اعلام شرایط جدید نمونه برداری از حیات وحش

اعلام شرایط جدید نمونه برداری از حیات وحش

مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی اظهار داشت: هرگونه نمونه برداری از حیات وحش کشور بدون ستاندن مجوز ممنوع و لازم است که نمونه های تیپ به دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی تحویل داده شود.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا محمد مدادی اشاره کرد: باتوجه به رسالت قانونی دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی به استناد قوانین بالا دستی درباب جمع آوری و نگهداری از اجزای تنوع زیستی کشور و بمنظور نظارت بر نمونه برداری از حیات وحش کشور که مدیریت و حفاظت آن بر عهده سازمان متبوع است، بخشنامه جامعی در این خصوص تهیه و توسط معاونت محیط زیست طبیعی وتنوع زیستی ابلاغ گردید.

مدادی اشاره کرد: در این بخشنامه به ممنوعیت هر گونه نمونه برداری از حیات وحش کشور بدون ستاندن مجوز که قبلا نیز جاری بوده، تاکید گردیده است. همچون مفاد مهم این بخشنامه الزام تحویل نمونه های تیپ گونه ها و تاکسون های توصیف شده به دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی است.

وی با اشاره به این که متاسفانه قبل از این در بخش جمع آوری و نگهداری نمونه های تیپ حیات وحش کشور که از الزامات عنوان موزه ملی است کم کاری شده و این امر موجب خروج خیلی از نمونه های تیپ از کشور شده است، اظهار داشت: متاسفانه در پی این کم کاری نمونه های تیپ در موزه های مختلف پراکنده است و در دسترس پژوهشگران قرار ندارد. از طرفی موزه ملی تاریخ طبیعی درحال حاضر با راه اندازی مخازن مجهز به سیستم الکترومکانیک و سامانه آنلاین نمونه های خود، هیچگونه محدودیتی برای دریافت و نگهداری نمونه های تیپ ندارد و خروج آنها از کشور توجیه پذیر نیست.

مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: از این تاریخ تحویل کلیه نمونه های تیپ توصیف شده به موزه ملی تاریخ طبیعی لازم است و موزه ملی نیز در مقابل کد ویژه با پیشوند مورد تایید MMTT برای نمونه ها بمنظور درج در مقالات محققین صادر می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مدادی با دعوت از کلیه پژوهشگران و پژوهشگران به اهدای نمونه های قبلی خود به موزه ملی تصریح کرد: برای این امر تمهیدات و تشویقاتی مطابق با عرف کلی موزه های تاریخ طبیعی دنیا نیز پیش بینی شده است و امیدواریم بتوانیم مجموعه ای از نمونه های تیپ گونه های حیات وحش کشور را جهت استفاده پژوهشگران کشور جمع آوری و با شرایط استانداردی که فراهم شده نگهداری نماییم.
1400/02/21
10:43:26
5.0 / 5
1039
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد