مجازات حبس در انتظار عاملان آتش سوزی های جنگلی

مجازات حبس در انتظار عاملان آتش سوزی های جنگلی

به گزارش آبیاری مدیر كل دفتر حقوقی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور ضمن اشاره به تشكیل پرونده برای سه نفر از عاملان آتش سوزی های اخیر اظهار داشت: مجازات حبس در انتظار عاملان آتش سوزی های عمدی و سهوی در جنگل ها و مراتع كشور است.رضا افلاطونی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه تابحال برای سه نفر از عاملان آتش سوزی های جنگلی و مرتعی اخیر در کشور پرونده قضایی تشکیل شده، اظهار نمود: البته تعداد افرادی بیشتری دراین زمینه دستگیر شده اند که هنوز برای آنها تشکیل پرونده صورت نگرفته است.

وی افزود: این سه نفر همچون مقصران آتش سوزی در استان های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد و پارک چیتگر در تهران بودند که در مورد اول افراد محلی به سبب اختلافات بین خود مبادرت به آتش زدن زمین یکدیگر کرده بودند و به سبب عدم توانایی در کنترل آن، آتش به جنگل کشیده شد. در مورد دوم نیز بی احتیاطی گردشگران در تفریح و درست کردن آتش برای قلیان سبب وقوع حریق شده بود.

مدیر کل دفتر حقوقی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در مورد مجازات های ایجاد حریق در عرصه های منابع طبیعی اظهار داشت: برمبنای قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها، مجازات حریق های عمدی علاوه بر مجازات نقدی و جبران خسارت، ۳ تا ۵ سال حبس و برای حریق های سهوی نیز در کنار مجازات نقدی از یک ماه تا یک سال حبس تعیین شده است که این مجازات ها بعد از احراز بهتان توسط دادگاه اجرا می شود.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، طی سه ماه اخیر بیش از ۱۰۰۰ مورد آتش سوزی جنگلی و مرتعی در کشور رخ داده است که بخش عمده ای از آنها طی یک ماه اخیر اتفاق افتاده است. بیش از ۹۰ درصد آتش سوزی ها در عرصه های منابع طبیعی کشور علت انسانی سهوی دارد اما سازمان جنگل ها و سازمان محیط زیست بتازگی اعلام نموده اند که امسال آمار آتش سوزی های عمدی نسبت به سال های گذشته بیشتر شده است.

منبع:

1399/04/13
23:08:01
5.0 / 5
2165
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد