معاون جهاد كشاورزی:

سرمازدگی 900 میلیارد تومان به پسته كاران مهریز خسارت وارد كرد

سرمازدگی 900 میلیارد تومان به پسته كاران مهریز خسارت وارد كرد

به گزارش آبیاری ایرنا- معاون تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی مهریز اظهار داشت: با کاهش دمای هوا از 20 به سه درجه بالای صفر در ایام شانزدهم و هفدهم فروردین ماه سال 1400 هجری شمسی، 900 میلیارد تومان خسارت به پسته کاران این شهرستان وارد شد.


احمد باقری پناه روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: بر اثر کاهش دمای هوا ۸۰ تا ۱۰۰ درصد درختان پسته شهرستان به ویژه در دهستان بهادران واقع در بخش مرکزی مهریز خسارت دید.
وی با ابراز تاسف از اینکه بیشتر باغداران پسته، محصول کشاورزی خودرا بیمه نکردند، افزود: جزئیات خسارت تنظیم و جهت بررسی و اختصاص بودجه به خسارت دیدگان به نهادهای ذی ربط به مرکز استان یزد ارسال شد.
این مسوول اظهار نمود: برای پیش گیری از خسارت به درختان میوه از جانب کشاورزان همیشه اقدام هایی صورت می گیرد و با وجود تلاش ها، کشاورزان به سبب سرمازدگی نیاز به حمایت بیشتر دولت دارند.
به گفته باقری پناه، باغداران برای تداوم فعالیت خود در بخش کشاورزی و دلگرمی بیشتر برای ادامه کار امسال به حمایت و همراهی مسئولان و اختصاص بودجه لازم برای کمک نیاز دارند.
چهاردهم فروردین ماه جاری سیدعباس میرحسینی کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی یزد به ایرنا گفته بود که از شنبه شب هفته جاری تا روز یکشنبه با شمالی شدن جریانات، دمای هوای استان تا ۱۲ درجه سلسیوس در مناطق مختلف کاهش پیدا می کند.
هشت هزار و ۷۰۰ هکتار باغ های شهرستان مهریز در روستاهای گرده کوه و بهادران بخش مرکزی به کشت پسته اختصاص دارد و حدود ۲ هزار خانوار در برداشت ارقام پسته اوحدی، کله قوچی، اکبری و احمدآقایی فعالیت دارند.
دهستان بهادران با سه هزار نفر جمعیت در ۶۰ کیلومتری جنوب شهر مهریز قرار دارد و سطح زیرکشت اراضی کشاورزی ۱۷ هزار و ۵۰۰ هکتار است و مرکز این شهرستان ۵۵ هزار نفری در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد واقع است.

منبع:

1400/01/20
21:30:34
5.0 / 5
1208
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد