واحدهای داروهای دامپزشكی استان سمنان یكهزار و ۲۰۰ شغل ایجاد كردند

واحدهای داروهای دامپزشكی استان سمنان یكهزار و ۲۰۰ شغل ایجاد كردند

ایرنا- مدیرکل دامپزشکی استان سمنان اظهار داشت: فعالیت واحدهای تولید دارو و مکمل دام و طیور منجر به ایجاد یکهزار و 200 فرصت شغلی بصورت مستقیم و غیرمستقیم در استان شد.


حمیدرضا حسینی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: ۱۲ واحد تولید دارو و مکمل دام و طیور در استان سمنان فعال است و این میزان اشتغال مربوط به این واحدها است.
وی با اعلان اینکه اداره کل دامپزشکی استان سمنان بمنظور تقویت بخش خصوصی و حفظ و ایجاد اشتغال، برون سپاری خدماتی مانند واکیسناسیون دام و طیور را به بخش خصوصی واگذار کرده است، اضافه کرد: دولت تدبیر و امید بمنظور برون سپاری کارها و خرید خدمات، برخی طرح ها مانند طرح واکیسنه کردن دام مقابل تب برفکی و واکسیناسیون طیور بومی مقابل بیماری نیوکاسل را در قالب طرح توسعه به بخش خصوصی واگذار کرد.
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان بیان کرد: ۳۰۶ مجوز ساخت انواع دارو و مکمل دام و طیور مانند داروهای تزریقی، قرص، محلول و پود در استان صادر گردیده است.
وی افزود: ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر دارو بصورت محلول، یک میلیون و ۴۵۴ کیلوگرم داروی پودری، ۷۶ میلیون عدد قرص، ۱۰۲ هزار لیتر سوسپانسیون( داروی پودری) و ۱۱ میلیون و ۷۸۰ هزار دوز داروی تزریقی، قسمتی از تولیدات دارویی دام و طیور استان سمنان در سال قبل بود.
وی افزود: یک میلیون و ۷۲۰ هزار کیلوگرم مکمل پودری، ۱۶ تن دی کلسیم فسفات و یک میلیون و ۶۸۰ هزار عدد سرنگ پماد پستانی، از دیگر تولیدات دارویی و مکمل دام و طیور تولید شده سال ۹۹ در استان سمنان بود.
حسینی گفت: استان سمنان یکی از قطب های تولید داروی دام و طیور در کشور شمرده می شود که در زمینه صادرات و ارزآوری نیز نقش آفرین است و سال قبل ۱۰ تن دارو مربوط به دام و طیور طی چهار محموله از استان سمنان به خارج از کشور صادر شد که این میزان صادرات، علی رغم مشکلات، مطلوب است.
وی تصریح کرد: سال قبل ۱۲۲ گواهی صادرات انواع فرآورده های دامی مانند دارو، تخم مرغ، کرک بز، پولت تخم گذار و آلایش غیرخوراکی دام در استان سمنان صادر شد که نتیجه این صادرات ارزآوری ۱۳ میلیون دلاری بود.
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان اظهار داشت: صادرات انواع فرآورده های دامی در استان سال ۹۹ در مقایسه با سال پیش از آن افزایش ۴۴ درصدی داشت که این میزان افزایش باتوجه به شیوع ویروس کرونا و محدودیت های صادرات و وجود تحریم ها چشم گیر است.
در استان سمنان بیش از ۴۰۰ واحد انواع مرغداری با ظرفیت ۱۳ میلیون قطعه پرنده وجود دارد و ۲ هزار و ۵۰۰ نفر بصورت مستقیم و غیرمستقیم در این عرصه فعالیت اشتغال دارند.
بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار راس دام سبک و حدود ۱۰۰ هزار راس دام سنگین در استان سمنان وجود دارد.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، بر طبق آمار ۳۴ مرکز مایه کوبی در استان سمنان فعال است و در قالب عقد قرارداد از محل اعتبارات دولتی بمنظور برون سپاری خدمات، این مراکز واکسیناسیون دام را انجام می دهند.
۲۶ داروخانه دامپزشکی، ۱۱ شرکت پخش دارویی و هفت آزمایشگاه در استان سمنان در زمینه بهداشت و درمان دام و طیور خدمات ارائه می دهد و همین طور ۶ درمانگاه حیوانات خانگی در استان وجود دارد که بیشتر در شهرهای سمنان و شاهرود مستقر است.


1400/02/13
19:10:02
5.0 / 5
1235
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد