اجرای راهكارهای كاهش آلودگی هوا در سیاهه انتشار بودجه ندارد

اجرای راهكارهای كاهش آلودگی هوا در سیاهه انتشار بودجه ندارد

طی سالجاری تشدید آلودگی هوا یکی از معضلات اصلی کلانشهرهای کشور بوده، به صورتی که فقط در تهران از آغاز سال تابحال ۱۱۷ روز هوای آلوده تنفس شده است. با وجود اینکه قوانین و راهکارهای زیادی برای کاهش آلودگی هوا در کشور داریم اما خیلی از این راهکارها حتی به مرحله اجرا نمی رسند. رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست می گوید که بودجه ای به منظور اجرای راهکارهای کاهش آلودگی هوا در سیاهه انتشار کلانشهرها برای سال آینده تخصیص نیافته است و باید چشم امید به بودجه سال ۱۴۰۱ داشته باشیم.سید محمد مهدی میرزایی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به پروژه سیاهه انتشار ۹ کلانشهر که با همکاری کنسرسیوم دانشگاه های برتر کشور تهیه شده است، اظهار نمود: در این پروژه سهم منابع آلاینده به تفکیک منابع ثابت و متحرک مشخص شده است. برای مثال در شهر تبریز سهم منابع متحرک در تولید ذرات معلق بعنوان اصلی ترین عامل آلودگی هوا ۵۶ درصد و سهم منابع ثابت ۴۴ درصد برآورد شده و در شیراز سهم منابع متحرک در تولید ذرات معلق تنها ۱۵ درصد و سهم منابع ثابت ۸۵ درصد است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در سیاهه انتشار تدوین شده، راهکارهای مشخصی در بازه زمانی کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت برای هر ۹ کلانشهر درجهت کاهش آلودگی هوا درنظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: تمامی این راهکارها اولویت بندی شده اند و بودجه مورد نیاز برای اجرای آنها هم مشخص شده است. برای مثال در شهر تهران جایگزینی ۱۸۰۰ اتوبوس فرسوده دیزلی ناوگان اتوبوس واحد با اتوبوس های گازسوز می تواند تا چهار درصد تولید ذرات معلق را کم کند.

به گفته رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، آلودگی هوا اثرات گوناگون اجتماعی و اقتصادی ازجمله خسارت به سلامت انسان، خسارت بر تولید، کاهش بهره وری، تخریب اکوسیستم و کشاورزی و... را به دنبال دارد.

میرازیی ضمن اشاره به اینکه نیاز است که اعتبارات و هزینه های لازم برای اجرای راهکارهای کاهش آلودگی هوا که در سیاهه انتشار کلانشهرها به آنها اشاره شده است، دیده شود، اظهار داشت: چنانچه این راهکارها اجرایی نشود، شاهد کاهش آلودگی هوا نخواهیم بود. متاسفانه برای اجرای این راهکارها در بودجه ۱۴۰۰ اعتباری لحاظ نشده است اما امیدواریم در سر جمع اعتبارات و بودجه سال ۱۴۰۱ برنامه های کاهش آلودگی هوا دیده شود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه در تهران سالانه بیشتر از ۱۰ هزار تن ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون تولید می شود، اظهار داشت: مطالعات سال ۲۰۱۸ بانک جهانی نشان داده است که آلودگی هوا سالانه ۲.۶ میلیارد دلار به تهران خسارت وارد می نماید. این رقم برای کل کشور ۷ میلیارد دلار گزارش شده است.

رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در سال ۲۰۲۰ آژانس محیط زیست آمریکا بررسی هایی را درباره ضرر و زیان اقتصادی ناشی از آلودگی هوا در مقابل منافعی که از راه اجرای قوانین هوای پاک آمریکا به دست خواهند آورد، انجام داد. در این بررسی ها به این نتیجه رسیدند که در صورت اجرای قانون هوای پاک در آمریکا، حدود ۲ تریلیون دلار منافع مختلف مستقیم و غیر مستقیم نصیب این کشور می شود. به بیان دیگر اگر ۶۵ میلیون دلار جهت اجرای قانون هوای پاک در آمریکا هزینه شود در نهایت ارزش اقتصادی منافع حاصل به ۲ تریلیون دلار خواهد رسید.
هر یک دلار هزینه در جهت کاهش آلودگی هوا، حدود ۳۰ برابر منفعت دارد
میرزایی در انتها ضمن اشاره به اینکه هر یک دلار هزینه در جهت کاهش آلودگی هوا، حدود ۳۰ برابر منفعت خواهد داشت، اظهار نمود: مسائل در رابطه با سود و زیان در حوزه آلودگی هوا در کشور ما هم صادق است. چنانچه اعتبارات لازم تخصیص یابد در مباحث اقتصادی هم صرفه جویی خواهد شد اما تا زمانی که این اتفاق رخ ندهد، شاهد بهبود کیفیت هوا در کشور نخواهیم بود.

منبع:

1399/12/06
22:01:10
0.0 / 5
1180
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد