مدیركل دفتر امور محصولات علوفه ای:

۵ و نیم میلیون تن سیب زمینی در سال ۹۹ در كشور تولید شد

۵ و نیم میلیون تن سیب زمینی در سال ۹۹ در كشور تولید شد

مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: در سال زراعی ۹۹-۱۳۹۸ سطح زیر کشت سیب زمینی کشور بالغ بر ۱۴۹ هزار هکتار بوده که از این سطح بیشتر از ۵.۵ میلیون تن محصول سیب زمینی ساخته شده است.


به گزارش روز دوشنبه وزارت جهاد کشاورزی، «حسین اصغری» اضافه کرد: متوسط عملکرد سیب زمینی در هکتار با ۵۰۰ کیلوگرم افزایش از ۳۶.۶ تن در سال زراعی ۹۸-۹۷ به ۳۷.۱ تن در سال زراعی ۹۹-۹۸ رسیده است.
وی ضمن اشاره به این که میزان صادرات سیب زمینی به بازارهای هدف در سال ۹۹ جهش قابل توجهی داشته است، اظهارداشت: صادرات این محصول در سال ۹۹ معادل ۹۵۰ هزار تن بوده که نسبت به سال ۹۸ حدود ۸۳ درصد افزایش داشته است.
مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: صادرات سیب زمینی در سال ۹۸ معادل ۵۱۸ هزار تن بوده است.
اصغری تصریح کرد: متوسط قیمت سیب زمینی در سال ۱۳۹۹ بر مبنای اطلاعات دریافت شده سر مزرعه ۲۱ هزار و ۵۰۰ ریال و در میدان مرکزی تره بار ۲۷ هزار و ۵۰۰ ریال بوده است.
مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: از مهم ترین چالش های پیش رو که باید مورد توجه قرار گیرد، ضایعات تحمیلی به محصول به جهت نگهداری در انبارهای نامناسب است که باعث جوانه زدن و کاهش کیفیت محصول می شود به صورتی که امکان مصرف خوراکی آن وجود ندارد.
اصغری اضافه کرد: ضروریست در مناطق تخصصی کشت همچون استان اردبیل نسبت به توسعه سردخانه های نگهداری، تلاش شود تا شاهد فساد محصول نباشیم.
مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: برای سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در سطح ۱۴۲ هزار و ۳۲۶ هکتار برای تولید ۵ میلیون و ۳۴۵ هزار و ۹۳۶ تن محصول برنامه ریزی و به استان ها جهت اجرا ابلاغ گردیده است.
اصغری ابراز امیدواری کرد: با اطلاع رسانی های انجام شده و رعایت برنامه، بازار متعادلی داشته باشیم که در آن منافع تولید کنندگان و مصرف کنندگان تامین گردد.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، طبق آمار رسمی سازمان فائو در سال ۲۰۱۹ ایران با تولید بیشتر از پنج میلیون و ۱۰۰ هزار تن سیب زمینی در سطح بیشتر از ۱۶۰ هکتار رتبه سیزدهم تولیدکنندگان سیب زمینی جهان را به خود اختصاص داد.
همچنین برپایه این آمار انتشار یافته، کشور چین با تولید ۹۹ میلیون تن، هند ۴۳ میلیون تن، روسیه با ۳۱ میلیون تن، اوکراین با ۲۱ میلیون تن، آمریکا با ۱۹ میلیون تن، آلمان با ۱۰ میلیون تن، بنگلادش با ۹.۴ میلیون تن، لهستان با ۸.۸ میلیون تن، فرانسه با ۶.۸ میلیون تن، هلند با ۶.۵ میلیون تن، بلاروس با ۵.۹ میلیون تن، بریتانیا با ۵.۳ میلیون تن و ایران با ۵.۱ میلیون تن به ترتیب رتبه های اول تا سیزدهم تولید سیب زمینی جهان را در اختیار دارند.1400/02/14
20:56:21
5.0 / 5
1068
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد