مدیركل دفتر مبارزه با آفات عمومی سازمان حفظ نباتات:

سطح مبارزه با ملخ صحرایی به ۱۹ هزار هكتار رسید

سطح مبارزه با ملخ صحرایی به ۱۹ هزار هكتار رسید

آبیاری: مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور اظهار داشت: از آبان سال قبل تا حالا در مجموع 19 هزار هکتار عملیات مبارزه با آفت ملخ صحرایی انجام شده است.


«سعید معین» امروز (سه شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه کرد: امسال چهار استان خوزستان، بوشهر، ایلام و هرمزگان بطور عمده درگیر آفت ملخ صحرایی بودند که با اقدام های بموقع نه فقط به استانهای دیگر تسری نداشت، بلکه خسارتی به استانهای مذکور نیز وارد نشده است.
مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: طبق آمارها ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار مبارزه مربوط به استان خوزستان، پنج هزار و ۵۰۰ هکتار مبارزه مربوط به استان بوشهر و بقیه سطح مبارزه مربوط به استانهای ایلام و هرمزگان است.
به گفته وی، مبارزه با این آفت از آبان ماه ۹۹ در هرمزگان و بوشهر آغاز شد اما حالا بخش عمده مبارزه مربوط به استانهای خوزستان، بوشهر و ایلام است که حالا با پوره های این نوع ملخ درحال مبارزه هستیم.
معین اظهار داشت: سال ۹۹ و امسال به سبب تاخیر و کاهش هجوم ملخ صحرایی به ایران، هیچ یک از استانها گرفتار مشکل تامین اعتبار نشدند و اعتبارات به حد کفایت است.
احتمال هجوم مجدد ملخ صحرایی در تیرماه
مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور اظهار داشت: طبق پیش بینی ها بنظر می رسد که در تیرماه جاری در راه عبور ملخ صحرایی از عربستان و عراق به مرز هند و پاکستان شاهد ریزش این آفت در بعضی استانهای جنوبی ایران باشیم.
وی با تاکید بر این که استانهای جنوبی کشور بطور مستمر توسط شبکه ها و پایگاه های سازمان حفظ نباتات رصد می شوند، اضافه کرد: این سازمان آمادگی مبارزه با آفت ملخ صحرایی را در استانهای جنوبی کشور دارد و تا حالا خسارتی از طرف این آفت نداشته ایم.
۱۵۰ هزار هکتار مبارزه با ملخ های بومی
معین درباره حمله ملخ شاخک کوتاه ایتالیایی نیز اظهار داشت: این آفت حالا با اهمیت ترین و خطرناک ترین آفت ملخ صحرایی به سبب خاصیت قابلیت انتقال بیش از ۳۰۰ کیلومتر در ساعت، قدرت پایداری و مقاومت در بیابان و تخم ریزی بیش از ۳۰۰ عدد ملخ در زیر خاک است و سایر ملخ های و آفات در این حد خسارت زا نیستند.
وی گفت: سایر ملخ ها همچون ملخ مراکشی، ملخ شاخک کوتاه ایتالیایی و ملخ شکم بادنجانی بدون بال، از ملخ های بومی کشور محسوب می شوند که خطر و خسارت زایی چندانی ندارند.
معین با اعلان اینکه هر ساله یک سطح مبارزه با ملخ بومی در کشور انجام می شود، اضافه کرد: حالا در سطح ۱۵۰ هزار هکتار مبارزه با ملخ بومی همچون ملخ مراکشی انجام شده است و بنظر می رسد تا اختتام شهریورماه این سطح به ۳۰۰ هزار هکتار برسد.
مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشورخاطرنشان کرد: ملخ های بومی همیشه در کشور بوده اند، اما ممکنست مساعد شدن شرایط آب و هوایی سبب ازدیاد ملخ ها شود که در شرایطی اندکی دیر اقدام کردن برای کنترل آنها می تواند به ازدیادشان دامن بزند.
وی دامه داد: حالا هم زمان با مبارزه با ملخ مراکشی، مبارزه با ملخ شاخک کوتاه ایتالیایی نیز در حال انجام می باشد تا به عرصه های کشاورزی و شهرها ورود پیدا نکنند.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، وضعیت فعلی نشان میدهد که مسیر هجوم ملخ صحرایی از عربستان به ایران تغییر کرده است برای اینکه قبل از این ملخ صحرایی از یمن، عمان و «رب الخالی» عربستان وارد ایران می شد؛ حالا از شمال غرب عربستان از محلی به نام تبوک، ریاض و جده وارد ایران می شود که استانهای خوزستان، بوشهر و ایلام را تحت تاثیر قرار می دهد.
طبق آمار سال ۹۸ هجوم ملخ صحرایی توسط دیده بانی سازمان حفظ نباتات کشور در استانهای جنوبی کشور ثبت گردید و نزدیک به یک میلیون هکتار تحت مبارزه قرار گرفت.
در ۳۰ بهمن سال ۹۷ مبارزه با ملخ صحرایی در سطح ۷۵۰ هزار هکتار از ۹ استان شامل سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان، بوشهر، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و خراسان جنوبی عملیاتی شد.
ملخ های صحرایی در راه حرکت خود با تغذیه از سبزینه های مختلف جنگلها، باغ های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می برند و باتوجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند موجب قحطی در منطقه مورد هجوم می شوند.


1400/03/26
09:53:50
5.0 / 5
1065
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد