سازمان هواشناسی هشدار داد

تداوم رگبار و رعد و برق در نقاط مختلف كشور

تداوم رگبار و رعد و برق در نقاط مختلف كشور

به گزارش آبیاری سازمان هواشناسی با صدور سه اخطار از تداوم وقوع رگبار و رعد و برق در نقاط مختلف کشور، احتمال رخداد طوفان شن در ۷ استان وافزایش ارتفاع موج در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان اطلاع داد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور اخطار نارنجی رنگ با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی همراه با رشد ابرهای همرفتی بخصوص در ساعات بعدازظهر و اوایل شب آورده است: وقوع رگبارو رعد و برق، وزش باد شدید، خیزش گرد و خاک و در مناطق مستعد تگرگ امروز (۴ خردادماه) برای استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، قم، مرکزی و تهران و چهارشنبه (۵ خردادماه) برای استان های مازندران، گلستان، نیمه شمالی سمنان، ارتفاعات استان های تهران و البرز پیشبینی می شود.

بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، وقوع صاعقه و برق گرفتگی، احتمال سیلاب، آبگرفتگی معابر، کاهش کیفیت هوا و خسارت به محصولات کشاورزی دز این شرایط پیشبینی می شود.

سازمان هواشناسی هم نسبت به اجتناب از تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از صعود به ارتفاعات، احتیاط در چرای دام ها در ارتفاعات و در مجاورت رودخانه ها و مسیل ها و اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به محصولات کشاورزی سفارش می کند.

سازمان هواشناسی با صدور اخطار زرد رنگ آورده است: تشدید فعالیت سامانه بارشی همراه با رشد ابرهای همرفتی، وقوع رگبار و رعد و برق، گاهی وزش باد شدید موقتی گاهی همراه با گرد و خاک با احتمال تگرگ در مناطق مستعد را امروز (۴ خردادماه) کرمانشاه، لرستان، همدان، شمال سمنان، شمال شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه غربی اصفهان، گیلان، مازندران، گلستان، یزد، شرق هرمزگان، شمال فارس، جنوب کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان و چهارشنبه (۵ خردادماه) در اردبیل، جنوب آذربایجان شرقی، شرق کردستان، زنجان، نیمه شمالی همدان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی، نیمه غربی خراسان رضوی، گیلان، مازندران، گلستان و ارتفاعات کرمان به همراه دارد.

این شرایط جوی پنج شنبه (۶ خردادماه) برای شرق سمنان، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و ارتفاعات تهران پیشبینی می شود و احتمال جاری شدن روان آب، احتمال برخورد صاعقه، و احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب مسیل ها و رودخانه ها وجود دارد ازاین رو سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در چرای دام در مسیل ها و مناطق مرتفع و تقویت سازه های موقتی سفارش می کند.

در ادامه این اخطار ضمن اشاره به تغییر نوع توده هوا و توام با افزایش شیو فشاری آمده است: وزش باد نسبتا شدید و خیزش گرد و خاک و احتمال رخداد طوفان شن فردا (۵ خردادماه) برای استان های اصفهان، فارس، کرمان، هرمزگان، یزد، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان و پنج شنبه (۶ خردادماه) برای شرق یزد، شرق کرمان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان پیشبینی می شود.

کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا و افزایش غلظت ذرات معلق در هوا از مخاطرات این شرایط جوی است بنابراین اتخاذ تمهیدات لازم جهت کاهش خسارت وزش باد، استقامت سازه ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی و سازه های در حال ساخت، کنترل پوشش گلخانه ها و نهالستان ها، آمادگی دستگاههای خدمـت رسان جهت انجام تمهیدات لازم برای پیشگیری از خسارات احتمالی سفارش می شود.
سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ دیگری آورده است: وزش باد شدید از ظهر چهارشنبه (۵ خردادماه) تا جمعه (۷ خردادماه) سبب افزایش ارتفاع موج به ۱.۵ متر تا دو متر در مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز، در استان های بوشهر، هرمزگان و مناطق ساحلی و دور از ساحل دریای عمان، در استان سیستان و بلوچستان می شود.

در این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران و قایق های کوچک و احتمال صدمه دیدن شناورهای سبک، نیمه سنگین، قفس ها و تورهای صیادی وجود دارد و ایجاد محدودیت در فعالیتهای دریایی سفارش می شود.

در ادامه این اخطار آمده است: به دنبال وزش باد شدید از فردا ( ۵ خردادماه) تا قبل از ظهر پنج شنبه (۶ خردادماه) در سواحل افزایش ارتفاع موج به ۱.۵ تا دو متر و دور از ساحل تا ۲.۵ متر در مناطق ساحلی و دور از ساحل گیلان، مازندران و گلستان پیشبینی می شود.

از مخاطرات این شرایط جوی میتوان به احتمال غرق شدن شناگران و قایق های کوچک و احتمال صدمه دیدن شناورهای سبک قفس ها و تورهای صیادی اشاره نمود و سازمان هواشناسی نسبت به ممنوعیت شنا، محدودیت تردد قایق های کوچک و شناورهای سبک و سنگین صیادی و رعایت احتیاط در صنایع فراساحلی سفارش می کند.
به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. اخطار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1400/03/05
11:35:53
5.0 / 5
1059
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد