هجوم ملخ صحرایی در عرصه های طبیعی و كشاورزی خوزستان مهار گشت

هجوم ملخ صحرایی در عرصه های طبیعی و كشاورزی خوزستان مهار گشت

به گزارش آبیاری معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خوزستان اظهار داشت: هجوم ملخ صحرایی در خوزستان، با پایش 2.8میلیون هکتار از عرصه های طبیعی و کشاورزی استان و مبارزه سه مرحله ای در سطح هشت و هزار و700هکتار، با ضریب موفقیت بالا، مهار گشت.


تورج نوروزی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: احتمال هجوم گله های ملخ صحرایی یا دریایی به خوزستان تا آخر خرداد امسال وجود دارد ولی چون بیشتر محصولات کشاورزی استان برداشت شده و از طرفی آمادگی کامل برای مقابله وجود دارد نگرانی جدی از این بابت نداریم.
وی با اعلان اینکه هجوم گله های ملخ صحرایی در سال زراعی جاری در سه مرحله آذر، اسفند و فروردین امسال با حجم زیاد نسبت به سالهای قبل در خوزستان رخ داد اظهار داشت: به سبب سطح آمادگی بالای کشاورزان و مجموع اداره های جهادکشاورزی در خوزستان، مبارزه جدی تر و کاراتری در مقابله با این آفت صورت گرفت.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خوزستان، به روش مبارزه شبانه با گله های ملخ بعنوان اولین تجربه برای اولین بار در کشور در خوزستان، اشاره نمود و اضافه کرد: تا حالا حمله شبانه به گله های ملخ صحرایی سابقه نداشته است و این روش حتی در سازمان خوارو بار و کشاورزی سازمان ملل متحد(فائو) ثبت نشده است.
نوروزی با اعلان اینکه در سال زراعی جاری، مبارزه با آفت ملخ صحرایی در خوزستان با تجهیزات و آمادگی بسیار بیشتری صورت گرفت افزود: برای مقابله فراگیر با این آفت کشاورزی، از روش های دستی، تراکتور و پهپاد با اشراف اطلاعاتی استفاده شد که ضریب موفقیت را افزایش داد.
وی مبدا حرکت تهاجمی گله های ملخ صحرایی را از کشورهای کویت و عربستان سعودی بیان کرد و اضافه کرد: جهت باد در پراکنش گله های ملخ بسیار موثر بود به شکلی که تغییرات جهت باد سبب شد پراکندگی این آفت در جفیر، خرمشهر، لالی، شوشتر، هندیجان، آبادان بهبهان، رامهرمز و مزارع نیشکر دیده شود که این وضعیت نحوه مقابله با آنرا اندکی مشکل کرد.
نوروزی آموزش بهره برداران، توزیع مناسب سموم، تجهیزات کافی و پیشرفته و اشراف اطلاعاتی کشاورزان بومی در مبارزه موثر با این آفت مخرب را موثر خواند و بیان کرد: امسال هماهنگی و هم افزایی بسیار خوبی در مقابله با ملخ صحرایی در خوزستان صورت گرفت و در سال های آتی از این تجارب برای مبارزه بهتر با این آفت استفاده خواهد شد.
حرکت گله های تهاجمی ملخ صحرایی یا دریایی در سالهای اخیر برای اولین بار در خوزستان، بهمن ۱۳۹۷ در منطقه ساحلی هندیجان دیده شد و با پخش گسترده آنان در عرضه های طبیعی و کشاورزی استان در تابستان ۱۳۹۸ خسارت زیادی به بهره برداران کشاورزی و مرتعی وارد کردند.منبع:

1400/03/04
22:02:34
5.0 / 5
972
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد