باران و تگرگ به محصولات باغی و زراعی خراسان شمالی خسارت زد

باران و تگرگ به محصولات باغی و زراعی خراسان شمالی خسارت زد

آبیاری: ایرنا- برای سومین بار در هفته جاری باران بهاری و بارش تگرگ به محصول زراعی و سردرختی در استان خراسان شمالی خسارت زد.


مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی اظهار داشت: بارش باران شدید بهاری و تگرگ به محصولات باغی و زراعی پنج شهرستان استان خراسان شمالی خسارت زد.
جوادنظری پنجشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: براثر بارش شدید باران و تگرگ عصر امروز پنجشنبه ( ۱۶ اردیبهشت ) به محصولات باغی و زراعی در شهرستان های اسفراین، شیروان، فاروج، جاجرم و بجنورد خسارت وارد کرد.
وی افزود: به دنبال این بارش ها ستاد مدیریت بحران شهرستان های استان خراسان شمالی برای کمک های احتمالی به خسارت دیدگان ناشی از حوادث طبیعی به حالت آماده باش در آمدند و در محل ستاد مدیریت مستقر در فرمانداری ها حضور فیزیکی دارند.
این سومین بارش تگرگ در استان خراسان شمالی در یک هفته اخیر است که موجب خسارت به سردرختی در چند شهرستان این استان می شود بطوریکه در طول این مدت بر طبق گزارش سازمان جهاد کشاورزی این استان امسال بارش باران و تگرگ حدود ۳۰۴ میلیارد ریال به بخش کشاورزی استان خراسان شمالی خسارت وارد کرد.
هواشناسی استان خراسان شمالی وضعیت جوی این استان را همراه با بارش باران، احتمال ریزش تگرگ و وزش باد اعلام نمود که با کاهش چهار تا ۶ درجه ای دما همراه خواهد شد.
در حالی استان خراسان شمالی در یک ماهه گذشته براثر بارش های بهاری و فصلی گرفتار خسارت در حوزه های کشاورزی می شود که بارش باران در سال زراعی جاری در این استان حدود ۵۴ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشت و حدود ۵۹ درصد از مساحت دو میلیون و ۸۰۰ هزار هکتاری خراسان شمالی تحت تاثیر خشکسالی قرار دارد و بیش از ۳۸ هزار هکتار از اراضی زراعی در این خطه شمالشرق کشور از طرف کشاورزان به سبب خسارت های شدید رها گردید.
در این استان ۳۴۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی وجود دارد و افزون بر ۸۰ هزار نفر بهره بردار بخش کشاورزی محسوب می شوند.منبع:

1400/02/18
10:15:49
5.0 / 5
1129
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد