آغاز مبارزه با آفت سن گندم در ۹ هزار هكتار از اراضی كشاورزی یزد

آغاز مبارزه با آفت سن گندم در ۹ هزار هكتار از اراضی كشاورزی یزد

به گزارش آبیاری مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان یزد با سفارش به کشاورزان برای سپماشی بموقع اراضی زیرکشت گندم و جو ضد آفت سن اظهار داشت: کار مبارزه با این آفت در ۹ هزار و ۲۰۰ هکتار از مزارع گندم و جو استان در حال انجام می باشد.


مرتضی فتاحی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا در ابرکوه اضافه کرد: تمامی عملیات مبارزه با آفت سن به صورت زمینی و با استفاده از ۲ هزار دستگاه انواع ادوات و ناوگان های سمپاش بومی، تراکتور و کوله پشتی از جانب کشاورزان و با نظارت کارشناسان شبکه مراقبت و پیش آگاهی حفظ نباتات سازمان انجام می شود.
وی با تاکید براینکه تأمین سموم دفع آفات نباتی و دیگر هزینه ها بر عهده کشاورزان است، اظهارکرد: ۴۰ نفر بعنوان اعضای شبکه مراقب و کارشناسان پهنه و حفظ نباتات جهاد کشاورزی کار بررسی وضعیت مزارع و نظارت بر مبارزه را بر عهده دارند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی یزد خاطرنشان کرد: سپماشی با عنایت به شرایط آب وهوایی تا اواسط خرداد ماه ادامه دارد و بهره برداران باید برای بالا بردن کیفیت گندم در این حوزه تلاش کنند.
فتاحی با اشاره به اینکه سال قبل از سطح ۹ هزار و ۱۰۰ هکتار مزارع گندم به استفاده از روش نوین آبیاری ۳۶ هزار تن محصول برداشت شد که این میزان نسبت به سال ۱۳۹۸ چهار هزار تن کاهش داشت که علت آن تداوم ۲۳ ساله خشکسالی و افت آب های زیر زمینی در استان بوده است.
از ۱۱۲ هزار هکتار اراضی قابل کشت یزد، ۳۲ هزار و ۳۵۴ هکتار (معادل ۲۹ درصد) زراعی و ۷۹ هزار و ۶۴۶هکتار (معادل ۷۱ درصد) به کشت محصولات باغی و گلخانه ای اختصاص دارد و بخش عمده درآمد کشاورزان در ارتباط با باغبانی و کشت محصولاتی مانند پسته، انار، زردآلو، زعفران و گیاهان دارویی است.
۶۰۶ هزار تن محصول زراعی، ۲۵۵ هزار تن محصول باغی، ۵۵۰ هزار تن محصول گلخانه ای و ۳۹۲ هزار تن محصولات دامی حاصل تلاش ۱۱۷ هزار و ۸۰۰ کشاورز، دامدار و بهره بردار در تولید محصولات کشاورزی، باغی، گلخانه ای و دامی در استان یزد است.منبع:

1400/02/31
12:44:20
5.0 / 5
1001
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد