چرا جوجه تیغی بلای جان نیوزیلندی ها شد؟

چرا جوجه تیغی بلای جان نیوزیلندی ها شد؟

به گزارش آبیاری شاید تا پیش از این کسی باور نمی کرد که یک حیوان کوچک و دوست داشتنی مثل جوجه تیغی در جایی از جهان بلای جان مردم بشود، اما این اتفاق حالا در نیوزیلند افتاده است.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، این پستاندار کوچک خاردار که بومی نیوزیلند نیست و همزمان با ورود انگلیسی ها پایش به این جزیره باز شد، امروزه به علت به خطر انداختن زیست بوم و بر هم زدن توازن محیط زیست، دردسر بزرگی را برای مقامات دولتی این کشور درست کرده است.
"تیم لاگروو"، پژوهشگر وابسته به شورای شهر اوکلند، بزرگ ترین شهر نیوزیلند، بدون هیچ تعارفی جوجه تیغی ها را «دشمن شمار یک» کشورش خوانده و گفته است: جوجه تیغی ها شکارچیان و آفت های بسیار مخربی هستند و باید (به عنوان گونه مهاجم در این کشور) آنها را از بین ببریم.
مردم نیوزیلند جوجه تیغی ها را دوست ندارند، چونکه این حیوان به جانوری موزی در این کشور بدل شده و شورای شهر اوکلند آنرا به همراه موش ها و قاقم ها در سیاهه جانوران موذی قرار داده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استاف نیوزیلند، مقامات این کشور برنامه دارند جوجه تیغی هایی را که در مساحت ۲ هزار و ۳۰۰ هکتاری حوضه آبریز مکنزی در مرکز کشور در حال تکثیر بی رویه هستند، از بین ببرند. کارشناسان حفاظت از محیط زیست نیوزیلند قصد دارند در نهایت ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی کوهستانی کشور را به منطقه ای بدون جوجه تیغی تبدیل کنند.
با این وجود در جاهای دیگر جهان همچون اروپا، جوجه تیغی از وجهه نسبتاً خوبی برخوردار بوده و جانوری است که برای اکوسیستم ضروری به نظر می آید.
اما چرا این حیوان در نیوزیلند این قدر دردسرساز شده است؟
"نیک فاستر"، پژوهشگر دانشگاه اوتاگو در جنوب نیوزیلند در توضیح این شرایط به روزنامه گاردین می گوید: مشکل اصلی در اشتهای زیاد این پستانداران کوچک خاردار است که تعادل اکوسیستم را در مناطقی از کشور به خطر می اندازد.
او می افزاید: این جانوران یک تهدید هستند چونکه جانوران بومی ما برای مقابله با چنین حیوان حریصی تکامل نیافته اند و از آنجائیکه جوجه تیغی ها در مناطق خشک سریع زاد و ولد می کنند، تراکم جمعیتی آنها امکان دارد به حد زیادی برسد و این برای حشرات خیلی بد است.
جوجه تیغی در واقع می تواند یک «ماشین کشتار» واقعی باشد. این حیوان پرخور، مارمولک و ملخ زیاد می خورد و همینطور عاشق تخم گونه ای پرنده بومی در حال انقراض به نام "سلیم نیوزیلندی" است. سلیم ها در نزدیکی رودخانه های جزیره جنوبی نیوزیلند تولید مثل و تخمگذاری می کند، اما جوجه تیغی ها ۲۰ تا ۷۰ درصد تخم های این پرندگان را می خورند.
باآنکه این گونه جانوری به دست استعمارگران انگلیسی بیشتر از یک سده پیش به نیوزیلند وارد شده است اما به قول کارشناسان، امروز شمار جوجه تیغی های موجود در این جزیره در اقیانوس آرام بیشتر از بریتانیاست.
گفته می شود که جوجه تیغی ها حتی نسل "کیوی"، پرنده بومی شاخص نیوزیلند را هم تهدید می کنند. نیک فاستر می گوید: ما روز به روز درباره خساراتی که جوجه تیغی وارد می نماید چیزهای بیشتری کشف می نماییم. مثلا هم اکنون دانسته ایم که این حیوان، پرنده بومی کیوی را از غذا محروم می کنند.
با این وجود نیک فاستر می گوید: من از جوجه تیغی متنفر نیستم. آنها موجوداتی جالب، باهوش و جذاب هستند. هیچ کس نمی خواهد جوجه تیغی صدمه ببیند یا درد بکشد.
بنابر گزارش یورونیوز، بنابراین دانشمندان نیوزیلندی مانند فاستر اصرار دارند که مبارزه با تهدید جوجه تیغی باید بدون خشونت، به صورت مناسب، هدفمند و راهبردی و تنها با دام نهادن برای حیوان صورت گیرد.1400/02/23
21:15:51
5.0 / 5
1222
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد