رئیس سازمان مدیریت بحران:

در استان های شمالی با بحران كم آبی مواجهیم

در استان های شمالی با بحران كم آبی مواجهیم

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اظهار داشت: اکنون شاهد بحران کم آبی در سطح استان های شمالی هستیم و در این میان وضعیت سردهنه های کشاورزی در کل این استانها یک خطر بسیار جدی است که بر اثر سیلاب تخریب شده اند.


اسماعیل نجار روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در رضوانشهر ضمن قدردانی از کوشش های فرماندار شهرستان اضافه کرد: اگر این سردهنه های کشاورزی در اسرع وقت ترمیم و بازسازی نشوند، مشکل بزرگی در پیشرو خواهیم داشت.
نجار با بیان این مطلب که در سال قبل مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان برای همین منظور در اختیار استان های شمالی قرار گرفت، اظهار داشت: سهم استان گیلان درباب مدیریت بستر رودخانه ها از این مقدار ۴۵ میلیارد تومان بود که باتوجه به بروز خشکسالی امسال این رقم باید افزایش شایان توجهی یابد.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به برگزاری جلسه و نشست در ستاد مدیریت بحران استان در استانداری گیلان اظهار داشت: این جلسه بسیار حائز اهمیت بود و پیرو آن بازدیدهای میدانی از اراضی کشاورزی داشتیم که بعد از جمع بندی در حضور وزرای کشور، نیرو و روسای سازمان برنامه و بودجه و سازمان هواشناسی، تصمیم نهایی برای این امر گرفته خواهد شد.
وی عنوان کرد: بحران کم آبی در سطح استان های شمالی نمود دارد و طی این بازدیدها این بحران در سطح شالیزارهای شهرستان هایی چون رضوانشهر بسیار جدی تر است که با تلاش و مدیریت خوب فرماندار این منطقه، کارهای بسیار خوبی تا این لحظه انجام شده است.
دبیر ستاد ملی پیشگیری، هماهنگی و عملیات فرماندهی پاسخ به بحران با اشاره به تداوم آموزش در زمینه مدیریت بحران اظهار داشت: در سال قبل در این رابطه در سطح حدود ۲۸ استان اقدام شد و با ساخت فلیم کوتاه دراین زمینه می خواهیم این شیوه آگاه سازی را در سطح مردم نیز گسترش دهیم.
فرماندار رضوانشهر نیز اظهار داشت: اکنون سردهنه امیربند پونل بر روی رودخانه شفارود با اعتباری بیش از هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به طور استاندارد در حال ساخت می باشد که برای شالیزارهای این شهرستان و اراضی کشاورزی بندر انزلی بسیار حائز اهمیت می باشد.
محمود قاسمی اضافه کرد: ۸۰ درصد از زمینهای کشاورزی تحت کشت برنج این شهرستان بوسیله نهرهای سنتی آبدهی می شوند که امسال بر اثر کم آبی با ۶۰ درصد کاهش آب رودخانه مواجهیم.
وی بیان کرد: اکنون در سطح حدود سه هزار هکتار از شالیزارهای رضوانشهر و پره سر شاهد تنش آبی هستیم که این میزان معادل ۳۰ درصد از اراضی کشاورزی در سطح ۳۶ روستا می باشد.
فرماندار رضوانشهر با بیان این مطلب که ۱۲ درصد از اراضی کشاورزی ما هنوز شخم نخورده اند، اضافه کرد: شخم اول زمینهای کشاورزی که معمولا در فصل زمستان انجام می شود، بدلیل نبود آب تا کنون در وسعت بیش از یک هزار و ۲۰۰ هکتار از زمینهای کشاورزی این شهرستان انجام نشده است.
وی بیان کرد: تا کنون کشاورزان مناطق مختلف رضوانشهر و پره سر تنها ۵ درصد از شالیزارهایشان را نشاء کرده اند.
وی اظهار داشت: در سطح رضوانشهر و پره سر ۸۸ حلقه چاه وجود دارد که از این مقدار ۱۵ حلقه نیاز به تعمیر و تجهیز داشته و آمار سردهنه های این مناطق نیز ۵۸ مورد می باشد که از این تعداد ۴۴ مورد سنتی و ۱۴ سردهنه بتنی است.
شهرستان رضوانشهر با حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت و ۲ بخش بنام های مرکزی و پره سر در ۷۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است که دارای بیش از ۱۰ هزار هکتار شالیزار می باشد.


1400/02/09
21:30:41
5.0 / 5
1234
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد