یك فعال حقوق حیوانات:

محیط زیست مجوز واردات حیات وحش را صادر نكند

محیط زیست مجوز واردات حیات وحش را صادر نكند

به گزارش آبیاری به دنبال تلف شدن یک راس گورخر نر آفریقایی که هفته گذشته به ایران منتقل شده بود، یک فعال حقوق حیوانات ضمن تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست نباید مجوز واردات گونه های حیات وحش به کشور و باغ وحش ها را صادر کند، اظهار داشت: تا زمانی که سازمان حفاظت محیط زیست رویه نظارت و عملکرد خود را در این حوزه تغییر ندهد، شاهد تلفات حیوانات در باغ وحش های کشور خواهیم بود.سپهر سلیمی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به وضعیت نامناسب باغ وحش های کشور اظهار نمود: در تمام دنیا علیرغم این ادعا که هدف از فعالیت باغ وحش حفاظت و نگهداری از گونه های حیات وحش است اما عملا این مراکز جنبه سرگرمی دارد و تفاوتی با سینما و پارک ندارند. حیوانات هم در این مراکز تلف می شوند و این مسئله هیچ اهمیتی برای باغ وحش داران ندارند چونکه مانند یک دستگاه شهربازی که از بین می رود آنرا جایگزین می کنند و تنها جان حیوانات است که در این میان نادیده گرفته می شود.

این حامی حقوق حیوانات مدعی است: متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه نظارت و کنترل بر باغ وحش ها منفعل عمل کرده و تابحال درپی مرگ حیوانات در این مراکز هیچ اقدام موثری انجام نداده است. هیچ نهاد متولی بر این مراکز همچون باغ وحش هویزه در اهواز که حیوانات نگهداری شده در آن مجبور هستند دمای ۶۰ درجه تابستان را در قفس های تنگ تحمل کنند نظارت ندارد.

سلیمی افزود: به نظر می آید درآمد بسیار بالای تجارت حیات وحش و باغ وحش ها سبب شده سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به این مسائل توجه چندانی نکند. باغ پرندگان قم که تعداد زیادی از پرنده های نگهداری شده در آن تلف شدند، اعلام نمود که قصد خرید مجدد پرنده دارد و در باغ وحش صفادشت هم یک ببر و زرافه تلف شدند و با وجود انتقادات فراوانی که به این مراکز وارد است شاهد موافقت سازمان حفاظت محیط زیست با انتقال و ورود گونه های جدید به این مراکز هستیم و هیچ نهاد قانونی بر واردات گونه های حیات وحش به کشور نظارت ندارد همینطور علیرغم شرایط تحریم، گونه های حیات وحش به سادگی خریداری و وارد کشور می شوند.

این فعال محیط زیست درباره این ادعا که احیانا نگهداری چندروزه سه گورخر آفریقایی در گمرک بر تلف شدن گورخر نر تأثیر داشته است، اظهار داشت: این ادعا صحیح نیست چونکه روابط گمرک و مراحل ترخیص حیوانات مشخص است. این یک فرآیند معمول است که حیوانات وارد شده به یک کشور چند روز در گمرک بنابر علل بهداشتی قرنطینه می شوند تا مشخص شود بیمار و ناقل بیماری نیستد. ازاین رو تدابیری از پیش باید برای انتقال این گورخرهای آفریقایی اندیشیده می شد اما متولیان این انتقال نسبت به آن بی توجه بودند و حتی برای حضور نیروی متخصص جهت نظارت بر سلامت و وضعیت این گورخرها در محل قرنطینه اقدام نکرده بودند.

سلیمی افزود: بارها حیوانات بعد از گذشت مدت زیادی از فرآیند انتقال در باغ وحش ها تلف شده اند. اگر باغ وحش های کشور ادعا می کنند که برای حفاظت و نگهداری از گونه های حیات وحش فعالیت می نمایند باید به جای واردات گونه های جدید، گونه های بومی داخل کشور که گرفتار صدمه می شوند را نگهداری و تیمار کنند تا در صورت امکان به طبیعت بازگردانند یا در غیر این صورت از آنها نگهداری کنند.

وی خاطرنشان کرد: ما تنها از تلفات برخی از گونه هایی که در مراکز نگهداری حیات وحش بخصوص در تهران نگهداری می شوند آگاه می شویم در حالیکه ده ها و صدها حیوان دیگر در باغ وحش های سایر شهرستان های کشور از بین می روند و هیچ کس از آن آگاه نمی گردد چونکه نظارتی بر این مراکز و شرایط حیوانات آنها نیست. سازمان حفاظت محیط زیست آمار دقیق و به روزی از تعداد و گونه های حیات وحش موجود در باغ وحش های کشور ندارد همینطور میزان زاد و ولد این حیوانات معلوم نیست و در نتیجه کسی نمی داند که بر سر نوزادان حیات وحش که در باغ وحش ها متولد می شوند چه می آید.

سلیمی در انتها ضمن تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست نباید مجوز واردات گونه های حیات وحش به کشور و باغ وحش را صادر کند، اظهار داشت: بدون شک هدف از انتقال سه گورخر آفریقایی که اخیرا وارد کشور شدند تولید مثل و زادآوری بود اما گورخر نر تلف شد. در صورتیکه حال دو ماده گورخر آفریقایی مساعد باشد و زنده بمانند بزودی مجوز واردات یک گورخر نر آفریقایی دیگر به کشور صادر خواهد شد و تا زمانی که سازمان حفاظت محیط زیست رویه نظارت و عملکرد خویش را در این حوزه تغییر ندهد شاهد تلفات و عذاب کشیدن حیوانات در باغ وحش های کشور خواهیم بود.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، هفته گذشته سه راس گورخر آفریقایی شامل دو ماده و یک نر از کشور هلند به ایران منتقل و بعد از چند روز نگهداری در گمرک روز ۱۲ اردیبهشت ماه به مرکز نگهداری حیات وحش صفادشت در استان تهران منتقل شدند و گورخر نر ۱۳ اردیبهشت ماه تلف شد.

منبع:

1400/02/15
21:52:13
5.0 / 5
1163
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد