درخواست رییس سازمان جنگل ها از قوه قضاییه:

با عاملان آتش سوزی های عمدی و قاچاقچیان چوب برخورد قانونی شود

با عاملان آتش سوزی های عمدی و قاچاقچیان چوب برخورد قانونی شود

رئیس سازمان جنگلها اظهار داشت: درخواست ما از قوه قضاییه این است که با عاملان آتش سوزی های عمدی و قاچاقچیان چوب برخورد قانونی شود.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، مسعود منصور امروز در نشستی خبری که در سازمان جنگلها برگزار شده بود، با اشاره به این که حفاظت از عرصه های طبیعی کشور سه رکن اصلی دارد، اظهار نمود: یکی از این ارکان حفاظت فنی است. ما باید برای حفاظت از عرصه ها طرح داشته باشیم و از آنها با بهره گیری از مجریان ازجمله جوامع محلی و مردم حفاظت نماییم.

وی افزود: رویکرد دیگر در حفاظت از جنگلها و مراتع تقویت حفاظت فیزیکی برای مقابله با جرم و کاهش عوامل تخریب است. رویکرد سوم نیز رویکرد حمایتی است و بر این اساس باید اقداماتی را انجام دهیم که روش های حفاظتی ذکر شده را تسهیل کند.

منصور با اعلان اینکه طی سال قبل چهار طرح اساسی برای حفاظت از عرصه های کشور داشتیم که در قالب محورهای ۹گانه تدوین شده بودند، اظهار داشت: در این راستا طی سال قبل ۴۱۰ هزار هکتار ذخیره گاه جنگلی تعیین و بیش از پنج میلیون هکتار طرح مرتعداری مشخص شد.
فرسایش سالانه ۱۶ تن در هکتار خاک در ایران
رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با تاکید بر اهمیت اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری در کشور اظهارکرد: ما سالانه ۱۶ تن در هکتار فرسایش خاک در کشور داریم. اجرای عملیات آبخیزداری می تواند فرسایش خاک را بیش از ۹ تن در هکتار کم کند.

وی در ادامه با اشاره به این که قبل از این سالانه بطور متوسط حدود ۵ تا ۶ هزار هکتار طرح های زراعت چوب در کشور اجرائی می شد، اشاره کرد: این میزان طی سال قبل به بالای ۲۲ هزار هکتار رسید.

منصور اضافه کرد: کاشت گیاهان دارویی در کشور از مصادیق اقتصاد مقاومتی است و هم تامین معیشت جوامع محلی را به دنبال دارد و هم حفظ خاک و پایداری سرزمین را.

به گفته وی طی سال قبل در بیش از ۱۰۵ هکتار عرصه گیاهان دارویی کشت شد. انتظار ما این است که صنایع وابسته برای فرآوری و بسته بندی این محصولات با همکاری کنند تا گیاهان دارویی بصورت خام از کشور خارج نشود.

رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در بخش دیگری از صحبت های خود درباب اقدامات انجام شده در بخش حفاظت فیزیکی اظهارکرد: طی سال قبل عرصه های طبیعی کشور بلوک بندی شدند و پراکنش نیروها باتوجه به حساسیت عرصه ها انجام شد.

وی افزود: ۱۲۹۷ خودروی منابع طبیعی که باید در عرصه همراه نیروی حفاظت باشند نیز به سیستم های ردیاب تجهیز شدند علاوه بر این ها ما پیگیر هستیم که تا اختتام امسال بیش از ۸۵ درصد از نیروهای حفاظت به بی سیم و پوشش رادیویی مجهز شوند.

منصور با اشاره به این که درصد زیادی از آتش سوزی ها در عرصه های طبیعی عامل انسانی دارد، اظهار داشت: درخواست ما از قوه قضاییه این است که با عاملان آتش سوزی های عمدی برخورد قانونی و قضایی شود تا بازدارنده باشد همین طور درخواست دیگر ما نیز این است که قاچاق چوب نیز بعنوان جرم مشهود شناخته و با آن برخورد شود.

وی در ادامه این جلسه درباره ارسال تجهیزات اطفای حریق به استانها اظهار داشت: امروز ۵۱۲۷ قلم تجهیزات اطفای حریق، ۴۰۰۰ بی سیم و ۷۰۳۰ قلم تجهیزات حفاظتی و دفاع شخصی بین استانها توزیع می شود.

رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری افزود: طی سال قبل مرکز نوآوری و فناوری منابع طبیعی تاسیس شد. با بهره گیری از ظرفیت های این مرکز ۵۰ هزار هکتار از سطح جنگل های هیرکانی هر ۴۵ روز یک دفعه توسط هواپیماهای سبک تصویربرداری می شوند و تغییرات آن برای ما محسوس خواهد شد.

به گفته منصور علاوه بر این ها ستاد ملی حفاظت از جنگل های زاگرس نیز تشکیل شده و مقرر است که سندی جامع برای حفاظت از جنگل های زاگرس تدوین شود همین طور نقشه پوشش گیاهی کشور نیز با مقیاس بسیار کوچک آماده شده است که آمار دقیقی از وضعیت پوشش گیاهی در کشور به ما می دهد.

وی در آخر با اعلان اینکه طی سال قبل بیش از ۵۰ میلیون هکتار از عرصه های کشور کاداستر شدند، اظهار نمود: برنامه ما این است که تا اختتام امسال کاداستر اراضی ملی به اتمام برسد.
1400/03/02
13:06:04
5.0 / 5
1163
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد