نیاز ۱۲۰ میلیون هكتار از حوضه های آبخیز كشور به عملیات آبخیزداری و آبخوانداری

نیاز ۱۲۰ میلیون هكتار از حوضه های آبخیز كشور به عملیات آبخیزداری و آبخوانداری

به گزارش آبیاری رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری اظهار نمود: 120 میلیون هکتار از حوضه های آبخیز کشور به عملیات آبخیزداری و آبخوانداری نیاز دارند.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا دکتر مسعود منصور در حاشیه مراسم بهره برداری از بند خاکی گندل گیلان بروجرد در جمع خبرنگاران اشاره کرد: تا حالا این طرح ها در سطح ۳۱ میلیون هکتار اجرائی شده است که شش میلیون هکتار از این مقدار طی سه سال اخیر تحقق یافته است.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات اجرای این طرح ها از صندوق توسعه ملی تامین شده است، اظهار داشت: اجرای طرح های آبخیزداری منوط به اعتبارات دولتی است ولی در این راستا از خیرین و مشارکت های دیگر نیز استفاده می شود.

رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به خشکسالی سال جاری و کوچ سریع عشایر اظهارکرد: برای مقابله با خشکسالی های اخیر حفظ پوشش گیاهی و نهال کاری، دقت در کنترل کوچ، هماهنگی با امور عشایر برای تامین علوفه و ساماندهی خرید دام در دستور کار قرار گرفته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: ۴۰ تا ۵۰ درصد گوشت از مراتع تولید می شود و ۸۶۵۰ روستا و آبادی کشور در معرض سیلاب هستند که طرح های آبخیزداری نقش مؤثری در کنترل سیل و خسارت به این روستاها دارد.

منصور ضمن اشاره به بند خاکی گندل گیلان اظهار داشت: در امتداد استفاده از آب این بند باید مراقبت شود و در اطراف این بند باید اقدامات لازم برای تقویت پوشش بیولوژیکی صورت گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه اظهارکرد: بند خاکی گندل گیلان بروجرد بمنظور کنترل و بهره برداری از سیلاب، افزایش آبدهی قنات ها و حفظ باغات و بخش کشاورزی راه اندازی شده است.

منصور با اشاره به اینکه اجرای طرح های آبخیزداری ۷۰ درصد سیلاب ها را کنترل می کند، افزود: این ذخیره ۵۰۰ هزار مکعبی چهار بار در سال اجرائی و موجب تقویت سفره های آب زیرزمینی می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور، وی اظهار نمود: عملیات اجرائی بند خاکی روستای گلچهران نیز تا پیش از بارندگی های ۱۴۰۰ به پایان می رسد و اجرای برنامه های این چنینی در سطح لرستان و شهرستان بروجرد ادامه دارد.

منبع:

1400/02/31
15:03:43
5.0 / 5
1033
تگها: آب , باغ , جنگل , سفر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد