كاهش 41 درصد بارش ها در كشور

كاهش 41 درصد بارش ها در كشور

به گزارش آبیاری رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن تشریح آخرین وضعیت بارش ها و خشکسالی در کشور اظهار داشت: در این شرایط به مساله پایداری سرزمین دقت کنیم و بی مهابا از آب های زیرزمینی استفاده نکنیم چونکه مشکل فرونشست زمین در کشور بسیار جدی است.احد وظیفه در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به این که از آغاز سال آبی جاری تابحال در کشور ۱۲۷.۱ میلیمتر بارش داشته ایم، اظهار نمود: این میزان نسبت به میانگین بلندمدت کشور حدود ۸۷ میلیمتر - ۴۱ درصد - کمتر است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بارش در تمامی استان های کشور کمتر از نرمال گزارش شده است، خاطرنشان کرد: شدت کم بارشی در بعضی از استان ها خیلی بیشتر از سایر نقاط است. برای مثال بارش ها در استان سیستان و بلوچستان ۸۲ درصد، در استان هرمزگان ۸۶ درصد و در استان کرمان ۶۵ درصد کمتر از میانگین دراز مدت گزارش شده است.

کاهش ۱۷ تا ۲۳ درصدی بارش در استان های پربارش

به گفته رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، میزان بارش ها از آغاز مهر ماه تابحال در استان های پربارشی مانند گیلان و مازندران هم به ترتیب حدود ۲۳ و ۱۷ درصد کاهش داشته است. از سویی دیگر اوضاع در نوار شرقی کشور بدتر است و استان های گلستان ۳۸ درصد، سمنان ۳۹ درصد، خراسان رضوی ۴۷ درصد، خراسان جنوبی ۴۶ درصد و خراسان شمالی ۳۶ درصد کم بارشی داشته اند.

وظیفه در ادامه درباره وضعیت بارش ها در تهران خاطرنشان کرد: از آغاز سال آبی تابحال در تهران ۲۱۱.۴ میلیمتر بارش داشتیم که این میزان نسبت به نرمال ۴۴ میلیمتر کمتر است. این یعنی در این استان با کاهش ۱۷ درصدی بارش ها مواجه هستیم.

۱۴۰۰-۱۳۹۹ یکی از بدترین سالهای آبی ایران

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار نمود: به صورت کلی سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ یکی از بدترین سالهای آبی در ایران بوده است. گاهی اوقات در کشور ما کم بارشی در پاییز و زمستان با بارش های بهاره جبران می شود اما متاسفانه در این فصل هم بارش خاصی نخواهیم داشت. هرچند که اوضاع در اردیبهشت ماه بهتر بود اما طی فروردین بعضی از استان های ایران هیچ بارشی دریافت نکردند.

وی با اشاره به اینکه در چنین شرایطی به علت کاهش بارش و ذوب برف، ذخیره آبی در مناطق کوهستانی به شدت کاسته می شود، اظهار داشت: این وضعیت ما را در شرایط تنش آبی قرار خواهد داد. درحال حاضر هم میتوان اظهار داشت که خیلی از نقاط ایران در جنوب و شرق کشور در شرایط تنش آبی هستند و کاهش بارش ها می تواند حتی روی تأمین آب آشامیدنی هم اثرات خویش را نشان دهد.

کمبود آب جدی است

وظیفه با تکیه بر این که این شرایط به هیچ عنوان به نفع محیط زیست کشور نیست و اثرات خویش را بزودی نشان خواهد داد، خاطرنشان کرد: دستگاههای ذی ربط باید باتوجه به درنظر گرفتن این شرایط برای مصرف آب موجود در کشور برنامه ریزی کنند و ارزش قطره قطره آب را بدانند چونکه هم اکنون کمبود آب جدی است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در انتها خاطرنشان کرد: درحال حاضر نیاز آبی کشور نسب به گذشته بیشتر شده است و باید از به صرفه ترین راهکارها برای آبیاری زمینهای کشاورزی استفاده نمود. ما باید در این شرایط به مساله پایداری سرزمین دقت کنیم و بی مهابا از آب های زیرزمینی استفاده نکنیم چونکه مشکل فرونشست زمین در کشور بسیار جدی است و می تواند سرزمین را از شرایط زیستی خارج کند.

منبع:

1400/02/24
22:05:38
5.0 / 5
1139
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد