بیشتر از 17 هزار تن ماهیان سردآبی و گرم آبی سال قبل در زنجان تولید شد

بیشتر از 17 هزار تن ماهیان سردآبی و گرم آبی سال قبل در زنجان تولید شد

به گزارش آبیاری مدیر امور شیلات و آبزیان استان زنجان اظهار داشت: سال قبل ۱۷ هزارو ۸۵۰ تن انواع آبزیان سردآبی و گرم آبی در این استان تولید و روانه بازار مصرف شد.


منصور حقی راد روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: تولیدات انواع آبزیان سردآبی و گرم آبی در استان، اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ۲ هزارو ۴۳۴ نفر را باعث شد.
وی از تولید بیشتر از ۱۵ میلیون قطعه بچه ماهی قزل آلا پارسال در استان زنجان خبرداد و عنوان کرد: تولید این آبزیان در واحد سطح به ۳۰ کیلوگرم در مترمربع افزایش یافت.
مدیر امور شیلات و آبزیان استان زنجان اظهار داشت: بیشتر از ۹۵ درصد مزارع پرورش ماهی استان به انواع پمپ های هواده و سایر تجهیزات مورد نیاز برای کاهش استفاده از آب تازه مجهز شدند.
حقی راد یادآوری کرد: از دستگاه ازن ژنراتور در مزارع تولید بچه ماهی در جهت کاهش مصرف سموم وآنتی بیوتیک ها و تولید محصول سالم استفاده شده و مصرف آب تازه ورودی از ۱۰ لیتر در ثانیه به یک لیتر درثانیه برای تولید یک تن ماهی سرد آبی با استفاده از سیستم بازچرخانی آب و انواع تجهیزات و روشهای نوین آبزی پروری محقق شده است.
وی تصریح کرد: با ایجاد اشتغال، افزایش سرانه درآمد خانوارها و بهره برداران این بخش مهاجرت معکوس از شهرها به روستا و افزایش میزان صادرات و هم چنین ارز آوری برای کشور از مهم ترین دستاوردهای بخش شیلات استان زنجان است.
مدیر امور شیلات و آبزیان استان زنجان اظهار داشت: با عنایت به اهمیت امنیت غذایی جامعه از راه تولید محصولات شیلاتی و همینطور ارزش افزوده و ارز آوری این محصولات در بهبود وضعیت اقتصادی بهره برداران همینطور توسعه کمی و کیفی محصولات شیلاتی با به کارگیری تجهیزات نوین و بهره وری حداکثری از آب مصرفی از مهم ترین اهداف حوزه شیلات در استان زنجان به حساب می آید.
حقی راد یادآوری کرد: ارتقای مصرف سرانه آبزیان، راه اندازی کارخانه تولید خوراک آبزیان و آموزش ها سالانه برای بهره برداران و افزایش تولید در واحد سطح از دیگر اهداف مدیریت شیلات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان است.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، ماهیان سردآبی از گونه قزل آلا و انواع آبزیان گرم آبی شامل کپور معمولی، سرگنده، نقره ای، علفخوار و شاه میگو، میگوی آب شیرین و ماهیان خاویاری در استان زنجان تولید می شود.
شهرستان های ماهنشان، زنجان، ایجرود، طارم، خدابنده، ابهر، سلطانیه و خرمدره به ترتیب بیشترین تولید ماهیان سردآبی و گرم آبی استان زنجان را به خود اختصاص داده اند.
استان زنجان در منطقه شمالغرب کشور در مقایسه با استان هایی که در این منطقه از منابع آبی چند برابری برخوردار می باشند، رتبه نخست تولید ماهیان سردآبی را به خود مختص کرده است.منبع:

1400/02/11
16:01:18
5.0 / 5
1241
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد