اولویت های دولت سیزدهم در حوزه محیط زیست؛

دولت آینده برای مدیریت آب فكری اساسی كند

دولت آینده برای مدیریت آب فكری اساسی كند

یک استاد تمام دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی به تبیین چالش های موجود در زمینه محیط زیست و اولویت های دولت آینده در این عرصه پرداخت و اظهار داشت: ما نیازمند تقویت دیپلماسی محیط زیست در کشور هستیم. از سویی دیگر نباید رویکرد سیاسی به حوزه محیط زیست داشته باشیم.محمد یزدی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: فارغ از این که مسئول دولت سیزدهم چه شخص یا چه جناحی باشد باید اظهار داشت که کشور ما با چالش هایی اساسی در حوزه محیط زیست روبه رو است. ازجمله مهم ترین این چالش ها میتوان به مبحث محدودیت منابع آبی در ایران اشاره نمود. کشور ما در بخش های گرم و خشک کره زمین واقع شده است و به غیر از این که در بعضی سال ها ترسالی داریم، حقیقت کشور ما این است که طی دهه های اخیر همواره با کم آبی و خشکسالی مواجه بوده ایم.

وی ضمن اشاره به این که از سویی دیگر بخش عمده بارش ها در ایران در قسمت های شمالی البرز و قسمت های غربی زاگرس است، خاطرنشان کرد: ما پایین ترین میزان بارش ها در قسمت های مرکزی، جنوبی و شرقی ایران را داریم که بخش بزرگی از سرزمین را تشکیل می دهد. ازاین رو میتوان اظهار داشت که توزیع جغرافیایی بارش ها در ایران متناسب نیست.
دولت سیزدهم باید برای مدیریت آب در ایران فکری اساسی کند
این پژوهشگر حوزه محیط زیست با تکیه بر این که دولت سیزدهم باید برای مدیریت آب در ایران فکری اساسی کند، اظهار داشت: متاسفانه ما از منابع آبی محدود خود به درستی استفاده نمی نماییم و به سادگی آنرا از دست می دهیم. بعنوان مثال در خیلی از کشورهای اروپایی - که میزان بارش سالانه آنها چندین برابر ما است و منابع آبی گسترده ای هم دارند - آب های استفاده شده را با جمع آوری و تصفیه، چندین بار به چرخه مصرف بازمی گردانند.

این پژوهشگر حوزه محیط زیست افزود: از سویی دیگر بخش زیادی از منابع آب ما در کشور برای کشاورزی استفاده می شود و متاسفانه بهره وری آب در حوزه کشاورزی بسیار پایین است. ازاین رو نیاز است که دولت آینده راهکارهای مدیریت مصرف آب در کشور را بررسی و هرچه سریعتر آنها را اجرایی کند.
مدیریت نادرست پسماندها در کشور، ازجمله مشکلات مهم حوزه محیط زیست
یزدی در ادامه با اشاره به اینکه نبود مدیریت صحیح پسماندها در کشور از دیگر مشکلات مهم زیست محیطی است، اظهارکرد: ازاین رو پیشنهاد می شود که نهاد یا سازمانی تحت عنوان سازمان مدیریت پسماندهای شهری و روستایی در کشور ایجاد شود و به دنبال آن سیستم مشخصی برای ساماندهی پسماندها، تفکیک، جمع آوری، بازیافت و در نهایت امحای پسماندها داشته باشیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: ازجمله دیگر مشکلات حوزه محیط زیست میتوان به مبحث آلودگی هوا در کلانشهرها و گرد و غبار در بخش هایی از کشور اشاره نمود. عدم پرداخت حق آبه تالاب ها، بیابان زایی و... سبب وقوع طوفان های گرد و غبار در بعضی از استان ها شده است. از سویی دیگر کلانشهرها هم با آلودگی هوای ناشی از افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون دست و پنجه نرم می کنند.
دولت دوازدهم در زمینه کاهش آلودگی هوای کلانشهرها موفق نبوده است
وی ضمن اشاره به این که از نظر من دولت دوازدهم نتوانسته است موفقیتی در زمینه کاهش آلودگی هوای کلانشهرها به دست آورد، اظهار داشت: جایگزینی خودرو های فرسوده، حذف سوخت مازوت در نیروگاه ها، جنگل کاری، پرداخت حق آبه ها و... ازجمله راهکارهایی است که میتوان با استفاده از آنها مشکل طوفان های گرد و غبار و آلودگی هوا را کنترل کرد و نیاز است که دولت آینده اهتمام لازم را برای اجرایی کردن این راهکارها داشته باشد.
جای خالی محیط زیست در شعارهای انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری
یزدی در ادامه صحبت های خود با تکیه بر این که محیط زیست باید بعنوان یکی از مولفه های امنیت و قدرت ملی در کشور تلقی شود، خاطرنشان کرد: بی توجهی به مسائل زیست محیطی خسارت های جبران ناپذیری را برای کشور به دنبال دارد. جای تاسف دارد که کاندیداهای ریاست جمهوری تابحال در شعارهای انتخاباتی خود به مساله محیط زیست نپرداخته اند و تابحال ردپایی از محیط زیست در برنامه آنها نبوده است.
ضرورت تقویت دیپلماسی محیط زیست
این استاد دانشگاه افزود: در دولت یازدهم ما در زمینه دیپلماسی محیط زیست فعال بودیم اما متاسفانه شاهد آن بودیم که در دولت دوازدهم دیپلماسی محیط زیست تعطیل شد. باتوجه به این که بخشی از مشکلات زیست محیطی کشور همچون گرد و غبارها و پرداخت حق آبه تالاب های مرزی باید توسط دیپلماسی در حوزه محیط زیست پیگیری شود، انتظار می رود که در دولت سیزدهم روابط ما با کشورهای همسایه در این حوزه تقویت شود.
رویکرد سیاسی به حوزه محیط زیست نداشته باشیم
وی در انتها با اشاره به اینکه در ایران نگاهی سیاسی به حوزه محیط زیست وجود دارد، اظهار داشت: این رویکرد باید تبدیل به نگرشی آکادمیک و فنی در حوزه محیط زیست شود. ما همواره در دولت های مختلف شاهد بوده ایم که مسؤلان سازمان حفاظت محیط زیست برمبنای رویکرد سیاسی انتخاب شده اند که چنین مساله ای نادرست است علاوه بر این ها باید تاکید شود که تمامی دولت ها نگاهی حقوقی به مبحث تخریب محیط زیست داشته باشند.
1400/03/15
12:55:25
5.0 / 5
1069
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد