۷ و سه دهم میلیون مترمكعب به عشایر كشور آبرسانی انجام می شود

۷ و سه دهم میلیون مترمكعب به عشایر كشور آبرسانی انجام می شود

ایرنا- رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: میزان آبرسانی به عشایر کشور طبق برنامه ریزی امسال هفت میلیون و 300 هزار مترمکعب است.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، شاهپور علایی مقدم روز پنجشنبه در نشست با تشکل های عشایری استان سمنان در سالن جلسات اداره کل امور عشایری استان اضافه کرد: اعتبار برای آبرسانی به عشایر از صندوق توسعه ملی تامین می شود و سالانه بصورت مستمر تا اختتام برنامه پنجساله ادامه می یابد.
وی، سازمان امور عشایر ایران را مجموعه برجسته زیرمجموعه وزارت جهادکشاورزی در پیش بینی و تامین اعتبار برای جبران خسارات خشکسالی بیان کرد و اظهار داشت: برنامه ریزی مقابله با خشکسالی در سازمان امور عشایر ایران از اسفند سال قبل و فروردین امسال و قبل از بروز آثار خشکسالی شروع شد.
علایی مقدم اضافه کرد: دراین زمینه ۵۰۰ میلیاردریال برای پشتوانه ضمانت تولید زنجیره عشایر از بانکها پیش بینی شد.
وی به اختصاص هشت هزار میلیاردریال برای مقابله با آثار خشکسالی برای عشایر اشاره و افزود: سازمان امور عشایر ایران ماه ها پیش از بروز خشکسالی برای مدیریت آثار این پدیده و تبعات آن هماهنگی هایی انجام شد.
عشایر به فکر تکمیل زنجیره تولید باشند
رییس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به دغدغه های مختلف عشایر در عرصه تولید اظهار داشت: عشایر همیشه دغدغه تولید و پرورش دام از تامین علوفه تا فروش گوشت دارند، ولی در بین دغدغه های آنان جای تکمیل زنجیره تولید خالی است.
وی با اشاره به تکمیل زنجیره تولید بعنوان اساسی اقتصادی اظهار داشت: عشایر چرا دایم به فکر مراحل اولیه پرورش، تولید و سلامت دام هستند ولی در بخش فروش به فکر تکمیل زنجیره بمنظور تامین بازار نیستند.
وی اشاره کرد: برند نام عشایر تضمین کننده کیفیت گوشت تولیدی آنان است و با برنامه ریزی برای تکمیل زنجیره بوسیله فناوری قطعه بندی، بسته بندی و ارتباط با بازار مناسب، عشایر می توانند محصول خودرا به فروش برسانند.
رییس سازمان امور عشایر ایران تصریح کرد: این سازمان برای راهسازی ویژه عشایر ردیف اعتباری ندارد و دراین مورد استانداری ها باید ورود کنند و به خدمات مناسب به عشایر بپردازند.
علایی قدم، به نزدیکی بازار بزرگ تهران به عشایر استان سمنان اشاره نمود و اظهار داشت: فروشگاههای زنجیره ای می تواند بازار هدف مناسبی برای عشایر باشد، عشایر با بسته بندی مناسب و برچسب گوشت تولید عشایر می توانند حتی بازار شمال تهران را جلب کنند.
علایی مقدم امروز در سمنان نشست با تشکل های عشایری، دیدار با نماینده ولی در استان و امام جمعه سمنان، دیدار با استاندار و بازدید از چند طرح اجرائی در استان سمنان را در برنامه دارد.
عشایر استان سمنان متشکل از سه هزار و ۱۸۱ خانوار و بیش از ۱۴ هزار و ۴۰۰ نفر جمعیت، شامل ۷۴ طایفه، ۱.۰۷ درصد از جمعیت عشایری کشور را شامل می شوند، این عشایر که هشت و ۲ دهم درصد جمعیت استان سمنان را می سازند، بیش از یک میلیون و ۷۴ هزار رأس دام سبک و چهار هزار و ۷۰۰ رأس دام سنگین دارند.
نژاد گوسفند سنگسری از نژادهای مشهور دامی در کشور است و عشایر سنگسر از طایفه های ریشه دار و قطب تولید انواع محصولات در کشور محسوب می شوند.


1400/03/20
22:45:50
5.0 / 5
1308
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد