تیزی دندان طمع دلالان بر زمین های غرب مازندران

تیزی دندان طمع دلالان بر زمین های غرب مازندران

آبیاری: تعدادی از بنگاه داران، باغداران و روستاییان غرب مازندران از سرعت گرفتن تکاپوی دلالان و سودجویان برای خرید زمین های این منطقه به طمع فروش چند برابری آن در سال آینده خبر می دهند، خبری که اگر صحت داشته باشد می تواند نتایج تلخی داشته باشد.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، منابع مردمی می گویند که دلالان این دفعه به صورت کاملا نامحسوس به جان زمین های غرب مازندران افتاده اند و با پیشنهادهای وسوسه انگیز زمین ها را از افراد بومی خریداری می کنند تا در ماههای آینده به چندین برابر قیمت به فروش برسانند.
به گفته این منابع، دلالان هم از بومیان و هم افراد غیربومی هستند که یا خودشان خریدارند و یا واسطه برخی افراد دیگر هستند. ظاهرا برای آنها موقعیت جغرافیایی زمین در داخل یا خارج بافت مسکونی بودن چه در مناطق روستایی و چه حاشیه شهرها اهمیتی ندارد و هر زمینی را که دارای چشم انداز خوبی باشد، می خرند.
شنیده شده تعدادی از افراد بومی منطقه نیز با فروش خودروی شخصی یا گرفتن تسهیلات سنگین بانکی و یا فروش واحد مسکونی خود مبادرت به خرید زمین می کنند تا از قافله عقب نمانند و اعتبار کاری خودرا در این بخش از دست ندهند.
این اظهارات مردمی در باره رونق گرفتن دلالی برای زمین های غرب مازندران چندان هم بی سابقه نیست. اگر کمی به عقب برگردیم درست در اسفند ماه سال قبل نیز چنین اتفاقی افتاده بود، اما به علت شرایط کرونائی در ابتدای سال ۹۹ بازار راکدی را در حوزه املاک شاهد بودیم تا اینکه از شروع تابستان روند افزایشی قیمت زمین ها شروع گردید و تا شهریور به اوج خود رسید.
اکنون دلالان و سودجویان این بخش با عنایت به تجربه ای که از سال قبل کسب نمودند این دفعه در مقیاسی وسیع تر مبادرت به خرید زمین در غرب مازندران نموده اند تا به سود سرشاری دست یابند و به تعبیری یک شبه ره صد ساله را طی نمایند.

خرید زمین با قیمت های وسوسه انگیز
یک باغدار عباس آبادی درباره حضور دلالان و سودجویان در غرب مازندران برای خرید زمین اظهار داشت: این افراد همیشه در منطقه بودند و زمین های مردم را می خریدند، اما امسال هم به تعداد آنها افزوده شده و هم قیمت هایی را پیشنهاد می کنند که با شنیدن آن شوکه می شوید.
رحمت الله مدیری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: روزی نیست که یکی از این افراد به سراغ من نیاید و پیشنهاد خرید زمینم را ندهد و تا حالا هم به سختی توانسته ام به آنها جواب منفی بدهم.
وی عنوان کرد: اگر با همین سرعت زمین های منطقه به افراد غیر بومی واگذار شود تا کمتر از ۱۰ سال دیگر ساکنان بومی غرب مازندران غریبه ای بیش نخواهند بود و این مساله بسیار نگران کننده است.
این باغدار عباس آبادی اظهار داشت: خیلی از افرادی را می شناسم که زمین های خودشان را فروخته اند و الان پشیمان هستند و اگر بخواهند زمین خودرا که فروخته اند بار دیگر تصاحب نمایند باید چندین برابر قیمتی را که فروخته اند بپردازند.
وی خاطرنشان کرد: دود فروش زمین به چشم مردم بومی منطقه و سود آن به جیب دلال هایی که تنها به فکر تاراج زمین های غرب مازندران هستند می رود و زمین فروشی جزء پشیمانی و حسرت نتیجه دیگری نخواهد داشت.
دلال بازی زیر سایه بنگاه های مشاور املاک
یک شهروند تنکابنی ضمن اشاره به اینکه خیلی از دلال بازی ها در حوزه املاک در سایه بنگاه های مشاور املاک انجام می شود، اظهار داشت: خیلی از دلالان برای آنکه بتوانند کار خودرا قانونی نشان بدهند مبادرت به راه اندازی بنگاه املاک می کنند تا از این طریق به اهداف خود دست یابند.
مهرداد پناهی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: در این بنگاه های املاک از مشاوره خبری نیست و چیزی که بیشتر از همه وجود دارد دلال بازی است و هر روز هم بر تعداد آنها افزوده می شود.
وی عنوان کرد: در خیابان جمهوری بیش از یکصد بنگاه مشاور املاک وجود دارد که در کنار هم کار می کنند و این در شرایطی است که در همین خیابان تنها دو داروخانه و یک کتابخانه وجود دارد.
پناهی با اشاره به اینکه رشد قارچ گونه بنگاه های مشاور املاک باید خاتمه یابد، تصریح کرد: فروش زمین همچون ویروسی است که به جان مردم غرب مازندران افتاده و برای رهایی از این ویروس نیاز به واکسن رفع مشکلات معیشتی داریم و تا زمانی که مردم در تامین نیاز های اولیه در سختی باشند نمی توان از آنها انتظار داشت تا زمین های آباء و اجدادی خودرا نفروشند.
وی خاطرنشان کرد: باید برخی قوانین سختگیرانه در خرید و فروش زمین اعمال شود تا هر کسی با کمترین دارایی در این حوزه ورود نکند و با چند معامله به ثروتی هنگفت برسد.

هرج و مرج در قیمت گذاری زمین ها
یکی از فعالان حوزه املاک و مستغلات غرب مازندران هم با تایید این مساله اظهار داشت: هر ساله در اسفند ماه خرید و فروش زمین به صورت محدود انجام می شد و فروشنده و خریدار اکثرا بومی بودند اما از سال قبل و به ویژه امسال غیر بومی های زیادی در منطقه پخش شده اند تا زمین های مردم را بخرند.
علی امینیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: هم اکنون این افراد از ساحل دریا تا دورترین روستاهای حاشیه جنگل حضور دارند و مبادرت به خرید زمین با قیمت های وسوسه انگیز می نمایند.
وی با اشاره به اینکه بواسطه حضور دلالان و سودجویان شاهد یک نوع هرج و مرج در قیمت گذاری زمین ها در غرب مازندران هستیم، عنوان کرد: زمین هایی که تا اواسط بهمن ماه متری ۲ میلیون تومان فروخته نمی شد حالا تا متری چهار میلیون تومان به فروش رفته و هر دو طرف معامله هم کاملا راضی هستند.
امینیان تصریح کرد: این افراد برای انجام معاملات خود به بنگاه های محلی نیز مراجعه نمی کنند و برای خودشان بنگاه مشاور املاک راه اندازی کرده اند بگونه ای که تعداد اینطور بنگاه ها هر روز در حال افزایش می باشد.
به گفته این فعال حوزه املاک و مستغلات غرب مازندران، این افراد به هر قیمتی مغازه های داخل شهر ها را اجاره می کنند و با دکوراسیون های بسیار شیک و پر هزینه اهتمام در جذب مشتری دارند.
وی خاطرنشان کرد: اگر این روند به همین شکل جلو برود شک نداشته باشید که در سال آینده با گرانی شدید در حوزه زمین های غرب مازندران مواجه خواهیم شد.
قانون سقف صنفی برداشته شد
رییس اتاق اصناف شهرستان تنکابن نیز درباب افزایش بیش از پیش تعداد واحدهای کسبی مشاور املاک اظهار داشت: در گذشته مبحثی با عنوان «سقف صنفی» و «فاصله‌ی صنفی» وجود داشت که در زمان اعطای پروانه به واحدهای هم رسته، هم تعداد کلّ آنان و هم فواصل آنها رعایت می‎ شد.
محمد رضا اکبرپورثانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: از حدود ۱۰ سال پیش، این قانون جهت افزایش اشتغال و کاهش بیکاری در جامعه برداشته شد که در نتیجه‌ی آن، امکان برخورد از طرف ما در این حوزه وجود ندارد.
بر اساس آمار های موجود، از حدود ۱۲ هزار واحد صنفی در شهرستان تنکابن، بیش از ۱۱ درصد آنرا مشاوران املاک تشکیل می‎ دهند.

دلال بازی عامل گرانی زمین و مسکن
یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه دلال ها و سودجویان نقش زیادی در افزایش قیمت ها به ویژه در بازار زمین و مسکن در کشور دارند، اظهار داشت: در وضعیت فعلی دلالی در بازار زمین و مسکن سود بسیار بالایی دارد که این مسئله عامل اصلی افزایش دفاتر مشاوران املاک است.
فرهاد جعفری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: متاسفانه دلالان همیشه از مسئولان جلوتر هستند و اگر هم قانونی در این حوزه وضع شود یا سختگیری هایی اعمال گردد آنها بلافاصله راهکارهای جدیدی را طراحی و اجرا می کنند.
وی عنوان کرد: در ماه های اخیر به علت رکود بازار و کاهش نرخ ارزهای خارجی و کسادی بازار سکه و طلا، سرمایه ها به سمت زمین و مسکن سرازیر شد و دلالان و سودجویان نیز از این فرصت نهایت استفاده را کردند.
این کارشناس ضمن اشاره به اینکه زمین های شمال کشور و به ویژه غرب مازندران همیشه در کانون توجه ها بوده است، تصریح کرد: الان شرایط بگونه ای است که هر کسی با کمترین سرمایه وارد عرصه معاملات زمین و مسکن در شمال کشور شده و در نتیجه تقاضای زیاد موجب افزایش قیمت ها می شوند.
غرب استان مازندران به علت داشتن جاذبه های طبیعی و گردشگری همه ساله پذیرای میلیون ها مسافر و توریست از سراسر کشور در بیشتر فصول سال به ویژه در بهار و تابستان است که به علت فراهم بودن شرایط آب و هوایی منطقه تمایل زیادی به خرید زمین و ویلا می کنند تا سالی چند بار به این منطقه سفر کنند.
بر اساس امار موجود بخشی زیادی از خانه های ویلایی در روستاهای غرب مازندران مربوط به افراد غیر بومی از سراسر کشور است که سالی چند بار از انها استفاده می نمایند به طوریکه وجود شهرک های مختلف در این شهرها و روستاها در این راستا است.

تبدیل اراضی کشاورزی به ویلا ممنوع
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران نیز پیش از این در جلسه کارگروه ویژه مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز گفته بود که نباید اجازه دهیم اراضی کشاورزی باقی مانده در استان مازندران به خانه دوم دیگر هموطنان تبدیل گردد.
مهدی رازجویان با تکیه بر پرهیز از ساخت و سازهای غیرمجاز در استان، عنوان کرد: مازندران یکی از مقاصد اصلی سفر سایر هموطنان بوده اما نباید اجازه دهیم حضور مسافران سبب دست درازی به زمین های کشاورزی در استان شود.
وی افزود: سازمان جهاد کشاورزی با حمایت بیشتر از کشاورزان می تواند مانع فروش زمین های کشاورزی و باغات و در نهایت تغییر کاربری آنها شود.
رازجویان تکیه بر اقتصاد مقاومتی و پشتیبانی از روستائیان تولیدکننده را یکی از راه های پیشگیری از فروش اراضی کشاورزی دانست و اظهار داشت: حفظ اراضی و زمین های کشاورزی و منابع طبیعی از تاکیدات مقام معظم رهبری است پس کوتاهی هیچ مسئولی را نخواهیم پذیرفت.
معاون استاندار مازندران با تکیه بر اینکه مازندران نقش پررنگی در بحث امنیت غذایی کشور دارد، اضافه کرد: انتظار می رود با افراد متخلف در حوزه ساخت و سازهای غیرمجاز، جدی ترین برخوردهای قانونی شود و از شهرداران و دهیاران خواست تا در شناسایی و مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز، جدی تر ورود کنند.
وی با اظهار این که برای مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز نیاز به همکاری و هماهنگی تمام دستگاه های اجرائی و نهادهای مربوطه است، اظهار داشت: در سال جهش تولید انتظار می رود با حفظ زمین های کشاورزی، میزان تولیدات کشاورزان و باغداران افزایش یابد نه اینکه این اراضی جای خودرا به ویلاها بدهند.
شهرستان های رامسر، تنکابن، عباس آباد، چالوس و نوشهر در غرب مازندران قرار دارند.
به اعتقاد برخی کارشناسان از زمان افتتاح فاز دوم آزاد راه تهران - شمال و کوتاه شدن مدت زمان سفر از پایتخت به مازندران، علاقه مردم دیگر منطقه کشور خصوصا تهران برای خرید زمین و ویلا در غرب استان دو چندان شده است.
منبع:

1399/12/20
12:42:18
0.0 / 5
1157
تگها: آب , باغ , تجربه , جنگل
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد