با هدف حمایت از كشاورزان و تحقق خودكفایی انجام شد؛

رشد 65 درصدی خرید تضمینی گندم امسال

رشد 65 درصدی خرید تضمینی گندم امسال

آبیاری: بیش از هفت هزار و 88 میلیارد تومان گندم در 2 ماهه نخست امسال بصورت تضمینی خریداری شده که نسبت به سال قبل افزایش 65.3 درصدی داشته است.


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، برمبنای آماری که وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر نموده است شرکت تجاری دولتی ایران در ۲ ماهه نخست امسال، یک میلیون و ۴۸۷ هزار تن گندم به ارزش هفت هزار و ۸۸ میلیارد تومان خریداری نموده است.
در زمان مشابه سال قبل یک میلیون و ۷۰۳ هزار تن گندم به ارزش چهار هزار و ۲۸۷ میلیارد تومان خریداری شده بود که آمارهای امسال حکایت از رشد ۶۵.۳ درصدی در ارزش و کاهش ۱۲.۷ درصدی در وزن دارد.
همچنین شرکت تجاری دولتی ایران در ۲ ماهه نخست سال جاری مبادرت به خرید ۴۱ هزار و ۸۰۰ تن انواع دانه های روغنی همچون کلزا، سویا، گلرنگ و آفتابگردان به ارزش ۹۹ میلیارد تومان کرده است.
این در حالی است که در زمان مشابه سال قبل ۱۰۵ هزار و ۱۰۰ تن دانه روغنی به ارزش ۴۶۷ میلیارد تومان خریداری شده بود که نشان از کاهش ۶۰.۲ درصدی در وزن و ۷۸.۸ درصدی در ارزش دارد.
ارقام اعلام شده از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت در میزان ارزش بدون احتساب هزینه های تبعی خرید محاسبه شده است.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، پیش تر در اطلاعیه ای اعلام شده بود که خرید تضمینی گندم هم اکنون در استانهای ایلام، بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، هرمزگان، کرمان، کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد در جریان است.
در سال جاری هر کیلوگرم گندم با قیمت چهار هزار تومان به اضافه یک هزار تومان جایزه تحویل (در مجموع پنج هزار تومان) خریداری می شود که نسبت به سال قبل دو برابر شده است. باتوجه به اضافه شدن مبلغِ جایزه تحویلِ گندم توسط دولت به قیمت تضمینی قبل که چهار هزار تومان بود، همین طور به کشاورزانی که قبل از تصویب جایزه یک هزار تومانی، گندم خودرا تحویل داده اند تعلق می گیرد و به زودی به حساب همه گندمکاران واریز خواهد شد.
طی سالهای اخیر به سبب خودکفایی در تولید گندم و خرید از کشاورزان داخلی، ورود این محصول به کشور ممنوع بوده و به غیر از تکمیل ذخایر کشور در بعضی مواقع توسط شرکت تجاری دولتی، مجوزی برای واردات گندم برای بخش خصوصی صادر نشده است.
همچنین با وجود ادامه تحریم ها مقابل ایران، دولت برای خودکفایی در تولید محصول راهبردی گندم و وابستگی نداشتن به کشورهای بیگانه، موفق عمل کرده و برای رضایت تولیدکنندگان تلاش می کند تا با ایجاد درآمدزایی و انگیزه، تولید بالا و مستمر این محصول راهبردی را ادامه دهد.منبع:

1400/03/27
23:28:58
5.0 / 5
946
تگها: شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد