معاون وزیر جهاد كشاورزی خبرداد:

زهكشی ۲۰ هزار هكتار از اراضی كشاورزی استان گلستان در مدت ۲ ماه

زهكشی ۲۰ هزار هكتار از اراضی كشاورزی استان گلستان در مدت ۲ ماه

آبیاری: معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از زهکشی 20 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان گلستان در مدت دو ماه آگاهی داد و اظهار داشت که این اقدام رکوردی درخور توجه در کشور است.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «علیمراد اکبری» روز دوشنبه در شصت و دومین نشست شورای مدیران معاونت آب و خاک اظهارداشت: سه پروژه کلیدی و مهم در حوزه سیل، مدیریت پایدار خاک و ارتقای راندمان آب بصورت مشترک با سازمان فائو در کشور حال اجراست که مدیریت فنی و تخصصی این پروژه ها به عهده معاونت آب و خاک است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: در پروژه بین المللی SIDA (ارتقاء راندمان و پایداری آب در پایلوت شبکه آبیاری قزوین) کلیه هزینه های پروژه از جانب فائو تامین می شود و سهم ایران در این مرحله ۵۰۰ هزار دلار است.
اکبری اشاره کرد: تبادل تجارب بین کارشناسان کشورها، آشنایی با روش ها و فناوری های روز دنیا از نتایج برجسته مورد انتظار در این پروژه است.
وی اظهار داشت: پس از وقوع سیلاب های مخرب در فروردین سال ۹۸، معاونت آب و خاک با هدف بهره مندی از تجارب سایر کشورهای درگیر با سیل و همین طور استفاده از ظرفیت های سازمان فائو، درخواست رسمی به سازمان مذکور ارسال کرد و پروژه TCP در این خصوص تعریف و عملیاتی شد.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی افزود: مبلغ اعتباری تصویب شده برای این پروژه از محل اعتبارات فائو ۳۹۵ هزار دلار و مدت اجرای آن ۲ سال خواهد بود.
وی تصریح کرد: هدف اصلی این پروژه بهبود امنیت غذایی و تغذیه ای در اراضی کشاورزی متاثر از سیل در استانهای هدف (خوزستان، گلستان، لرستان و سیستان وبلوچستان) و حمایت های فنی و تخصصی برای مدیریت مسایل و مشکلات مربوط به سیل در بخش آب است.
اکبری درباب سومین پروژه مشترک با فائو اظهار داشت: پروژه TCP (ظرفیت سازی و ارتقاء مدیریت پایدار خاک) بصورت منطقه ای بین ۱۲ کشور (ایران، مصر، اردن، عراق، مراکش، لبنان، سودان، تونس، یمن، فلسطین، سوریه و عمان) برای ارتقاء دانش فنی در حوزه خاک تعریف شده و در مرحله تنظیم و امضا سند قرار دارد که اعتبار کل پروژه برای تمام کشورها ۴۰۰ هزار دلار است.
وی اشاره کرد: با توجه به این که این پروژه بتازگی در دستور کار قرار گرفته (بهمن ماه ۹۹) بمحض امضاء سند کارهای اجرائی آن شروع خواهد شد.
این مقام مسئول ضمن تمجید از اقدامات انجام شده درباب طرح زهکشی گلستان اضافه کرد: طی مدت زمان حدود دو ماه، سطحی معادل ۲۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی گلستان با بهره گیری از تمام ظرفیت های انسانی و ۱۲۰ دسنگاه ماشین آلات بصورت شبانه روزی عملیات اجرائی آن انجام شده است که رکوردی درخور توجه در کشور است.
برپایه این گزارش، تعیین آب کاربردی یونجه درکشور توسط موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی ارائه شد.منبع:

1400/03/11
20:58:29
5.0 / 5
1115
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد