پارك های خورشیدی فرصتی برای گرده افشان ها

پارك های خورشیدی فرصتی برای گرده افشان ها

به گزارش آبیاری خراسان رضوی برپایه نتایج تحقیقات جدید، گسترش انرژی خورشیدی می تواند به نفع گرده افشان ها باشد. کارشناسان روش های زیادی را شناسایی کرده اند که به نفع زنبورها و سایر گرده افشان ها است و می توانند از توسعه راهبردی پارک های خورشیدی در سرتاسر اروپا بدست آورند.


به نقل از ارث، دکتر آلونا آرمسترانگ از دانشگاه لنکستر انگلستان اظهار نمود: تغییر کاربری اراضی به منظور ایجاد پارک های خورشیدی می تواند سبب تخریب بیشتر محیط زیست شود، اما اگر به خوبی صورت گیرد، پتانسیل زیادی برای بهبود محیط زیست فراهم خواهد نمود.
وی اظهار داشت: «اگر انتقال به خوبی صورت گیرد، می توانیم از سیستم انرژی کربونیزاسیون (تشکیل زغال از مواد اولیه) برای مقابله با بحران زیست محیطی استفاده نماییم.» البته باید توجه داشته باشیم که آیا با عنایت به جایی که هستیم، می توانیم از عهده این کار برآییم یا خیر.
منابع انرژی تجدیدپذیر مانند سلول های خورشیدی (PV) فضای بسیار بیشتری از سوخت های فسیلی را اشغال می کنند و نتایج این بررسی نشان داده است که استفاده از انرژی پاک با برنامه ریزی دقیق، می تواند به جای آسیب زدن به گرده افشان ها کمک نماید.
گرده افشان ها مانند انواع زنبورها و پروانه ها نقش اساسی در تولید موادغذایی دارند و حدود ۷۵ درصد از محصولات غذایی در جهان تا حدی به آنها بستگی دارد.
در این بررسی، گروهی از دانشمندان محیط زیست در شمال غربی اروپا شواهد موجود را به صورت سیستماتیک در مورد چگونگی عملکردهای مدیریت زمین در ارتباط با پارک های خورشیدی و تنوع زیستی گرده افشان ها بررسی نمایند.
محققان برای محافظت و حتی تقویت تنوع زیستی گرده افشان ها ۱۰ روش مبتنی بر شواهد بیان کرده اند. این راهبردها از کاشت گل های وحشی تا اتصال پارک های خورشیدی به زیستگاه های اطراف متغیر است.
پارک های خورشیدی می توانند مقدار زیادی نیرو تولید کنند؛ بزرگترین پارک خورشیدی انگلستان مقرر است بعد از تکمیل، انرژی ۹۱ هزار خانه را تأمین کند. با این وجود، مقدار زمین مورد نیاز پارک های خورشیدی می تواند به محیط زیست صدمه برساند.


اندازه حدود نیمی از PV ها در انگلیس که بعنوان پارک های خورشیدی نصب شده اند از یک تا ۴۰ هکتار است. کارشناسان اظهار کردند: از آنجائیکه پارک های خورشیدی غالبا در مناطق به شدت متراکم و از نظر تنوع زیستی ضعیف ساخته می شوند، امکان دارد فرصت هایی برای ایجاد نقاط مختلف تنوع زیستی گرده افشان ها فراهم نمایند.
خیلی از گرده افشان ها در انگلیس و سایر نقاط جهان رو به نابودی هستند و اقداماتی برای حفاظت از گرده افشان ها (معکوس کردن تشدید کشاورزی و حفظ زیستگاه طبیعی) انجام می شود که هر دو را در پارک های خورشیدی میتوان به دست آورد. پارک های خورشیدی که اغلب در بین زمینهای کشاورزی ساخته می شوند، فرصتی منحصر به فرد برای تأمین منابع گرده افشانی در مواردی که بیشتر از همه به آنها نیاز است را عرضه می دهند.
پروفسور سایمون پاتس از دانشگاه ردینگ توضیح داد: «پارک های خورشیدی مناسب برای گرده افشانی علاوه بر ارتقاء تنوع زیستی، می توانند از راه افزایش خدمات گرده افشانی در زمینهای کشاورزی مجاور و افزایش بازده محصول، مزایای اقتصادی محسوسی را برای کشاورزان فراهم نمایند.»
جهانی را تصور کنید که پارک های خورشیدی نه تنها برق کم کربن تولید می کنند بلکه مراتعی از گیاهان وحشی متنوع و جذابی هم ایجاد کردند که حشرات در آن زندگی می کنند.
این مطالعه در مجله Renewable and Sustainable Energy Reviews منتشرشده است.
منبع:

1400/02/05
13:47:22
5.0 / 5
1106
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد