ظرفیت های نهفته اصفهان برای صادرات محصولات دامی

ظرفیت های نهفته اصفهان برای صادرات محصولات دامی

به گزارش آبیاری ایرنا- فرآورده های خام دامی یك ظرفیت نهفته و با ارزش اقتصادی استان اصفهان است كه توسعه همه جانبه آن در شرایط كنونی و در سال جهش تولید به اعتقاد تعدادی از كارشناسان بیشتر از پیش نیازمند حمایت و برنامه ریزی است.


استان اصفهان یکی از قطب های تولیدات دامی کشور و با ۲ هزار و ۶۰۰ واحد مرغداری صنعتی، ۱۷ کشتارگاه طیور و ۳۳ کشتارگاه دام و بیشتر از ۱۰ هزار مرکز بسته بندی و فرآورده های خام دامی دارای ظرفیت مناسب در این بخش اقتصادی می باشد.
این استان دارای بیشتر از هفت میلیون و ۸۰۰ هزار راس انواع دام است که این خطه را به یکی از قطب های تولید فرآورده های دامی در کشور تبدیل نموده است.
اصفهان رتبه اول تولید گوشت مرغ و بوقلمون، رتبه چهارم تولید گوشت قرمز، رتبه دوم تولید تخم مرغ و رتبه اول تولید شیر خام و رتبه سوم تولید عسل کشور را داراست.
استفاده و توسعه تمام ظرفیت های بخش تولیدی دام و طیور و هم احیای واحدهای راکد و نیمه فعال این حوزه همچون اقدامات برجسته در جهت جهش تولید است که این مهم منوط به دارا بودن شرایط بهداشتی لازم و تاییدیه و کمک نهادهای مربوطه در تدوین و تمهید برنامه های لازم است.

وجود ظرفیت های نهفته برای صادرات غیر نفتی در اصفهان
مدیرکل دامپزشکی اصفهان در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه ظرفیت های نهفته ای برای صادرات غیر نفتی در این استان وجود دارد، اظهارداشت: ۶۵ درصد صادرات خامه کشور به روسیه توسط اصفهان انجام می شود و سال قبل بیشتر از ۱۳ هزار تن خامه پاستوریزه و استریل از این استان به روسیه صادر شد.
شهرام موحدی افزود: از آغاز سال تابحال افزون بر ۱۰ هزار و ۶۶۰ تُن انواع محصولات و فرآورده های دامی به ارزش بیشتر از ۱۳ میلیون دلار از استان صادر گردیده است.
وی اضافه کرد: مرغ، تخم مرغ، ماهی، میگو، خامه، پنیر، خامه پاستوریزه و استریل، عسل، پای مرغ، پنجه مرغ، هزارلا، پودر آب پنیر، کنسانتره شیر و روغن صنعتی طیور همچون محصولات صادراتی استان بوده است.
موحدی با اشاره به اینکه تابحال هیچکدام از محصولات و فرآورده های خام دامی صادراتی از اصفهان برگشت داده نشد، بیان نمود: محصولات و فرآورده های خام دامی از این استان به کشورهای عراق، افغانستان، قطر، ترکیه، گرجستان، ویتنام، میانمار، هنگ کنگ و روسیه صادر می شود.
وی با اشاره به اینکه خط قرمز حوزه دامپزشکی بهداشت و سلامت جوامع انسانی است و نظارت بر مواد غذایی یکی از فعالیتهای اصلی این سازمان به حساب می آید، خاطرنشان کرد: دقت در بررسی محموله های صادراتی و وارداتی از مواردی است که نقش مستقیمی در سلامت جامعه و اقتصاد کشور دارد.
وی تصریح کرد: پذیرش محموله های صادراتی در رابطه با دام و طیور جمهوری اسلامی در دیگر کشورها منوط به داشتن گواهی معتبر دامپزشکی است و این مهم در زمینه محموله های وارداتی هم صدق می کند.
مدیرکل دامپزشکی اصفهان اظهار داشت: ۲ میلیون ۱۶۳ هزار کیلوگرم پنجه مرغ در سه ماهه نخست سالجاری و سال قبل هم سه میلیون و ۴۷۴ هزار کیلوگرم از این محصول با نظارت بهداشتی اداره کل دامپزشکی از این استان به خارج از کشور صادر شد.
وی تصریح کرد: ۲۵۲ هزار کیلوگرم پای مرغ و ۴۵۳ هزار و ۸۹۶ کیلوگرم آلایش خوراکی مرغ سال جاری با نظارت اداره کل دامپزشکی استان به خارج از کشور صادر شد که با تلاش تولیدکنندگان و تسهیل در ارائه خدمت به متقاضیان در جهت تحقق شعار جهش تولید، صادرات این محصولات نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کرده است.
موحدی افزود: ۲ میلیون ۶۸۷ هزار و ۳۳۰ کیلوگرم تخم مرغ در بهار سال جاری با نظارت اداره کل دامپزشکی اصفهان به خارج از کشور صادر شد که در قیاس با مدت مشابه قبل صادرات این محصول رشد خوبی پیدا کرده است.


وی یادآورشد: سال گذشته در مجموع سه میلیون ۱۸۷ هزار و ۹۴۰ کیلوگرم تخم مرغ با نظارت اداره کل دامپزشکی این استان به خارج از کشور صادر شد.

همه بخشها برای تحقق شعار سال گام بر می بردارند
مدیرکل دامپزشکی اصفهان افزود: با عنایت به نامگذاری سال جدید از جانب رهبری با عنوان جهش تولید، تمام نیروهای این اداره کل و شاغل در بخش خصوصی حوزه دامپزشکی با تلاش بی وقفه و به کارگیری تمامی توان خود برای رسیدن به اهداف مورد نظری که در جهت تحقق شعار سال است، گام بر می دارند.
وی اظهار داشت: مقام معظم رهبری با نامگذاری سالجاری و سال قبل نشان دادند که دغدغه نخست کشور، مسائل اقتصادی می باشد، ازاین رو می توان گفت، کنترل بیماری های قابل انتقال به انسان و تضمین سلامت و ایمنی محصولات دامی، اصلی ترین وظیفه دامپزشکی در شرایط کنونی است تا از این منظر فشار اقتصادی مضاعفی به کشور تحمیل نشود.
موحدی حمایت بیشتر از پیش دولت در ایفای شایسته و مقتدرانه مسئولیت ها و وظایف خطیر و ذاتی دامپزشکی را خواهان شد و تصریح کرد: با اقدامات مناسب صورت گرفته، اداره کل دامپزشکی استان موفق شده ضمن حفظ سرمایه پرارزش دامی از همه گیری بیماری های دامی و مشترک بین انسان و دام، استان را مصون نگه دارد.
ضرورت توجه به نخبگان بخش تولید شیر
وی با تقدیر از زحمات تولیدکنندگان بخش دام، طیور، آبزیان و دامپزشکی اظهار داشت: در زمان حاضر در استان یک میلیون و ۳۷۰ هزار تن شیر تولید می شود که به اندازه ۱۴ استان کشور است و این در حالیست که هیچ توجهی به نخبگان این صنعت نمی گردد.
مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به اینکه مسئولان کشوری رشد اقتصادی کشور را مدیون بخش کشاورزی می دانند، خاطرنشان کرد: اما متاسفانه تسهیلات بانکی به آنها داده نمی گردد ازاین رو باید توجه بیشتری به بخش کشاورزی داشته باشیم.
مشاوره های لازم برای صادرات بهتر عرضه می شود
رییس اداره قرنطینه و امنیت زیستی اداره کل دامپزشکی اصفهان اظهار داشت: نظارت بهداشتی کاملی بر محصولات صادراتی توسط دامپزشکی انجام می شود و مشاوره های لازم برای صادرات بهتر و محصولات جدید هم به صادر کنندگان عرضه می شود.
منصور کیمیایی در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: گواهی های بهداشتی و صادراتی از ۱۰ سال قبل تا کنون تحت وب و به صورت بین المللی صادر می شود.
وی تصریح کرد: بر روی ۳۲۰ نوع دام زنده و فرآورده های خام دامی از راه سیستم رصد و نظارت می نماییم و گواهی های صادراتی برای آنها صادر می نماییم.
کیمیایی افزود: حمل و نقل ۱۴۸ نوع فراورده خام دامی در سیستم یکپارچه قرنطینه مورد نظارت و بازرسی قرار می گیرد.
اصفهان رتبه نخست محصولات دام و طیور را دارد
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان اظهار داشت: این استان با بیشتر از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن محصولات حوزه دام، طیور و آبزیان رتبه اول کشور را به لحاظ حجم تولید و کیفیت محصول به خود مختص کرده است.
حسین ایران دوست در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: با توجه به این که شرایط سختی را به لحاظ وجود تحریم ها و انتشار کرونا پشت سر گذاشتیم اما خدشه ای در فرایند تولید حوزه کشاورزی به وجود نیامد.
وی افزود: برپایه گزارش های اخیر، کشاورزی توانسته در بحث تولید ملی و رشد اقتصادی، اشتغال و صادرات ایفای نقش کند.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان با اشاره به اینکه اصفهان در تولید شیر رتبه نخست را با بیشتر از یک میلیون و ۴۴۰ هزار تن به خود اختصاص داد، بیان نمود: در تولید تخم مرغ و گوشت مرغ رتبه دوم کشور را با تولید ۲۰۵ هزار تن، این استان در تولید جوجه یک روزه بومی و پرورش بوقلمون رتبه اول را دارد.
وی تصریح کرد: در شرایطی که کشور و استان اصفهان با کم آبی مواجه بوده حفظ و به دست آوردن رتبه نخست کشوری کار سختی است.
ایران دوست افزود: تلاش ما بر این است تا امسال علاوه بر توسعه کمی توسعه کیفی را مدنظر قرار دهیم.
ایران اسلامی در ۴۰ سال قبل با شرایط تحریم روبرو بوده است اما توانسته در حوزه فرآورده های دام، طیور، آبزیان و زنبور عسل رتبه های یک تا دهم تولید دنیا را از آن خود سازد.
به اعتقاد کارشناسان امر جهش تولید در اوج تحریم ها و شرایط فعلی شیوع کرونا و تأثیر منفی آن بر اقتصاد کشور، نیازمند مدیریت عملی است که امید می رود در سال جهش تولید بیشتر از پیش با حمایتهای همه جانبه از جانب نهادهای مربوط و برنامه های اصولی بتوانیم گامهای اساسی در بخش تولید و توسعه صادرات فرآورده های خام دامی در استان اصفهان و کشور برداریم.منبع:

1399/04/17
23:47:25
5.0 / 5
2187
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد