افزایش ۲ برابری شاخص مكانیزاسیون كشاورزی در كهگیلویه و بویراحمد

افزایش ۲ برابری شاخص مكانیزاسیون كشاورزی در كهگیلویه و بویراحمد

ضریب استفاده و تعداد مکانیزاسیون در کهگیلویه و بویراحمد نسبت به هشت سال قبل حدود 2 برابر افزایش یافته که این امر نقش به سزایی در توسعه تکنولوژی و تکنولوژی روز کشاورزی و به تبع آن رونق این بخش و افزایش راندمان از منابع آب و خاک داشته است.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، دولت تدبیر و امید با نگاه ویژه به توسعه مکانیزاسیون کشاورزی از سال ۱۳۹۲ تا حالا اعتبارات مستقل و قابل توجهی در قالب هشت خط اعتباری مکانیزاسیون هر ساله به استان کهگیلویه و بویراحمد مختص کرده است.
مکانیزاسیون کشاورزی به مفهوم استفاده از ادوات مکانیکی و فناوری در تولید برای اثربخشی چشم گیر بر افزایش راندمان کشت و کار، یکی از ضروری ترین روش های ابزاری برای توسعه و گامی اساسی به سمت کشاورزی پایدار شمرده می شود.
مزایا
حمایت و پشتیبانی در اجرای پروژه تجهیز و نوسازی ناوگان ماشین های کشاورزی استان و به دنبال آن افزایش شاخص توان موتوری در واحد هکتار و تقویت درجه مکانیزاسیون از اهداف دولت برای انجام این کار است.
مکانیزاسیون عمده ترین مسیر گذر از کشاورزی کارگرمحور و خودمعیشتی به سمت کشاورزی صنعتی است برای اینکه مجموعه ای از علوم و فنون کاربردی را برای مطالعه، شناخت و بکارگیری انواع مختلف ماشین، ابزار و نیروی محرک در مراحل مختلف کاشت، داشت، برداشت و فرآوری محصولات در اختیار کشاورزان قرار می دهد.

در این مسیر افزایش تولید و کسب سود بیشتر نیز از دیگر مزایای مکانیزاسیون شمرده می شود بطوریکه افزایش تولیدات کشاورزی با افزایش سطح زیر کشت و حجم تولید در واحد سطح امکان پذیر می شود.
یک کشاورز شالیکار گچسارانی می گوید: در صورتیکه مردان و زنان این دیار قبل از این برای نشاء برنج تا زانو درون گل و لای بودند اما ماشین آلات کشاورزی این روزها کار تولید برنج را آسان کرده است.
مجتبی اسدی افزود: بهره گیری از ماشین آلات در کشت و برداشت محصول برنج علاوه بر کاهش زحمت شالیکاران و هزینه های تولید، افزایش راندمان، صرفه جویی در وقت و استفاده بهتر از نهاده های کشاورزی را به همراه دارد.
یک کشاورز گندم کار باشتی می گوید: استفاده از ماشین های کشاورزی در سالهای اخیر موجب کاهش هزینه تمام شده محصول و افزایش درآمد بهره برداران شده است.
حسین علی پور با اشاره به اینکه انجام مراحل سخت از طرف بهره برداران در روش های سنتی منجر به تجربه بیماریهای مختلفی چون کمردرد در آنان شده افزود: نقش ماشین های کشاورزی در سلامت تولیدکنندگان پررنگ است.
افزایش حدود ۲ برابری ضریب مکانیزاسیون
رئیس اداره امور فناوری های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: میزان بهره گیری از ماشین های کشاورزی در استان امسال نسبت به سال ۱۳۹۲ حدود ۲ برابر افزایش یافته است.
سیامک شفائی افزود: شاخص ضریب مکانیزه کهگیلویه و بویراحمد که سال ۱۳۹۲، ۸۳ صدم بود حالا به ۱.۶ اسب بخار در هکتار رسیده است.
وی بیان کرد: درحالی که ابتدای شروع به کار دولت تدبیر و امید یکهزار و۹۰۰ دستگاه تراکتور در اختیار کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد بود الان سه هزار و۱۰۰ دستگاه تراکتور در اختیار آنان قرار دارد.
شفائی اشاره کرد: درسال ۱۳۹۲ به ازای هر ۸۰ هکتار یک دستگاه تراکتور در استان وجود داشت و در زمان حاضر به ازای هر ۴۸ هکتار یک دستگاه تراکتور وجود دارد.
سرمایه گذاری چشم گیر آخرین سال فعالیت دولت
رئیس اداره امور فناوری های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: امسال ۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات یارانه دار به کشاورزان استان پرداخت شده است.
سیامک شفائی گفت: با این اعتبار ۲۵۰ دستگاه انواع تراکتور سبک و سنگین با نرخ دولتی ( بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان کمتراز قیمت بازار )، هشت دستگاه کمباین بزرگ غلات، بیش از ۵۰۰ دستگاه سایر ماشین های کشاورزی حفاطتی، کاشت، داشت زراعی، باغبانی و حوزه های آّبزی پروری، دام در قالب سهمیه بندی های مختلف کشوری به کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد برای نوسازی ناوگان ماشینی پرداخت شده است.
وی بیان کرد: این منابع بانکی برای خریداری ماشین آلات کشاورزی شامل تراکتورهای سنگین و نیمه سنگین، کمباین های بزرگ غلات به همراه هد کلزا و تجهیزات حوزه دام، طیور و آبزیان پرداخت شده است.
رئیس اداره امور فناوری های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمدعنوان کرد: هر یک از کشاورزان با تامین ۲۰درصد از هزینه خرید تجهیزات درخواستی می توانند ۸۰درصد باقی مانده را تسهیلات بانکی دریافت نمایند.
شفائی اظهار داشت: این تسهیلات تکلیفی با سود ۱۵درصد و دوره بازپرداخت پنج تا هفت ساله پیش بینی شده است.
تعداد تجهیزات مکانیزاسیون کشاورزی
شفائی عنوان کرد: الان ۱۳ هزار دستگاه تراکتور، کمباین، انواع ادوات دنباله بند و ادوات زراعی، دام، طیور و شیلات در کهگیلویه و بویراحمد و ۱۴۰ دستگاه کمباین بزرگ مهاجر در مراحل مختلف تولید و برداشت محصولات کشاورزی استان بکار گرفته می شود.
وی اظهار داشت: افزایش سرعت، دقت، راندمان هرچه بیشتر از منابع آب و خاک، جذابیت کشاورزی برای جوانان، جلوگیری از مهاجرت کشاورزان به شهرها، افزایش شایان توجه درآمد کشاورزان، کاهش شدید هزینه کارگری و کار طاقت فرسای کشاورزی و کاهش هزینه تولید از مزایای توسعه تجهیزات مکانیزاسیون شمرده می شود.
شفائی اظهار داشت: استفاده از پهپاد غیر نظامی برای سم پاشی در استان از طرف پارک علم و فناوری گچساران استارت خدمت نوین دیگری است که با کاهش مصرف سم، کاهش زمان سمپاشی (هر ده دقیقه یک هکتار) از خسارت های سمپاشی سنتی بشدت کاهش می دهد.
وی افزود: کاهش ضایعات محصول حین داشت بشکل محسوس و افزایش تولید و بهبود راندمان از منابع آب و خاک دیگر مزیتهای استفاده از پهپاد برای سم پاشی در زمین های کشاورزی است.
شفائی اشاره کرد: هم اکنون علاوه بر فعالیت پارک علم و فناوری چندین متقاضی آموزش دیده برای خرید پرنده هدایت پذیر و ارائه خدمت به کشاورزان در انتظار مجوز و تسهیلات قرض الحسنه هستند.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، الان ۵۰ هزار خانوار کهگیلویه و بویراحمد در ۲۷۰ هزار هکتار زمین کشاورزی به فعالیت مشغولند که حاصل دسترنج این بهره برداران سالیانه ۹۱۰ هزار تن محصول است.
سالیانه ۴۵۰ هزار تن محصولات زراعی، ۱۸ هزار تن ماهیان سردآبی، ۲۰ میلیون گل رز شاخه بریده و ۲۸۰ هزار تن محصول باغی در کهگیلویه و بویراحمد تولید می شود که افزایش تولید ضمن تحقق اقتصاد مقاومتی می تواند به بهبود درآمد و معیشت کشاورزان منجر شود.


1399/12/07
12:25:03
0.0 / 5
975
تگها: آب , آموزش , باغ , تجربه
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد