خریداری ۱۰ دستگاه سمپاش برای مقابله با ملخ صحرایی در خراسان جنوبی

خریداری ۱۰ دستگاه سمپاش برای مقابله با ملخ صحرایی در خراسان جنوبی

به گزارش آبیاری مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: با عنایت به پیشبینی هجوم مجدد ملخ های صحرایی به کشور در ایام پایانی سال و ابتدای سال آینده، هماهنگی های لازم برای مقابله با این آفت صورت گرفته و حدود ۱۰ دستگاه سمپاش ULV برای استان خریداری شده است.


مهدی یوسفی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: با عنایت به اعلام و پیشبینی دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور سال جاری استان های هرمزگان، بوشهر، بخشی از خوزستان و جنوب فارس خط اصلی حمله ملخ های صحرایی هستند.
وی بیان نمود: پس از مبارزه با آفت ملخ صحرایی در نیمه نخست سال جاری، جلسات صدمه شناسی در استان برگزار و کاستی های موجود شامل سم، ادوات و تجهیزات مورد نیاز برای عملیات مقابله، شناسایی و عنوان شد.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: حدود ۱۰ دستگاه سمپاش ULV برای استان خریداری شده است ولی با عنایت به این که قیمت سموم حداقل پنج برابر نسبت به قبل افزایش یافته، سموم موجود در استان کفاف مبارزه را نمی دهد.
وی افزود: سموم موجود در استان در صورت هجوم ملخ های صحرایی کفاف ۲۰ تا ۳۰ روز را می دهد و نیاز است مقدار بیشتری در اختیار استان قرار بگیرد یا اعتبار مورد نیاز برای تأمین سموم در اختیار استان قرار داده شود.
یوسفی خاطرنشان کرد: آمادگی نسبی در زمینه تأمین سموم را داریم و در این حوزه پیگیری های لازم انجام شده و سازمان حفظ نباتات کشور هم برای تأمین سموم قول مساعد داده است.
وی اظهار داشت: در این زمان جلسات گوناگونی با فرمانداری شهرستان هایی که در پیک قبلی درگیر هجوم ملخ های صحرایی بودند انجام و برای رفع کمبود نیروی انسانی و خودرو قول مساعد توسط فرمانداران داده شده است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: تمامی پیشبینی های لازم برای مقابله و مبارزه با ملخ صحرایی انجام شده و تنها دغدغه کمبود سموم است که امیدواریم بموقع تامین گردد.
وی اضافه کرد: نیمه اول سال برای مبارزه به ملخ های صحرایی در بعضی شهرستان ها بخصوص نهبندان با کمبود سمپاش ULV مواجه شدیم که از استان خراسان رضوی تأمین شد اما حالا دستگاه تأمین شده و در اختیار شهرستان قرار گرفته است.
یوسفی بیان نمود: نیمه نخست سالجاری بیشتر از ۶۵ هزار هکتار از اراضی استان بخصوص چهار شهرستان مرزی نهبندان، سربیشه، زیرکوه و درمیان به آفت ملخ صحرایی آلوده شد.
وی اظهار داشت: در این زمان مبارزه با ملخ صحرایی در ۳۰ هزار هکتار از اراضی استان انجام شد که بیشترین سطح با بیشتر از ۱۹ هزار هکتار در ارتباط با شهرستان نهبندان و پایین ترین میزان با ۲۵ هکتار در ارتباط با شهرستان خوسف بوده است.
وی عنوان کرد: در این زمان حداقل تلاش کردیم ملخ های مهاجر وارد مزارع استان نشوند بنابراین با ملخ ها در مرحله ای که نابالغ بودند، مبارزه و جلوی خسارت گرفته شد.
بنابر اعلام سازمان حفظ نباتات کشور با عنایت به مساعدشدن شرایط باد و دمایی از اسفند ماه جاری احتمال هجوم شدید موج اول ملخ صحرایی از شبه جزیره عربستان به استان های جنوبی ایران وجود دارد.
پیش از این هم پیشبینی شده بود که به علت تغییر دما موج بعدی هجوم ملخ های صحرایی به ایران از نیمه دوم اسفند باشد چونکه سال جاری عربستان به لحاظ شرایط دما، خنک تر از معمول بود ازاین رو سیکل زندگی، مراحل رشد و حرکت ملخ های صحرایی به تاخیر افتاد.
سال ۹۸ هجوم ملخ صحرایی توسط دیده بانی سازمان حفظ نباتات کشور در استان های جنوبی کشور به ثبت رسید و نزدیک به یک میلیون هکتار تحت مبارزه قرار گرفت.
همچنین در ۳۰ بهمن سال ۹۷ مبارزه با ملخ صحرایی در سطح ۷۵۰ هزار هکتار از ۹ استان شامل سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان، بوشهر، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و خراسان جنوبی عملیاتی شد.
ملخ های صحرایی در راه حرکت خود با تغذیه از سبزینه های مختلف جنگل ها، باغ های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می برند و قدرت پرواز و تخریبی بالایی دارند.منبع:

1399/12/25
13:26:44
0.0 / 5
1198
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد