افزایش 40 هزار هكتاری كشت پاییزه چغندرقند

افزایش 40 هزار هكتاری كشت پاییزه چغندرقند

به گزارش آبیاری معاون برنامه ریزی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: نیازهای تحقیقاتی برای تحقق برنامه افزایش 40 هزار هکتاری کشت پاییزه چغندرقند، ظرف حداکثر هشت سال آینده تعیین می شود.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، « سعید صادق زاده حمایتی » اضافه کرد: حالا سطح کشت پاییزه چغندرقند حدود ۲۰ هزار هکتار است که برمبنای برنامه بلندمدت وزارتخانه این سطح مقرر است حداقل به ۶۰ هزار هکتار در استان خوزستان و در دیگر مناطق مستعد برسد.
معاون برنامه ریزی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی گفت: بیشترین تمرکز پژوهشگران این موسسه در زمینه تحقیقات بهزراعی بر روی توسعه کشت پاییزه چغندرقند در مناطق جدید است.
وی با اشاره به این که بطور سنتی، کشت پاییزه چغندرقند در مناطق خوزستان انجام می شود، اظهار داشت: بر طبق تحقیقات موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند، در استان هایی نظیر ایلام، فارس، کرمانشاه، گلستان و اردبیل مناطق مستعد برای کشت پاییزه چغندرقند وجود دارد و هم اکنون داریم روی این مناطق تحقیق می نماییم.
صادق زاده حمایتی به تولید علوفه بوسیله کشت چغندر علوفه ای اشاره نمود و اشاره کرد: حالا در کشور با کمبود علوفه برای خوراک دام مواجه هستیم و برنامه ما این است که از محل چغندر علوفه ای، قسمتی از نیاز کشور به علوفه را برطرف نماییم.
معاون برنامه ریزی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: در این راستا کارهای به نژادی و اصلاح رقم های جدید و همین طور کارهای به زراعی برای تعیین نیازهای تحقیقاتی در دستور کار موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند قرار گرفته و امیدواریم در آینده قسمتی از نیازها علوفه کشور با توسعه کشت چغندر علوفه ای تامین گردد.
صادق زاده حمایتی افزود: ما درصدد هستیم با اصلاح رقم و تعیین نیازهای تحقیقاتی کاشت، داشت، برداشت و مصرف چغندرعلوفه ای، سطح کشت این محصول به ۲۰ تا ۳۰ هزار هکتار افزایش یابد.
وی از طرح مشترک با موسسه تحقیقات فنی و مهندسی و موسسه تحقیقات علوم دامی آگاهی داد و اظهار داشت: ما با این موسسه ها، طرح مشترک برای تولید و همین طور تدوین پروتکل تولید و مصرف چغندر علوفه ای داریم که در اختیار کشاورزان قرار خواهیم داد.
معاون برنامه ریزی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند درباره پروژه های مشترک این موسسه با سایر کشورها اظهارداشت: ما با کشورهای آلمان و ایتالیا پروژه های مشترک اصلاح رقم چغندرقند داریم و امیدواریم ظرف یک یا دو سال آینده این رقم های مشترک وارد بازار شوند.
صادق زاده حمایتی اضافه کرد: تعدادی از این رقم ها متحمل به خشکی و برخی مقاوم به بیماری هستند. به گفته ی ایشان، موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند از پنج سال پیش پروژه مشترک خودرا با آلمان و با ایتالیا از دو سال پیش آغاز نموده است.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، طبق پیش بینی های وزارت جهاد کشاورزی بنظر می رسد با اقدام های انجام شده امسال بیش از پنج میلیون تن چغندرقند بهاره و پاییزه در کشور تولید شود که از این مقدار نزدیک یک میلیون و ۵۰۰ هزارتن شکر خام استحصال خواهد شد.
سال گذشته نیز سه میلیون و ۸۳۳ هزارتن چغندر قند پاییزه و بهاره در سطح بیش از ۸۰ هزار هکتار کشور تولید شد که از این مقدار ۹۲۵ هزار تن شکر استحصال شده است.منبع:

1399/12/25
01:52:58
0.0 / 5
1204
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد