوران کودکی در پایین ترین سطح تولید مرغ کارگری کردم، با تمامی پروسه تولید آشنایی کامل یافته ام و این ایجاد علاقه را با استفاده از دانش روز تکمیل کرده ام.
وی اضافه کرد: به هیچ عنوان از شعار خودم که « کیفیت اساس ماندگاری است » خارج نخواهم شد و تحت هیچ شرایطی کیفیت را فدای کمیت نخواهم کرد.
این تولید کننده ملی افزود: با استفاده دانش روز فارغ التحصیلان دانشگاهی و جذب نیروهای کیفی و به کارگیری تازه ترین تجهیزات و دانش در این صنعت جوجه ای تولید کرده ایم که مرغداری ها با اطمینان خاطر از ما خرید می کنند.
وی افزود: مرغداران به این باور دست یافته اند که جوجه تولیدی مجموعه پیوند در سلامت کامل است و این امر هزینه های دارو و درمان تولید کنندگان را کاهش داده است.
او افزود: در پروسه تولید از مرغوب ترین نهاده های دامی استفاده می نماییم و قرنطینه های چند مرحله ای برای حفظ کارکنان و خط تولید را به کار می گیریم تا بتوانیم بهترین باشیم.
کرونا ضربه ای سنگین بر صنعت مرغداری
این تولید کننده ملی در ادامه به وضعیت صنعت مرغداری در دوران کرونائی اشاره نمود و اظهار داشت: نوسانات قیمتی که در یک سال اخیر در این صنعت شاهدیم به علت شیوع کرونا و ضررهای سنگینی بوده که تولید کنندگان این عرصه در یک سال قبل با آن مواجه بودند.
وی افزود: در فروردین ماه سال جاری قیمت مرغ به زیر ۱۰ هزار تومان رسیده بود که یک شوک بزرگ به تولید کنندگان محسوب می شد و بعد از آن ما شاهد بودیم که بسیاری از مرغداران هیچ رغبتی برای جوجه ریزی مجدد نداشتند. آن زمان سالن های مرغداری در کشور به علت قیمت پایین مرغ و افزایش بی رویه نهاده های دامی خالی شده بود و این امر سبب شد که در ۵۰ روز بعد مرغ کافی به بازار عرضه نشود و قیمت ها به حدود ۳۰ هزار تومان برسد.
عباس نژاد شانی با اظهار این که در آن شوک قیمتی مجموعه تولید کنندگان جوجه هم متضرر شدند، اظهار داشت: آن زمان جوجه های یکروزه که هر قطعه آن حدود سه هزار تومان بود به حدود ۵۰۰ تومان رسیده بود چونکه تولید کننده رغبتی به جوجه ریزی در سالن های مرغداری نداشت.
وی اضافه کرد: گسترش ویروس کرونا و فراگیری سه موج سنگین سبب شد که مصرف گوشت خیلی از مراسم عروسی و عزا و میهمان سراها به صورت شایان توجهی کم شود که این وضعیت رونق و تکاپو را در صنعت مرغداری کشور به رکود کشاند.
این تولید کننده عنوان کرد: اگر این روزها همچنان شاهد نوسان در قیمت مرغ هستیم، دلیلش این است که تولید کننده از تمامی ظرفیت خط تولید خود استفاده نمی کند و بر طبق قیمت روز جوجه ریزی را افزایش و یا می کاهد و بطور کلی تولید کنندگان در یک سال قبل از ۲۰ تا ۴۰ درصد میزان تولید خودرا کم می کنند چون بازار مصرف کشش ندارد و قیمت بشدت کاسته می شود.

تولید کنندگان صنعت مرغ به دو گروه تقسیم شود
این تولید کننده نمونه بابلی اظهار داشت: هم اکنون پیشنهاد خیلی از تولید کنندگان این است که دولت تولید کنندگان صنعت مرغ را به دو دسته تقسیم کند که با این روش صادرات مرغ به کشورهای مختلف افزایش می یابد. لازم است دولت برخی از تولید کنندگان را جدا کند و برای این تولید کنندگان نهاده های دامی را با نرخ آزاد در اختیارشان قرار دهد تا آنها بتوانند محصولات خودرا به کشورهای همسایه صادر کنند.
وی با اظهار این که چنین تقسیم بندی و جداسازی موجب خروج زنجیره صنعت مرغداری از وضعیت کنونی می شود، توضیح داد: مثلا هم اکنون جوجه یکروزه در داخل کشور حدود چهار هزار تومان است در صورتیکه همین جوجه در کشور عراق قطعه ای ۱۴ هزار تومان به فروش می رسد.
عباس نژاد شانی اظهار داشت: پیشنهاد ما این است که دولت برای گروهی دیگر از تولید کنندگان نهاده های دامی را با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی تامین کند و آنها ملزم به تولید برای تامین نیازهای داخلی شوند. به صورت طبیعی مرغ تولیدی این تولید کنندگان با قیمت مناسب و مصوب به مصرف داخلی خواهد رسید و به کشورهای دیگر صادر نخواهد شد و بازار هم از این وضعیت خارج می شود.
وی اضافه کرد: یکی از مزیت های این تقسیم بندی این است که سالن های مرغداری خط تولید خودرا به ظرفیت کامل می رسانند و نه فقط مشکل نوسانات قیمت داخل حل می شود، بلکه از طرفی ارزآوری مناسبی برای کشور به همراه دارد و کشور ما بازار مناسب صادرات مرغ به آسیای میانه و عراق و افغانستان را از دست نمی دهد.
دولت ۹۰ درصد مشکل نهاده های دامی را حل کرد
این تولید کننده نمونه ملی با بیان این که دولت در ۲ ماهه اخیر با راه اندازی سامانه بازارگاه به وضعیت نابسامان بازار نهاده های دامی تمام کرد و آرامش به این بازار برگشته است، اظهار داشت: اما مشکل جدی که در این حوزه وجود دارد با عنایت به این که بر طبق این سیستم دولت نهاده های دامی را به مدت یک ماه تامین می کند و پس از گذشت ۲۰ روز بار دیگر سامانه برای تحویل نهاده ها باز می شود و با عنایت به این که راننده ها می دانند که ما یک فرصت ۱۰ روزه داریم، کرایه را چند برابر بیشتر از نرخ مصوب از ما تقاضا می کنند و ما هم بناچار باید مبلغ درخواستی و غیر قانونی این رانندگان را پرداخت می نماییم.
وی اضافه کرد: این رانندگان چون می دانند تولید کننده باید نهاده های دامی را از بندر دریافت کند و برای این کار وابسته به کامیون و کامیون داران هستند، همیشه بالاتر از نرخ باربری از ما طلب کرایه می کنند و ما نیز مجبوریم گاهی تا سه برابر بیشتر از نرخ مصوب به آنها کرایه پرداخت نماییم تا بتوانیم نهاده ها را به موقع در محل تحویل بگیریم.
عباس نژاد شانی اظهار داشت: انتظار می رود که مجموعه راه و شهرسازی در این حوزه نظارت داشته باشد تا تولید کنندگان با هزینه های زیاد مواجه نشوند.

هزینه تولید مرغ افزایش یافت
این تولید کننده بابلی اظهار داشت: ظرف یک سال قبل هزینه تولید مرغ بمراتب افزایش یافته است و هم اکنون تولید کننده جوجه یکروزه گوشتی را چهار هزار و ۲۰۰ تومان خریداری می کنند.
وی اضافه کرد: اگر تولید کننده، ذرت، سویا و نهاده های دامی را با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی وارد کند و هزینه های دارو و درمان و استهلاک سالن و نیروهای انسانی را در نظر بگیریم، هزینه تولید یک کیلوگرم مرغ زنده حدود ۱۳ هزار تومان خواهد بود.
عباس نژاد شانی عنوان کرد: ثبات در بازار از خواسته های اساسی یک تولید کننده به شمار می آید، پس افزایش و کاهش بی رویه قیمت مرغ تعادل خط تولید را برهم می زند.
این تولید کننده ملی همین طور از حمایت های استانی از تولید کنندگان قدردانی کرد و اظهار داشت: سیاست منطقی ای که استاندار مازندران در صنعت مرغداری در پیش گرفته است هم دغدغه تولید کنندگان را به خوبی درک می کند و هم از سویی دیگر دلسوز مصرف کنندگان و تعادل در قیمت مرغ می باشد.
وی اضافه کرد: استاندار در مدت فعالیت خود ثابت کرد که بدون نگاه به جریان های سیاسی تمام توان خودرا به کار می برد تا گره های کور تولید کننده باز شود.
عباس نژاد اظهار داشت: این حمایت ها سبب شد که استان مازندران ۴۲ سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برای نخستین بار با معرفی ۱۳ تولید کننده نمونه ملی در کشور رتبه نخست را کسب کند که امیدواریم این سیاست های حمایتی ادامه داشته باشد.
مصطفی عباس نژاد شانی مدیرعامل هلدینگ پیوند در سی و پنجمین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی توانست با تولید بیش از ۱۴ میلیون جوجه یک روزه گوشتی در یک دوره رتبه نخست را کسب کند.منبع:

1399/11/30
18:04:36
0.0 / 5
1109
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد