رئیس پژوهشكده آبزی پروری آبهای داخلی كشور:

اجرای پروژه پرورش ماهی سفید با آب شیرین و لب شور دریای خزر در گیلان

اجرای پروژه پرورش ماهی سفید با آب شیرین و لب شور دریای خزر در گیلان

به گزارش آبیاری رئیس پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی کشور از اجرای پروژه ای با عنوان بررسی امکان پرورش ماهی سفید با آب شیرین و لب شور دریای خزر در استان گیلان آگاهی داد و اضافه کرد: در فاز اول این پروژه ماهی سفید را به غذای دستی عادت دادیم و توانستیم این ماهی را تا وزن 10 گرم برسانیم.


محمد صیاد بورانی در مصاحبه با ایرنا گفت: این پروژه طی سال های آتی ادامه دارد و ما امیدواریم بتوانیم این ماهی را به صنعت آبزی پروری کشور معرفی نماییم و به اندازه بازاری ۷۰۰ گرم دست یابیم.
وی یکی دیگر از پروژه های مهم پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی کشور را پرورش گونه های بومی و معرفی آن به صنعت آبزی پروری کشورعنوان و اشاره کرد: پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی کشور در سال های اخیر توانست ماهی سوف سفید را از مرحله بچه ماهی تا مرحله پیش پرواری، تولید مولد و تکثیر نیمه طبیعی برساند و این دانش فنی را در اختیار بخش خصوصی قرار دهد.
وی یاد آور شد: معرفی گونه های بومی برای پرورش ماهی در قفس دیگر پروژه این پژوهشکده است که طی همکاری با یک شرکت خصوصی در منطقه آزاد انزلی در حال انجام می باشد. در این پروژه توانستیم ماهی آزاد در قفس پرورش دهیم و در عرض دوماه این ماهی با غذا دهی دستی از حدود ۲۱۰ گرم به ۵۰۰ گرم رسید.
صیاد بورانی افزود: در این پروژه که نسل چهارم ماهی تولید شده موسسه تحقیقات کشور می باشد ماهی کاملا به غذای دستی عادت پیدا کرده و هم اکنون این محصول به بخش خصوصی معرفی شده است.
رئیس پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی کشور، پرورش ماهی سوف سفید، کپور دریایی و ماهی سفید در قفس را از برنامه های این پژوهشکده عنوان و اشاره کرد: درصورت دستیابی به این موفقیت گونه های بومی را به صنعت پرورش ماهی در قفس معرفی خواهیم کرد.
پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی از سال ۱۳۰۶ بعنوان نخستین مرکز تحقیقات در زمینه علوم شیلاتی کشور در انزلی شروع به کار کرد.

بررسی روش های افزایش راندمان و بهینه سازی اقتصاد تولید آبزیان، تحقیق در زمینه روش های پیشگیری و درمان بیماریهای آبزیان، بررسی انواع آلاینده های موثر بر اکوسیستم های آبی و آبزیان، شناسایی و معرفی مکان های مستعد برای راه اندازی مزارع تکثیروپرورش آبزیان، معرفی گونه های جدید به صنعت آبزی پروری، ارائه روش های نوین آبزی پروری و راه کارهای افزایش تولید آبزیان در کشور، ارزیابی ذخایر و معرفی روش های حفظ و بازسازی ذخایر گونه های در حال انقراض همچون وظایف این پژوهشکده است.منبع:

1400/01/01
12:32:55
5.0 / 5
1091
تگها: آب , آلاینده , شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد