خداحافظی شالیزارهای مازندران با داس

خداحافظی شالیزارهای مازندران با داس

همزمان با وضعیت مناسب تكمیل دانه ها و طلایی شدن خوشه های برنج، بیشتر از پنج هزار دستگاه كمباین پشت مرزهای شالیزارهای مازندران به خط شده اند؛ وضعیتی كه بر مبنای پیشبینی سازمان جهاد كشاورزی استان، برداشت صددرصدی شالی به صورت مكانیزه را نوید می دهد.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، مکانیزاسیون در بخش های مختلف کشاورزی مازندران با ایجاد خط اعتباری ویژه در دولت تدبیر و امید از سال ۹۲ مورد توجه قرار گرفته است و بنابراین کشاورزان استان در این سال ها شاهد رشد قابل توجه در زمینه شخم و شیار شالیزارها با تراکتور، نشاءکاری با ماشین مخصوص و برداشت مکانیزه با کمباین های ویژه بوده اند.
بر پایه آمار سازمان جهاد کشاورزی مازندران از سال ۹۲ تابحال بیشتر از ۹ هزار دستگاه انواع ماشین آلات کشاورزی شامل تراکتور، انواع نشاءکار و کمباین های مخصوص برداشت برنج به ناوگان کشاورزی این خطه شمال کشور اضافه شده است.
اهمیت کشت شالی بعنوان یک ماده غذایی راهبردی و نقش آن در امنیت غذایی کشور در مازندران همواره مورد تاکید سیاستگذاران بخش کشاورزی بوده و بر همین مبنا مکانیزه کردن هر چه بیشتر برنجکاری با به کارگیری ماشین های مدرن از سال ۹۲ شتاب گرفت به صورتی که بعد از خداحافظی بخش شالیکاری مازندران با تیلر در سال گذشته، سال جاری همزمان با برداشت شالی، فصل خداحافظی با داس یا به زبان مازندرانی ها " دره " یا " واش ورین " فرا رسیده است.
برنج از محدود محصولات کشاورزی است که در هر سه مرحله کاشت، داشت و برداشت با مشقت فراوانی همراه می باشد و کشاورزان برنج کار همواره از مرحله شخم و شیار، خزانه گیری تا برداشت و تبدیل آن به برنج سفید باید شبانه روزی تلاش و مراقبت کنند، اما هر ساله با عملیاتی شدن طرح های توسعه ای و مکانیزه شدن بخش های مختلف این کشت و کار و تکمیل زنجیره مکانیزاسیون، بخش بیشتری از مشقت کشاورزان آخر می یابد.
وضعیت مناسب جوی به لحاظ آفتابی بودن و وجود آب های سطحی ناشی از بارندگی، سبب گشته است تا سال جاری شالیزارهای مازندران در شرایط رویشی و خوشه گیری قابل قبولی قرار بگیرند و به قول کارشناسان جهاد کشاورزی، الان محصول نیمی از شالیزارهای استان در آستانه طلایی شدن دانه و برداشت قرار گرفته است.
اگر چه بیماری ناشی از شیوع کرونا همه فعالیت ها همچون کشاورزی مازندران را تحت تأثیر قرار داده است و زمان کشت شالی را به صورت میانگین ۱۰ تا ۱۵ روز در بعضی از نقاط استان به نسبت سال های گذشته به تاخیرانداخته است، اما این بیماری سبب شد تا به مکانیزاسیون کشاورزی استان توجه بیشتری شود و به عبارتی دولت در یک اقدام حمایتی ویژه زمینه پرداخت تسهیلات خرید برای دستگاه های نشا کار و کمباین های مخصوص درو شالی را بیشتر از هر زمان دیگری فراهم نموده است.
بنا بر آمارهای رسمی، حدود ۲۱۵ هزار هکتار از زمین های مازندران سال جاری زیر کشت برنج رفته است که ۱۰۰ هزار هکتار آن به علت اضافه شدن ۳۰۰ دستگاه نشاکار به صورت مکانیزه نشاء شده است و همینطور ۷۵۰ دستگاه کمباین شالی هم امسال به این ناوگان افزوده شد و این بدان مفهوم است که برداشت شالی سال جاری صد درصد مکانیزه است.
برداشت مکانیزه شالی قبل از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید در مازندران نه تنها کمتر از ۳۰ درصد بود، بلکه بخشی از همین میزان برداشت هم با کمباین های غلات صورت می گرفت که به معنای حیف و میل بیشتر محصول تلقی می شد، اما طی هفت سال گذشته دولت با اهتمام ویژه با هدف کاهش مشقت و سختی کار شالیکاری، کاهش هزینه، ارتقاء بهره وری و کم کردن ضایعات، با ایجاد خط اعتباری ویژه مکانیزاسیون، برداشت مکانیزه را تا سال پیش به حدود ۸۵ درصد رساند و انتظار این است که سال جاری به صد درصد افزایش یابد.
بر مبنای آمارهای رسمی، تنها سال قبل ۱۳۴ میلیارد تومان تسهیلات بابت مکانیزاسیون بخش کشاورزی مازندران پرداخت گردید که حدود ۷۴ میلیارد تومان آن فقط برای ماشین آلات و تجهیزات شالیکاری همچون تراکتور، دستگاه نشا کار و کمباین مخصوص درو شالی بود.
کارشناسان کشاورزی و کشاورزان معتقدند که برداشت مکانیزه حدود ۵۰ درصد از هزینه تمام شده تولید برنج را می کاهد.
پایان کابوس کمبود نیروی انسانی
رئیس اداره امور فناوری های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی مازندران در باره وضعیت برداشت مکانیزه شالی امسال به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با وجود حدود پنج هزار و ۴۰۰ دستگاه کمباین مخصوص دروی شالی، زمینه برداشت مکانیزه این محصول در تمام اراضی شالیزاری استان فراهم گشته است.
بهمن نادری با بیان این که هر دستگاه کمباین شالی به صورت میانگین برداشت دستکم ۴۰ هکتار شالیزاری را انجام می دهد، اضافه کرد: امسال ۷۵۰ دستگاه کمباین مخصوص دروی شالی به ناوگان کشاورزی مازندران اضافه شده است.
وی افزود: در سال مالی گذشته از محل خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی ۱۳۴ میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود پائین به متقاضیان پرداخت گردید که ۷۴ میلیارد تومان آن برای خرید تجهیزات شالیکاری همچون تراکتور، دستگاه نشا کار و کمباین بود.
نادری با پیشبینی این که برداشت مکانیزه شالی در مازندران از حدود ۳۰ درصد سال ۱۳۹۳، سال جاری به ۱۰۰درصد افزایش می یابد، بیان داشت: در واقع سال جاری سال خداحافظی شالیکاران مازندران با دروی دستی است، چون که کمباین های دروی شالی در هر شرایط زمین و محصول قادر به انجام کار هستند.
این کارشناس تجهیزات کشاورزی مازندران توضیح داد: با اینکه تمامی کمباین های مخصوص برداشت شالی وارداتی است، ولی طی چند سال گذشته با بومی کردن تجهیزات و امکانات این دستگاه، نه تنها وضعیت ورود این ماشین کشاورزی به زمین های باتلاقی شالیزاری بعضی مناطق استان فراهم شده، بلکه با اقدامات اصلاحی انجام شده توسط کارشناسان در روند بومی سازی تجهیزات، میزان ریزش محصول هم به حداقل رسانده شده است.
فعالیت کمباینهای بدون کارت معاینه فنی ممنوع
نادری همینطور بر ضرورت همکاری صاحبان کمباین ها با کارشناسان کشاورزی در انجام معاینه فنی تصریح کرد و اظهار داشت: اتحادیه کمباین داران با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی از ورود کمباین های بدون کارت معاینه فنی به داخل شالیزارها جلوگیری می کنند.
وی اضافه کرد: ۵۰ کارشناس مجرب و دارای کارت مهارت فنی در استان کار نظارت بر کمباین ها را از شرق تا غرب استان بر عهده دارند و از هفته گذشته با هماهنگی اتحادیه کمباین داران استان به صورت سیار در ۲ مرحله وضعیت فنی کمباین ها را آغاز کردند که مرحله اول آن قبل از شروع دروی شالی است که بعد از انجام معاینه فنی برچسب عرضه می شود و مرحله دوم هم حین انجام کار کمباین ها است.
رئیس اداره امور فناوری های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی مازندران در مورد کارمزد سال جاری کمباین داران هم اظهار داشت: نشست های تخصصی این بخش با اتحادیه کمباین داران برگزار گردید و نتیجه آن هفته آینده به صورت رسمی اعلام می شود.
راهبرد وزارت کشاورزی دولت تدبیر و امید توسعه مکانیزاسیون متناسب با شرایط اقلیمی کشور است و همسو با این رویکرد خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی با اعتبار ۷۵۰ میلیارد تومان در سال ۹۲ افتتاح شد و نمونه بارز استفاده از این فرصت، مکانیزه شدن شالیکاری در مازندران است.
طبق آمار رسمی از مرکز مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی از آغاز دولت تدبیر و امید تا آخر سال گذشته بیشتر از هشت هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در بخش مکانیزاسیون کشاورزی سرمایه گذاری انجام شده است.
سرانه زمین های شالیزاری در مازندران هفت هزار متر مربع است و بیشتر از ۳۵۰ هزار برنجکار در ۲۲۰ هزارهکتار زمین بعنوان بهره بردار امرر معاش می کنند.
مازندران سالانه با تولید حدود ۹۵۰ هزا تن برنج سفید، ۴۲درصد برنج مورد نیاز کشور را تأمین می کند.منبع:

1399/04/18
14:13:32
5.0 / 5
2100
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد