جهانگیری:

مسئله آب از اصلی ترین چالش های پیش روی كشور است

مسئله آب از اصلی ترین چالش های پیش روی كشور است

به گزارش آبیاری معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر این که مسئله آب یکی از اصلی ترین چالش های پیش روی کشور و خصوصاً بخش کشاورزی است، اظهار داشت: صاحب نظران و مراکز علمی و دانشگاهی کشور باید وارد صحنه شده و در این خصوص راهکارهای علمی ارایه کنند.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در مراسم افتتاح دوازدهمین کنفرانس ملی اقتصاد کشاورزی ایران که به شکل ویدئو کنفرانس برگزار شد، به تغییرات آب و هوایی و کاهش نزولات جوی و خشکسالی در سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ اشاره نمود و اظهار داشت: امسال جزو سالهای خشک کشور در ۵۰ سال قبل است، میزان بارندگی ها و آب های ذخیره شده در پشت سدها بسیار کاهش یافته و در دولت ستادی بمنظور ساماندهی و تعادل بخشی وضع آب با حضور دستگاه های مختلف به وجود آمده است.
معاون اول رئیس جمهوری با اعلان اینکه در سالهای قبل دولت متناسب با شرایط کم آبی طرح هایی در بخش کشاورزی بمنظور کاهش مصرف آب اجرا کرده است، اظهار داشت: کشت گلخانه ای از ۸ هزار هکتار در شروع کار دولت به ۱۸ هزار هکتار رسیده است و استفاده از سیستم های آبیاری نوین به شکل گسترده درحال افزایش است.
جهانگیری اشاره کرد: در موضوعات کشاورزی نظیر ایجاد شبکه های آبیاری نوین بیش از ۸۵ درصد هزینه ها از طرف دولت پرداخت می شود و متاسفانه بخش خصوصی و فعالان در این حوزه سرمایه گذاری اندکی دراین زمینه انجام می دهند.
وی، با اشاره به اجرای طرح های آب و خاک نظیر طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در استانهای خوزستان و ایلام با سرمایه گذاری بیش از ۱.۵ تا ۲ میلیارد دلاری دولت اشاره کرد: اجرای چنین طرح های بزرگی سبب راندمان بیشتر از منابع آب و خاک شده است بطوریکه در بازدید از این مناطق یکی از کشاورزان می گفت با اجرای این طرح میزان برداشت محصول از یک و نیم تن به ۳.۵ تا ۴ تن ارتقا یافته است. این نشان میدهد که اجرای طرح هایی که منجر به اقتصادی شدن بخش کشاورزی می شود می تواند توان کشاورز را در واحد سطح افزایش دهد.
معاون اول رئیس جمهوری با اعلان اینکه دولت سرمایه گذاری وسیعی برای تجمیع، تسطیح، کانال کشی بمنظور کم شدن شوری خاک در سراسر کشور انجام داده است، اظهار داشت: در استان سیستان و بلوچستان طرح احیای ۴۶ هزار هکتار زمین با روش لوله کشی انجام شده است ولی باید برای رسیدن به نتیجه مطلوب راهکاری پیدا کرد که بخش خصوصی با قدرت و انگیزه و آگاهی وارد صحنه شود.
جهانگیری اشاره کرد: حضور متخصصان علم اقتصاد در حل مشکلات اقتصادی خصوصاً بخش کشاورزی باید پررنگ تر شود و چنین کنفرانس هایی می تواند اقتصادی شدن بخش کشاورزی را بعنوان اولویت در دستور کار خود قرار دهد.
وی، نقد سیاست های دولت در زمینه کشاورزی نظیر دخالت در قیمت گذاری ها را بمنظور شکوفا شدن بخش کشاورزی ضروری توصیف کرد و اظهار داشت: ارتباط دانشگاه با صنعت در همه جهت گیری ها وجود داشته اما ارتباط دانشگاه با کشاورزی باید تقویت شود. تا زمانی که دانشگاه ها برای خود نقشی در گره گشایی از مشکلات نداشته باشند قادر به عبور از مسائل نخواهیم بود.
معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر لزوم بهره مندی از تحولات فناوری خصوصاً فناوری های ارتباطی در زمینه کشاورزی اظهار داشت: دولت تلاش نموده تا اینترنت پرسرعت در روستاها همانند پایتخت و شهرهای بزرگ وجود داشته باشد تا کشاورزان و فعالان این عرصه بتوانند بوسیله دستیابی به مقالات علمی راندمان را افزایش داده و یا بوسیله شبکه های اجتماعی محصولات خودرا به فروش برسانند.
جهانگیری هوشمندسازی بخش کشاورزی را موضوعی جدی خواند و اظهار داشت: امیدوارم سهم دانش در بخش کشاورزی نیز همانند سایر بخش ها افزایش یابد. اقتصاد بدون اتکا به درآمد نفت معنایش اقتصاد متکی به دانش است. دولت از شکل گیری مراکز علمی و پارک های علم و دانش در گوشه و کنار کشور حمایت کرده است اما باید موضوع دانش بنیانی در همه عرصه ها از مزارع کشاورزی تا کارخانه ها حضور داشته باشد و آثار خودرا نمایان کند.
وی موضوع کار برای دانش آموختگان بخش کشاورزی را از مسائل مطرح در این عرصه دانست و اظهار داشت: باید بستری به وجود آوریم که کشاورز و صاحبان مزارع به حضور مهندسان و تکنسین های کشاورزی و سایر دانش آموختگان مرتبط احساس نیاز کنند و آنها در همه مراحل تولید و نیز زنجیره از مزرعه تا خانه حضور داشته باشند. این حضور می تواند منافع تولید کننده را بیش از پیش افزایش دهد.
معاون اول رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود از کشاروزی بعنوان محوری ترین بخش اقتصاد ملی یاد کرد و اظهار داشت: کشاورزی سهم فراوانی در تولید ملی، اشتغال و امنیت غذایی کشور داشته است، خصوصاً در مواقعی که ایران با محدودیت های سنگینی نظیر تحریم های ظالمانه آمریکا در سالهای اخیر روبرو بوده است، بخش کشاورزی توانسته خوب بدرخشد و محصولات اساسی مورد نیاز مردم را در داخل تامین کند.
جهانگیری با اشاره به تدابیر دولت برای واردات محصولات مورد نیاز مردم در وضعیت تحریم، اظهار داشت: در دوران جنگ اقتصادی با اهمیت ترین سیاست دولت این بود که کالا به وفور در کشور باشد و در هیچ کالایی مردم با کمبود و یا قحطی مواجه نباشند. البته در جنگ اقتصادی با فشارهای دیگری نظیر گرانی مواجه شدیم اما حجم قابل توجهی از نیازها در حوزه محصولات باغی، زراعی و شیلات در داخل کشور تولید شد.
وی با تاکید بر این که هر دولتی با هر گرایش و جهت گیری نیازمند تقویت بخش کشاورزی است، اظهار داشت: یکی از با اهمیت ترین رویکردهای اقتصاد مقاومتی استفاده از ظرفیت داخلی کشور بود که بخش کشاورزی در آن دستاوردهای مناسبی داشت و در دیگر مولفه ها نیز نظیر صادرات نیز نتایج بدست آمده قابل توجه است. سعی کردیم تا تراز ارزی منفی در زمینه کشاورزی کم شود و باید این روند ادامه پیدا کند.
معاون اول رئیس جمهوری در ابتدای سخنان خود ضمن قدردانی از دانشگاه کردستان بعنوان میزبان این کنفرانس و سایر دانشگاه های مرتبط ابراز امیدواری کرد: دستاوردهای کنفرانس بعنوان سرمایه ای برای پیشرفت در اختیار مسئولین ذیربط قرار گیرد.
جهانگیری با اشاره به تلاش دولت برای جمع بندی کارها در ماه های پایانی فعالیت و تبلیغات تعدادی از نامزدهای انتخاباتی، دغدغه های خود درباب گشایش زندگی مردم، اصلاح روندها، ساز وکارها و رویه ها برای عبور از شرایط دشوار فعلی و رفع نگرانی از ایران و ایرانیان را تشریح نمود و اظهار داشت: من نگران آینده هستم اما معتقدم ایران در کنار همه محدودیت ها همیشه فرصت های مهم و طلایی برای توسعه در اختیار داشته است.
وی اظهار داشت: فرصت های طلایی ایران درحال سپری شدن است و ما در ۲۰ سال نخست قرن ۱۵ هجری شمسی که سال هایی تعیین کننده است باید تلاش نماییم تا ایران مسیر توسعه را با شتاب طی کرده و فاصله خودرا با رقبای منطقه ای جبران کند و به جایگاه واقعی خود برسد.
معاون اول رئیس جمهوری با تبیین فرصت های طلایی پیش روی کشور، اظهار داشت: فرصت نخست استفاده از ذخایر عظیم نفت و گاز و منابع معدنی است. امروز باتوجه به سیاست گذاری هایی که در سطح بین المللی درباب گازهای گلخانه ای در حال اجراست پیش بینی می نماییم که در ۲۰ سال آینده به نقطه ای برسیم که محدودیت ها جهت استفاده از انرژی نفت و گاز بیشتر شود و ایجاد گازهای گلخانه ای مشمول تحریم ها و مجازات های بین المللی گردد. در این مقطع باید تلاش نماییم تا این ذخایر تبدیل به ثروت و ظرفیت در روی زمین برای توسعه کشور شود.
جهانگیری اظهار داشت: در ۴۰ سال قبل به دلیلهای مختلف نتوانسته ایم به جایگاه خود در بازار انرژی دست پیدا نماییم. در مقاطعی ایران ده درصد تولید نفت جهان را در اختیار داشته اما امروز از صد میلیون بشکه تولید نفت در حدود ۴ میلیون در وضعیت غیرتحریمی ایران می تواند نفت تولید نماید. ایران می تواند با برنامه ریزی بیش از ۷ تا ۱۰ میلیون بشکه نفت تولید نماید. این یک ضرورت است و هر کس مانع از آن شود می خواهد ایران را از سرمایه خدادادی خود محروم کند.
وی دومین فرصت توسعه ایران را برخورداری از جمعیت جوان توصیف کرد و اظهار داشت: در ۲۰ سال آینده این جمعیت به سمت پیر شدن حرکت می کند در این مقطع باید دغدغه ما بجای بیکاری جوانان استفاده از ظرفیت های آنان باشد که بتوانند به توسعه ایران کمک کنند. در غیر اینصورت و با سالمندی جمعیت، کشور با مشکلات بزرگی روبرو خواهد شد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به این که موقعیت جغرافیایی ایران و بهره برداری از آن سومین فرصت طلایی برای توسعه است، گفت: در سالهای قبل به سبب تنش های بین المللی همیشه مسیرهای ترانزیتی ریلی، هوایی و جاده ای و حتی خطوط لوله از مسیرهایی غیر از ایران عبور کرده و کشور دور زده شده است. باید تلاش نماییم تا در ۲۰ سال آینده این خطوط ترانزیتی در کشور احیا شود. بطور قطع عبور این مسیرها مولفه قدرت است تا دیگر نتوانند به آسانی ایران را تحریم کنند.
معاون اول رئیس جمهوری استفاده از فناوری های روز و مدرن را فرصت چهارم پیش روی کشور دانست و با اشاره به استعداد جوانان تحصیلکرده کشور، اشاره کرد: شرکت های دانش بنیان کشورمان ظرف مدت کوتاهی توانستند تولیدات تجهیزات مورد نیاز کشور برای مقابله با کرونا را انجام دهند و امروز صادر کننده این تجهیزات به دنیا باشند.منبع:

1400/03/11
22:35:03
5.0 / 5
1105
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد