توزیع 3200 تن بذر گواهی شده برنج امسال

توزیع 3200 تن بذر گواهی شده برنج امسال

به گزارش آبیاری مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی معاونت امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: سه هزار و 200 تن بذر گواهی شده انواع ارقام پر محصول و کیفی اصلاح شده برنج امسال بین کشاورزان توزیع شد.


به گزارش روز چهارشنبه وزارت جهاد کشاورزی، «فرامک عزیزکریمی » با اعلان اینکه بذرهای گواهی شده در دو استان گیلان و مازندران بین کشاورزان توزیع شد اضافه کرد: در سال زراعی جاری با پرداخت ۴۴۰۵۵ میلیون ریال حدود ۳۲۰۰ تن بذر گواهی شده و اصلاح شده برنج در اختیار حدود ۶۰ هزار شالیکار قرار گرفت.
وی، افزایش ضریب بهره مندی کشاورزان از بذر گواهی شده برنج را جزو برنامه های این دفتر عنوان نمود و اظهارداشت: تلاش بر این است که با معرفی ارقام مختلف و توسعه شرکت های خصوصی تولید کننده، ضریب بهره مندی برنجکاران از بذر گواهی شده از ۸.۵ درصد فعلی به حدود ۲۰ درصد در سال ۱۴۰۵ برسد.
مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی معاونت امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد: در صورت تحقق این برنامه، تعداد کشاورزانی که می توانند از بذر گواهی شده برنج بهره مند شوند از ۶۰ هزار نفر فعلی به بالای ۲۰۰ هزار نفر خواهد رسید.
عزیزکریمی اظهار داشت: تنوع بخشی ارقام از نظر کیفی و کمی و حمایت یارانه ای از ابزارهای حمایتی و تشویقی برای شالیکاران کماکان جزو برنامه ها خواهد بود.
مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی افزود: برای تشویق کشاورزان به مصرف بذر گواهی شده برنج، پروژه انتخاب مشارکتی PVS در ۱۰ مزرعه برای دو استان گیلان و مازندران اجرائی شده تا کشاورزان در وضعیت مزرعه خود تفاوت ارقام جدید با ارقام موجود را به خوبی ملاحظه کنند.
وی، بذر را کلیدی ترین نهاده در افزایش تولید دانست و اضافه کرد: سیاستگذاری و راهبری برنامه ساماندهی تولید بذر برنج با حساسیت و اهمیت خاصی توسط دفتر امور غلات و محصولات اساسی و با همکاری موسسه های تحقیقات برنج و ثبت و کنترل گواهی بذر و نهال و سازمان های جهاد کشاورزی استانها در حال اجراست.منبع:

1400/03/12
22:49:44
5.0 / 5
1137
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد