مدیركل دفتر امور غلات وزارت جهاد كشاورزی:

نشاء برنج در ۳۵۰ هزار هكتار از شالیزارهای گیلان و مازندران كشت شد

نشاء برنج در ۳۵۰ هزار هكتار از شالیزارهای گیلان و مازندران كشت شد

آبیاری: مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: عملیات نشاکاری برنج تا حالا در سطح حدود 350 هزار هکتار معادل 80 درصد از شالیزارهای استانهای گیلان و مازندران انجام شده است.


به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «فرامک عزیزکریمی» اضافه کرد: با وجود افزایش نسبی قیمت برنج و اقتصادی شدن کشت این محصول، به سبب خشکسالی شدید و کاهش بارندگی در سال زراعی جاری، سطح کشت برنج حدود ۶۵۰ هزار تا ۷۰۰ هزار هکتار پیش بینی می شود.
مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: به سبب کاهش بارش، بخش هایی از شالیزارهای استانهای گیلان و مازندران با تنش مواجه خواهند شد، ضمن آن که پیش بینی می نماییم سطح کشت برنج در سایر استانها حدود ۲۰ درصد نسبت به سال قبل کم شود.
وی با اشاره به اینکه حالا ۱۰ رقم برنج در استانهای گیلان و مازندران کشت می شود، گفت: بیشترین فراوانی کشت در ارقام محلی متعلق به ارقام محلی صدری هاشمی و طارم و در ارقام پرمحصول مربوط به ارقام فجر و شیرودی است.
عزیزکریمی افزود: در سالهای اخیر ارقام پرمحصول و اصلاح شده زیادی مانند «روشن»، «گیلانه»، «گیلار»، «تیسا» و «کیان» متناسب با شرایط آب و هوایی و با عملکرد کمی و کیفی مناسب به جامعه کشاورزان معرفی شده و درحال توسعه است.
مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی، سطح کشت ارقام پر محصول در سال قبل را ۳۲۲ هزار هکتار معادل ۴۰ درصد و ارقام محلی را ۴۸۱ هزار هکتار معادل ۶۰ درصد عنوان نمود.
وی پیش بینی کرد: باتوجه به ارتقای قیمت ارقام پرمحصول، سهم این ارقام در اراضی زیر کشت افزایش یابد.
این مسوول درباره تغییر کاربری اراضی شالیزاری نیز گفت: به سبب بارندگی های مناسب در سالهای ۹۸ و ۹۹ سطح برنج کاری کشور با بیش از ۸۰۰ هزار هکتار نسبت به میانگین بلندمدت، نزدیک به ۳۰ درصد افزایش داشت و با نظارت های جدی انجام شده در سطح زیر کشت کاهشی نداشتیم.
مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به عملکرد تولید شلتوک در شالیزار های کشور نیز اظهار داشت: در برداشت سال ۹۹ متوسط عملکرد تولید شلتوک در کشور حدود پنج هزار کیلوگرم در هکتار بوده است.
عزیزکریمی، رکورد عملکرد تولید شلتوک برای ارقام محلی در مزارع پیشرو در سال ۹۹ را ۶ هزار کیلوگرم در هکتار و برای ارقام پرمحصول ۱۰ هزار کیلوگرم در هکتار عنوان نمود.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، بر طبق آمار فائو، ایران از لحاظ تولید و سطح زیر کشت رتبه بیست و هشتم تولید برنج جهان را دارا است.1400/03/09
10:24:52
5.0 / 5
1131
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد