معاون وزیر جهاد كشاورزی مطرح كرد:

پیشبینی 3 هزار میلیارد تومان اعتبار برای بخش آب در بودجه 1400

پیشبینی 3 هزار میلیارد تومان اعتبار برای بخش آب در بودجه 1400

به گزارش آبیاری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: حدود سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای بخش آب در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ پیشبینی شده است.


«علیمراد اکبری» روز دوشنبه در نشست خبری در مورد تشریح اهم فعالیت ها و برنامه های فنی و زیربنایی توسعه شبکه های آبیاری کشاورزی در کشور، اضافه کرد: در صورت تخصیص این اعتبار میتوان خیلی از پروژه ها را به نتیجه رساند و بهره وری آب و خاک را افزایش داد.
وی اظهارداشت: تنها در اسفندماه سال جاری ۷۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی در چارچوب سه هزارو ۹۱۳ پروژه با تخصیص اعتباری معادل یک هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان آماده بهره برداری می شود.
به قول اکبری، بر مبنای مصوبه دولت باید ۸۵ درصد پروژه ها در حوزه آبیاری نوین توسط دولت تأمین می شد که با عنایت به محدودیت منابع، تنها توانستیم حداکثر ۷۰ درصد آنرا تأمین نماییم و مابقی آورده مردم است.
افتتاح فاز دوم پروژه سیستان و بلوچستان
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از افتتاح فاز دوم پروژه سیستان و بلوچستان اطلاع داد و اظهار داشت: مجموع این پروژه ۴۶ هزار هکتار بوده که ۳۲ هزار هکتار آن پیش از این افتتاح شده بود که حالا آمادگی داریم در فاز دوم ۱۴ هزار هکتار دیگر را به بهره برداری برسانیم.
اکبری اضافه کرد: مطالعات فاز دوم پروژه خوزستان و ایلام هم شروع شده و برای آن هم ۵۰ میلیارد تومان اعتبار در اختیار این معاونت قرار گرفته است.
وی سطح پروژه فاز دوم خوزستان را ۲۵۵ هزار هکتار عنوان نمود و اظهارداشت: حالا به ۲۳۳ هزار هکتار آن آب تخصیص داده شده که ۲۲ هزار هکتار آن در انتظار تصمیم گیری وزارت نیرو است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد اراضی کشاورزی استان گلستان با مشکل زهکشی روبه رو است، اضافه کرد: در مجموع ۲۸۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان گلستان احتیاج به زهکشی دارند که از ۵۰ سال قبل لزوم آن شناسایی و مطالعات مربوطه انجام شده اما اخیرا در دولت دوازدهم با تاکید رئیس جمهوری کار اجرایی آن شروع شده است.
وی افزود: ما به رئیس جمهوری تعهد داده ایم که از ۲۸۰ هزار هکتار اراضی مشکل دار استان گلستان ۱۲۸ هزار هکتار آن تا آخر دولت زهکشی شود، مشروط بر آنکه اعتبار مورد نیاز آنرا تأمین کنند.
اکبری میزان اعتبار مورد نیاز برای زهکشی این سطح از اراضی استان گلستان را ۶۵۰ میلیارد تومان عنوان نمود.
وی براین باوراست که اگر زهکشی در اراضی کشاورزی گلستان صورت گیرد ۲۲۵ میلیون متر مکعب آب استحصال خواهد شد که ۱۰۰ میلیون متر مکعب آن قابلیت بازچرخانی دارد.
معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: با زهکشی آب در اراضی گلستان یک میلیون ۵۰۰ هزارتن تا دو میلیون ۸۰۰ هزارتن به تولید محصولات در هر هکتار افزوده خواهد شد.
اکبری افزود: همینطور میزان درآمد خالص کشاورزان در کشت دیم ۵۸ درصد و در کشت آبی ۵۹ درصد افزوده می شود.
احیای تالاب گاومیشان برای پیشگیری از گرد و غبار
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: احیای تالاب گاومیشان و پیشگیری از گرد و غبار از دیگر نتایج مثبت زهکشی اراضی کشاورزی استان گلستان است.
وی اظهارداشت: خیلی از پروژه ها تابحال به مرحله افتتاح و بهره برداری رسیدند و بعضی از آنها تا آخر دولت به نتیجه خواهد رسید.
معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از ابلاغ رسمی راه اندازی دفتر خاک توسط وزیر جهاد کشاورزی اطلاع داد و اضافه کرد: در ذیل این دفتر هم شورای راهبردی خاک تشکیل می شود که اعضای آن معاونت آب و خاک، سازمان جنگل ها، امور اراضی، سازمان تحقیقات و بخش خصوصی هستند.
حکمرانی آب باید به مردم سپرده شود
اکبری خاطرنشان کرد: به تازگی قانون جامع آب در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته که به کل این قانون، ایراداتی وارد شده چونکه یکی از مهم ترین آنها عدم حضور مردم در مساله حکمرانی آب است که باعث بروز مشکل در هنگام اجرای قانون خواهد شد.
وی افزود: در همین باره جلساتی با بخش های خصوصی داشتیم و مسائل در ارتباط با این قانون را مورد بررسی قرار دادیم.
معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از مهم ترین ایرادات وارده به این قانون را عدم توجه به مردم در حکمرانی آب عنوان نمود و اضافه کرد: معتقدیم بسیاری از مسائل این قانون باید به نفع مردم تمام شود و دولت نباید با آب، حاکمیتی برخورد کند.
اکبری افزود: حکمرانی آب باید در دست مردم باشد در غیر این صورت در اجرای آن با مشکل روبرو خواهیم شد.
وی حضور مردم بعنوان ذینفعان بخش آب را در حاکمیت آن ضروری و غیرقابل انکار دانست و اظهار داشت: در قانون جامع آب باید هم سیاستگذاران و هم بهره برداران را با هم در نظر گرفت و فراموش نکرد که بدون مردم نمی گردد این قانون را اجرا کرد.
خشکسالی سال جاری قطعی است
معاون وزیر جهاد کشاورزی ضمن اشاره به کاهش بارندگی ها از قطعی بودن خشکسالی در سال زراعی جاری اطلاع داد و اضافه کرد: طبق آمارها میزان بارندگی سال جاری نسبت به بلند مدت ۳۸ درصد منفی است و نسبت به سال قبل ۴۰ درصد منفی است ازاین رو نشان داده است خشکسالی قطعی است.
وی افزود: ۹۰ درصد تولیدات کشاورزی ایران به آب گره خورده و کشت آبی است ازاین رو مساله تولید و ارتقای بهره وری آب فوق العاده مهم می باشد.
به نقل از ایشان، حالا تولیدات بخش کشاورزی کشور با محدودیت منابع آبی به ۱۲۸ میلیون تن رسیده است.
۳۹۰ هزار دلار کمک بلاعوض فائو برای مدیریت پایدار خاک
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: فائو در حوزه کشورهای ننا (کشورهای آسیایی و شمال آفریقا) ۱۰ میلیون دلار برای مدیریت پایدار خاک مختص کرده است.
وی افزود: از این میزان ۳۹۰ هزار دلار را در اختیار ایران قرار داده است تا از تجارب فائو در مدیریت خاک داشته باشیم.منبع:

1399/12/12
09:25:09
0.0 / 5
1278
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد