رییس سازمان امور عشایر ایران:

عشایر سالانه ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار تن گوشت قرمز را دارند

عشایر سالانه ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار تن گوشت قرمز را دارند

به گزارش آبیاری رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: عشایر ظرفیت تولید ۳۰۰ هزارتن گوشت در سال را دارند که بوسیله اصلاح نژاد دام و اصلاح روش تغذیه دام می توانیم به این عدد برسیم.


به گزارش روز چهارشنبه سازمان امور عشایر ایران، «شاهپور علائی مقدم» اضافه کرد: عشایر، رنگین کمانی از فرهنگ ایرانی هستند که ۲۰۰ هزار تن گوشت معادل ۳۵ درصد از گوشت قرمز مورد نیاز کشور را از منابع دام سبک تولید می کنند.
رییس سازمان امور عشایری ایران عنوان کرد: عشایر ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار تن گوشت در سال را دارند و از راه اصلاح نژاد دام و اصلاح روش تغذیه دام می توانیم به این عدد برسیم.
وی با اشاره به اینکه سالانه یک واحد درصد از منابع صندوق توسعه ملی برای اجرای زنجیره تولید گوشت قرمز به عشایر اختصاص می یابد، اظهار داشت: در چهار سال قبل دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره به عشایر پرداخت کردیم که سبب افزایش ۳۷ هزار تنی تولید گوشت در مناطق عشایری شده است.
علائی مقدم با اشاره به اینکه جمعیت عشایر قابل توجه نیست اما بعنوان حافظان منابع طبیعی و مرزداران بی مزد، پاسدار فرهنگ ایران و سندی از آبا و اجداد ایرانی ها هستند اظهارداشت: عشایر کمترین فشار را بر منابع آب زیرزمینی دارند و بعنوان یک جامعه متحرک به آنان خدمات می دهیم که به علت همین تحرک خدمات رسانی به آنان مشکل است.
پیشنهاد صادرات ۱۰ درصد دام عشایر را به ستاد تنظیم بازار داده ایم
رییس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: یکی از اشکالات عشایر عرضه دام مازاد است که برای برطرف شدن آن پیشنهاد صادرات ۱۰ درصد دام عشایر را به ستاد تنظیم بازار داده ایم.
وی خاطرنشان کرد: سال جاری علیرغم مشکلاتی که در تأمین نهاده دامی وجود داشت توانستیم ۴۷۰ هزار تن نهاده دامی برای عشایر تهیه نماییم و با دستوری که از وزیر جهادکشاورزی گرفتیم ۱۰۰هزار تن دیگر هم تأمین و توزیع می شود.
علائی مقدم اضافه کرد: سال جاری سال سختی بود چونکه انتشار کرونا تمام بخش های کشور را تحت تأثیر قرار داد و عشایر کمترین صدمه را از نظر مبتلا شدن به بیماری کرونا دیدند و تنها ۵ نفر از عشایر بر اثر کرونا فوت شدند.
آرد و سوخت حکم طلا را برای عشایر دارد
رییس سازمان امور عشایر ایران با تکیه بر نظارت دقیق بر توزیع آرد و سوخت در میان عشایر، اظهارداشت: آرد و سوخت حکم طلا را برای عشایر دارد و باید نظارت لازم در مورد توزیع آن در مناطق عشایری صورت گیرد.
وی خاطرنشان کرد: با تصویب مجلس در سال ۹۸ عشایر برای نخستین بار از یارانه حمل آرد و سوخت برخوردار شدند و در دو سال ۳۰ میلیارد تومان یارانه حمل آرد و سوخت به عشایر اختصاص یافت.
علائی مقدم ضمن اشاره به پروژه های اجرایی در مناطق عشایری در سالجاری، اظهار داشت: سال جاری ۲۸۲ پروژه با اعتبار ۱۴۴۰ میلیارد تومان توسط دستگاههای مختلف در مناطق عشایری اجرا شد که در دهه فجر به بهره برداری رسید و ۲۸۸ پروژه تأمین آب هم با اعتبار ۱۳۰ میلیارد تومان توسط سازمان امور عشایر در مناطق عشایری اجرا و به بهره برداری رسید.
تامین نهاده دامی عشایر
رییس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: دغدغه برای سه ماه اول سال آینده تأمین نهاده دامی برای عشایر است که باید همه دست به دست هم دهیم و اتحادیه های عشایری هم تمام تلاش و توان خویش را در این حوزه بکار بگیرد.
علائی مقدم با اشاره به اینکه سازمان امور عشایر یک سازمان مفید و اثرگذار در تأمین امنیت غذایی و توسعه پایدار می باشد، افزود: عشایر در شبانه روز و تعطیلات مشغول به تولید هستند و احتیاج به خدمات رسانی دارند و از این منظر سازمان امور عشایر ایران با سازمان های دیگر متفاوت است.
تعامل سازمان با ۱۰۰ درصد نمایندگان مجلس
رییس سازمان امور عشایر ایران ضمن اشاره به اینکه در چند ماه گذشته بیشتر از ۴۰ نماینده مجلس در سازمان امور عشایر حضور پیدا کردند، اظهار داشت: حدودا با ۱۰۰درصد نمایندگان مجلس دارای تعامل هستیم و با تصویب مجلس ۵۰ میلیارد تومان برای مرمت و نگهداری راه های عشایری اختصاص یافت.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، جمعیت عشایر کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است که سالانه ۲۰۰ هزار تن گوشت قرمز و ۴۵۰ هزار تن شیر مورد نیاز کشور را تولید می کنند.منبع:

1399/12/27
19:23:02
0.0 / 5
1082
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد