معاون سازمان حفاظت محیط زیست خبرداد

سه سال تا امنیت دریا نسبت به آلاینده های پتروشیمی

سه سال تا امنیت دریا نسبت به آلاینده های پتروشیمی

به گزارش آبیاری معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار نمود: ۱۰ سال پیش خیلی از واحدهای پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر و عسلویه، فاقد تصفیه خانه پساب بودند اما حالا به شکلی تفکر محیط زیستی بر سیستم های پتروشیمی و مانند آن حاکم شده است.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا احمدرضا لاهیجان زاده درمورد انتقادها درباره تأثیر آلودگی های صنعت پتروشیمی در دریا اظهار داشت: بر مبنای برنامه های اعلام شده تا سه سال دیگر واحدهای پتروشیمی در عسلویه و ماهشهر از بازچرخانی آب استفاده می نمایند و دیگر پساب پتروشیمی در دریا تخلیه نمی گردد. این رخداد قدم بزرگی است اما قطعا تخلیه پساب در گذشته تأثیر خویش را بر دریا یا رسوبات گذاشته است.

وی افزود: درصدد هستیم تا از راه پایش دریایی دریابیم که چه فناوری هایی در دنیا برای جبران این خسارت وجود دارد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: اگر به ۱۰ سال قبل برگردیم، می بینیم که خیلی از واحدهای پتروشیمی که در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر یا عسلویه بودند و شکل گرفتند، فاقد سیستم تصفیه پساب بودند و پساب را به صورت خام تخلیه می کردند ولی با پیگیری های صورت گرفته به شکلی تفکر محیط زیستی بر سیستم های پتروشیمی و مانند آن حاکم شد و قراردادهای گوناگونی برای راه اندازی تصفیه خانه ها منعقد نمودند تا چه به صورت مستقل و چه به صورت متمرکز - که هر چند واحد پتروشیمی دریک واحد پساب را تخلیه کنند - از تصفیه خانه استفاده کنند.

لاهیجان زاده با ابراز خشنودی از بهره برداری از تعداد زیادی تصفیه خانه در عسلویه و ماهشهر اظهار داشت: هم اکنون از شرایط بحرانی خارج شدیم اما هنوز به شرایط ایده آل مد نظر ما نرسیده ایم. هرچند بحران تا حدود زیادی رفع شده است و تصفیه خانه های دیگری درحال راه اندازی هستند که باید وارد مدار شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، وی تصریح کرد: بر مبنای برنامه زمانبندی اعلام شده از جانب مدیران پتروشیمی، پیشبینی می نماییم تا سه سال آینده حدودا تخلیه پساب آلوده کننده ای از این واحدهای پتروشیمی به دریا نخواهیم داشت و واحدهای پتروشیمی باید به دنبال سیکل بسته، بازچرخانی و استفاده باردیگر از پساب ها بروند.

منبع:

1400/03/22
14:09:26
5.0 / 5
1230
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد